Itálie zablokovala vývoz 250 000 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy AstraZeneca do Austrálie. Je to poprvé, co některý ze států Evropské unie využil nová pravidla, podle nichž lze omezit export očkovacích látek od výrobců, kteří nedodržují smlouvy.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) zahájila průběžné hodnocení ruské vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Agentura to dnes uvedla v prohlášení, podle něhož žádost podala německá firma R-Pharm Germany. Ta je součástí ruské farmaceutické skupiny R-Pharm.
Státy Evropské unie dnes schválily, že přenechají Česku přednostně navíc 100 000 dávek vakcíny Pfizer/BioNTech proti nemoci covid-19. Uvedl to server IHNED.cz. Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru sdělil, že tyto dávky Česko dostane v příštím týdnu.
Přeshraniční zdravotní péče nabírá v době koronavirové pandemie na významu. Česko zatím nabídky ze zahraničí na pomoc s předáváním těžce nemocných pacientů nepřijalo, přesto se už na budování spolupráce ve zdravotnictví napříč hranicemi podílí.
Evropská komise (EK) chce v březnu představit návrh digitálních očkovacích certifikátů, které by mohly lidem usnadnit cestování už v letní turistické sezoně. Prohlásila to dnes šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová.
Evropa řeší, jak urychlit dodávky, distribuci a očkování vakcínami proti koronaviru. Zákeřnou překážku v plánech EU představují nové mutace viru, které se po kontinentu šíří. Vakcíny by se proto měly viru přizpůsobit.
V Evropě je stále nedostatek vakcín proti covid-19. Farmaceutickým společnostem se nedaří plnit smlouvy uzavřené s EU, poslanci Evropského parlamentu si je proto ve čtvrtek pozvali na kobereček. Svou pozornost upínali zejména k řediteli společnosti AstraZeneca Pascalu Soriotovi.
EU musí co nejdříve urychlit schvalování, výrobu a distribuci vakcín. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři unijních zemí. Lídři také chtějí připravit podmínky pro vytvoření společného očkovacího certifikátu.
Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce zavést v zemi tzv. zelené pasy pro očkované, vyléčené a negativně testované na koronavirus i v případě, že se na tomto plánu neshodne celá EU. Podle Kurze by tyto certifikáty měly začít fungovat na jaře.
Několik zemí EU informovalo Brusel o pokusech podvodných firem prodat vládám celkem 900 milionů dávek vakcín proti covidu-19 v hodnotě 12,7 miliardy eur. Podle Reuters to dnes oznámil Evropský úřad pro boj proti podvodům.
Kromě společného postupu proti koronavirové nákaze budou prezidenti a premiéři zemí EU jednat na dvoudenním summitu o posílení obranných kapacit a vztazích s jižními sousedy.
Společnost AstraZeneca zřejmě doručí do EU ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19. Z původně dohodnutých 180 milionů by mohla dodat méně než 90 milionů. Zvýšené obavy však firma vyvrací.
Vakcíny, kterými se bude očkovat v České republice, musí projít schvalovacím procesem Evropské komise. Shodli se na tom na dnešním jednání nejvyšší ústavní činitelé. Vyplývá to z jejich společného prohlášení.
Zatímco ve většině zemí Evropské unie se začalo očkovat proti onemocnění covid-19 již na konci roku 2020, v zemích rozvojového světa se na první dávky vakcíny teprve čeká. EU se zavázala tento problém řešit větší finanční pomocí.
Na unijním povolování vakcín proti covidu se podílí i čeští vědci, říká ředitelka SÚKL Irena Storová. Vakcíny jsou k dispozici rychleji, než se čekalo.
Slovensko žádá ostatní členské země Evropské unie o vyslání zdravotníků na pomoc při léčbě pacientů infikovaných koronavirem. Žádost dnes schválila vláda premiéra Igora Matoviče, která aktivovala systém civilní ochrany EU.
Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) varoval vlády členských států před černým trhem s vakcínami proti covid-19. Podle úřadu se většinou jedná o falešné nabídky. S nabídkou od překupníka vakcín se setkal i český premiér Andrej Babiš.
Probíhající pandemie naplno odhalila, jak důležitá je efektivní a rychlá reakce na dezinformační kampaně. Česká republika tuto hrozbu dlouhodobě přehlížela. Nyní vidíme výsledky.
Proč jsou Češi tolik skeptičtí k evropské klimatické politice? Jak to překonat? Redakce EURACTIV.cz vyzpovídala bývalého českého ministra životního prostředí Jana Dusíka.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová byla v Evropském parlamentu vysvětlovat, proč je Evropa s očkováním pozadu. Za postupem Komise si stála, i když uznala, že se příliš spoléhalo na dodržení kontraktů ze strany výrobců.
Evropská komise chystá ambiciózní plán takzvané „beztabákové generace". Za dvacet let si má podle něj na kontinentu zapálit cigaretu jen pět procent lidí. Od menšího počtu kuřáků si komise slibuje hlavně nižší výskyt rakoviny plic.
Farmaceutické společnosti vyrábějící vakcínu proti covid-19 by mezi sebou měly sdílet know-how. Myslí si to Evropská komise, která tak chce urychlit výrobu vakcín. Patenty podle ní nejsou překážkou.
Koronavirová krize odhalila, že je Evropa nesoběstačná co do léčiv nebo ochranných zdravotnických pomůcek. Problém je ale širší, EU chce proto posílit tzv. „strategickou autonomii“. O co jde? Jak chce Evropská unie nesoběstačnost řešit? A co to znamená pro Česko?