Zdravotnictví

Špatné životní prostředí je příčinou zhruba každého desátého případu rakoviny

Za zhruba každým desátým onemocněním rakovinou v Evropě stojí vnější faktory jako například škodliviny z ovzduší. Uvedla to dnes ve své zprávě Evropská agentura pro životní prostředí (EEA), která ve své studii poprvé zkoumala souvislost mezi rakovinou a životním prostředím.
Politika 25-06-2022

Zkušenosti z pandemie mohou urychlit přístup k novým lékům, říká Prinzová

Při kontrole nových léků před jejich uvedením na trh dělá 15 a více zemí naprosto stejnou práci, což zbytečně spotřebovává cenné zdroje. Určitě existuje efektivnější cesta, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Heike Prinzová z vedení farmaceutické společnosti Bayer.
Politika 24-06-2022

Farmaceutická strategie pro EU: Šance vrátit Evropu na špičku

Dva roky pandemie ukázaly, že Evropa má v zajištění dostupnosti léčiv a ve vývoji těch nových co dohánět. Připravované evropské plány mají vrátit kontinent ve výzkumu a vývoji zpět na špičku, stejně jako zmenšit nerovnosti v přístupu pacientů k lékům.
Politika 24-06-2022

Inovace, nebo stagnace. Evropský farmaceutický průmysl stojí na křižovatce

Evropa čelí řadě krizových výzev, kterým se musí naučit odolávat. Mezi velké úkoly patří i zajištění soběstačnosti v oblasti léčiv. Nyní proto vymýšlí, jak pomoct tomu, aby se léky vyvíjely „doma“ a aby jich byl pro všechny dostatek.
Politika 17-06-2022

EU se chystá zdanit zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky, Češi odstartují vyjednávání

Všichni důležití hráči v Evropě se shodují na tom, že kvůli velkým změnám na trhu s tabákovými výrobky se musí změnit zastaralé daně. Silně zní především hlasy volající po tom, aby nové daně odrážely škodlivost.
Politika 14-06-2022

Evropská komise kupuje pro členské státy vakcínu proti opičím neštovicím

Evropská komise nakoupí asi 110.000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. O podpisu smlouvy s dánskou farmaceutickou společností Bavarian Nordic dnes informovala eurokomisařka pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová.
Politika 07-06-2022

Efektivní řízení zdravotnictví musí být postaveno na datech, říká šéf AIFP Kolář

Nová cesta vstupu na český trh je pro léky na vzácná onemocnění ušitá na míru, přípravky nebudou narážet na tak velké překážky, říká ředitel AIFP David Kolář. Velkým úkolem českého předsednictví podle něj bude otázka přístupu ke zdravotním datům.
Politika 02-06-2022

Česká a evropská výzva jménem vzácné nemoci

Vzácná onemocnění trápí více než 30 milionů Evropanů. I když se dostávají do širšího povědomí, stále je co zlepšovat, a to i z hlediska financování nebo legislativy.
Politika 02-06-2022

Šéf pacientské aliance: S rakovinou je EU na dobré cestě, další by měly být vzácné nemoci

Pacienti se spinální svalovou atrofií nebo cystickou fibrózou se mají v Česku lépe než v některých jiných evropských zemích, je zde totiž dostupná supermoderní léčba, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Yann Le Cam z pacientské aliance.
Politika 25-05-2022

Opičí neštovice straší Evropu. Soustřeďte se na diagnostiku a trasování, vyzývá státy EU

EU vyzvala národní zdravotnické úřady, aby byly ostražité, rozšířily epidemiologický dohled a usnadnily sledování kontaktů, protože případy opičích neštovic se i nadále objevují v zemích, které nejsou na výskyt tohoto viru zvyklé.
Politika 25-05-2022

30 milionů důvodů. Vzácné nemoci si žádají celoevropský přístup

Strašák jménem vzácná onemocnění má tisíce tváří, proto je tak těžké ho porazit. Jen v Evropě postihuje přes 30 milionů lidí, mezi zeměmi navíc často panují propastné rozdíly v dostupnosti péče. České předsednictví má zájem situaci zlepšit.
Politika 12-05-2022

Česká onkologie má dobře našlápnuto, nerovnosti ale existují. Základem úspěchu jsou kvalitní data

Data, data, data. Nejde jen o to je sesbírat, ale také o to umět je využít. Platí to i pro dostupnost onkologické péče, kde Česko trápí nerovnosti. Nápadů na zlepšení mají ale odborníci víc než dost.
Politika 28-04-2022

