Bez kouře i aerosolu. Evropská komise doporučuje ve jménu veřejného zdraví státům, aby zakázaly kouření na terasách kaváren, autobusových zastávkách nebo v zoologických zahradách. Omezení by se podle ní mělo vztahovat i na e-cigarety bez nikotinu.
Africké centrum pro kontrolu nemocí a prevenci požádalo EU a další světové partnery o zaslání vakcín proti tzv. opičím neštovicím. Evropské úřady už pracují na dodání 215 000 dávek a vyzývají členské země o další. ČR žádosti nevyhoví.
Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) dnes zvýšilo stupeň ostražitosti kvůli nebezpečí šíření virového onemocnění mpox (dříve opičí neštovice) z nízkého na mírný. Agentura Evropské unie vyzvala země, aby udržovaly vysokou úroveň povědomí o nemoci mezi cestovateli, kteří …
Obrovská popularita e-cigaret mezi mladými lidmi donutila ministerstvo zdravotnictví, aby začalo připravovat přísnější vyhlášku. Navrhované změny ale prý podle Komory elektronického vapování úplně znemožní prodej elektronických cigaret v Česku.
Evropská komise neposkytla veřejnosti dostatečný přístup ke smlouvám na nákup vakcín proti covidu-19, které uzavřela s farmaceutickými společnostmi v době pandemie, rozhodl dnes Tribunál Soudního dvora EU.
Evropská komise zahájila vyšetřování, zda Čína nediskriminuje firmy ze zemí Evropské unie při zadávání veřejných zakázek na nákup zdravotnického vybavení. Unijní exekutiva to dnes oznámila v oficiálním věstníku EU.
Zatímco Švédsko se k novým nikotinovým výrobkům staví liberálně a pustilo je na trh, Belgie jde cestou zákazů. Propastné rozdíly napříč EU budou panovat i nadále, velká tabáková reforma se totiž odkládá.
Velká reforma tabákové legislativy se za současné Evropské komise nestihne, prioritu po pandemii dostala odolnost evropské zdravotnictví. Přesto se mělo povést víc, zní z Česka.
Evropská unie se dohodla na podobě Evropského prostoru pro zdravotní data (EHDS), který má pacientům zjednodušit přístup k jejich vlastním údajům a zároveň tato data efektivně „recyklovat“ například ve prospěch výzkumu. Které oblasti byly při vyjednávání nejspornější? A kdy by systém mohl začít fungovat? V podcastu Evropa zblízka odpovídají Zdeněk Gütter z Ministerstva zdravotnictví ČR a Zuzana Ondrůjová z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.
Češi příliš nedbají na zdravý životní styl, hodně kouří a pijí, navíc mají nadváhu. Právě prevence nemocí je ale jedním z klíčů k tomu, aby české zdravotnictví zůstalo finančně udržitelné.
Ministerstvo pro místní rozvoj v reakci na pondělní zadržení deseti manažerů v krajských nemocnicích zastavilo financování jejich projektů z evropských dotací. Celkově jde o podporu ve výši 959 milionů korun, vyplývá z dnešního zjištění serveru Seznam Zprávy.
Celkem 702 milionů eur (17,9 miliardy korun) z Národního plánu obnovy (NPO), o jejichž uvolnění Česku v pondělí rozhodla Evropská komise, půjde především na projekty spojené s ochranou životního prostředí, modernizaci železnice nebo na digitalizaci veřejné správy.
Světová zdravotnická organizace velebí svou globální konferenci o tabáku v Panamě, která by mohla pomoct snížit dopady pěstování této plodiny na životní prostředí. V pozadí ale zároveň hoří spory o tom, jakou cestou se má ubírat regulace nikotinových výrobků.
Evropská komise dnes vydala nová doporučení, která mají členským státům EU pomoci v prevenci těch druhů rakovin, kterým lze předcházet očkováním. EK ve svém prohlášení zmiňuje zejména navýšení využívání dvou vakcín, které brání virovým infekcím způsobujícím rakovinu.
Celosvětová konference o kontrole tabáku doporučí státům, jak do budoucna regulovat cigarety nebo různé alternativní výrobky. Jednání proběhne pod vedením Světové zdravotnické organizace, která nemá e-cigarety a další novinky příliš v lásce.
Nedostatek péče o duševní zdraví netrápí jen Česko, ale i další evropské země. Podle odhadů Evropské komise přitom pozdní řešení duševních onemocnění stojí EU každoročně přes 14,7 bilionu korun. Europoslanci proto nyní schválili první zprávu věnovanou duševnímu zdraví, ve které vyzývají ke hledání společnému řešení.
Debata o podobě nového farmaceutického balíčku EU je v plném proudu i v České republice. Z diskusí uvnitř obou komor Parlamentu vyplývá, že navrhované změny v oblasti patentní ochrany nových léků zůstávají sporné.
Evropská unie debatuje o tom, jak do budoucna zajistit konkurenceschopnost domácího farmaceutického průmyslu a zároveň dostat moderní léky k pacientům ve všech zemích EU. Klíčem jsou správně nastavené pobídky, bez kterých se výrobci neobejdou.
V Evropě se debatuje o tom, jak do budoucna zajistit konkurenceschopnost domácího farmaceutického průmyslu a zároveň dostat moderní léky k pacientům ve všech zemích EU. Klíčem jsou správně nastavené pobídky, kompromisní recept je ale zatím daleko.
Onemocnění srdce, rakovina a další „nepřenosné nemoci“ patří mezi absolutně nejčastější příčiny úmrtí v Evropě. Jejich léčba a hlavně prevence se mají zlepšit díky celoevropské spolupráci. Česko jde ostatním příkladem třeba ve screeningových programech.
Nedávejte citlivá data pacientů farmaceutickým a digitálním gigantům, vyzývají signatáři petice se stovkou tisíc podpisů. V žaludku jim leží připravovaný Evropský prostor pro zdravotní data, který teď mají na stole europoslanci.
Rostoucí nelegální obchod s tabákovými výrobky v EU způsobuje vládám daňové ztráty a brání spotřebitelům v přechodu na nové alternativní produkty, zaznělo na debatě, kterou uspořádal EURACTIV.com.
Evropská komise tlačí na inovativní firmy, aby zlepšily dostupnost nových léků na úrovních, na které nemají vliv. Zároveň nebere v úvahu geopolitickou realitu, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Matt Slabbert z EFPIA.
Pacienti napříč Evropskou unií nemají stejnou jistotu, že se k nim dostanou moderní léky, rozdíly mezi zeměmi jsou někdy propastné. Zlepšit situaci by výhledově mohla nová farmaceutická legislativa, kterou Evropská komise nedávno představila.