Evropa se vydává na „misi Rakovina“, zapojí se i vědci z Česka

Český onkologický výzkum má co nabídnout celé Evropě. Ke zvýšení své konkurenceschopnosti ale potřebuje hlubší spolupráci doma. Pomoct mu v tom mohou evropské peníze.
Politika 20-04-2022

EU by měla společně nakupovat nejen vakcíny, ale i léky na vzácná onemocnění, myslí si ministr Válek 

O tom, co s dodávkami vakcín proti covidu-19, které má EU objednané na tento rok, se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka vede intenzivní diskuse. Některé země je totiž nevyužijí, mezi nimi bude zřejmě i Česko.
Politika 20-04-2022

Evropa sundává roušky, na covid by ale ještě zapomínat neměla

Ve světle války se pandemie koronaviru pomalu stává rozmazanou vzpomínkou. I přes velký úspěch očkování, které jen v Itálii „zachránilo“ 150 000 životů, by se ale Evropa měla mít stále na pozoru.
Politika 15-04-2022

Farmaceutický průmysl potřebuje patenty, Bill Gates všechno nezaplatí, říká Fusek

Ústav organické chemie a biochemie měl díky osvícenému vedení a mimořádnému úspěchu licencovaných látek náskok, další česká výzkumná centra ho ale dohnala a teď dělají stejně kvalitní farmaceutický výzkum, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz zástupce ředitele ústavu Martin Fusek.
Politika 14-04-2022

Narušit ochranu duševního vlastnictví není řešení. Dostupnost léčiv nezajistí, varují experti i průmysl

Pandemie pootevřela dveře rozvolňování patentů. Evropská komise si od něj slibuje snížení cen léčiv a jejich větší dostupnost. Změny však mohou podle kritiků ohrozit výzkum a vývoj.
Politika 29-03-2022

EU poskytne Česku vakcíny pro ukrajinské děti

Evropská unie poskytne Česku, Slovensku a Moldavsku 70.000 vakcín pro očkování dětí ukrajinských uprchlíků. Oznámila to dnes eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.
Politika 18-03-2022

ČR chce zaměstnat zdravotníky z Ukrajiny. Musí o tom jednat se zbytkem EU

Ministerstvo zdravotnictví ČR nemůže podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) samo zjednodušit uznávání kvalifikací ukrajinským zdravotníkům. Podle něj se to musí udělat jednotně v rámci celé EU. 
Politika 18-02-2022

Europoslanci dali na stůl nápady, jak bojovat s rakovinou. Největší spory přinesl alkohol

Dostupnější léky i onkologická léčba, lepší screeningové programy či kontroly karcinogenů, plošné očkovací kampaně. Po tom všem volá Evropský parlament ve své nové zprávě. Doporučení okolo pití alkoholu nakonec „naředil“ politický kompromis.
Budoucnost EU 16-02-2022

Pandemie otřásla evropskými svobodami. Může se to stát znovu, pokud se EU nepoučí

Dva roky pandemie znamenají dva roky neustálého testování základů, na kterých EU stojí. Přináší ale taky cennou lekci – pro všechny státy je nejvýhodnější se nakonec domluvit. Úkolem Komise je jim v tom pomáhat a nehrát si na „generála“.
Politika 03-02-2022

Češi jezdí nakupovat cigarety do Polska. Může za to vysoká daň, říká studie

Spotřební daň na tabákové výrobky má kuřáky odradit od nezdravého zlozvyku a zároveň naplnit státní kasu. V Česku se však pořádně nedaří ani jedno, ukazuje analýza. EU mezitím jedná o novele celoevropských pravidel.
Politika 31-01-2022

Třetina Evropy řeší duševní problémy, zhoršil je covid. Dělejme něco, volá Brusel

Duševní zdraví je podle Evropského parlamentu základní lidské právo. EU by se proto podle něj měla o mentální stav lidí lépe starat. Vyzývají k tomu i čeští europoslanci. Mimo jiné i proto, že náklady spojené s duševním zdravím přesahují 600 miliard eur ročně.
Politika 28-01-2022

Proticovidová pilulka od Pfizeru má v EU zelenou, účinkovat má i na omikron

Evropská komise schválila použití antivirální pilulky paxlovid firmy Pfizer určené k léčbě covidu-19 v Evropské unii. Lék se tak může začít podávat v členských státech včetně České republiky. Léčivo doporučila ve čtvrtek Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).