Zdravotnictví

Špatné životní prostředí je příčinou zhruba každého desátého případu rakoviny
Za zhruba každým desátým onemocněním rakovinou v Evropě stojí vnější faktory jako například škodliviny z ovzduší. Uvedla to dnes ve své zprávě Evropská agentura pro životní prostředí (EEA), která ve své studii poprvé zkoumala souvislost mezi rakovinou a životním prostředím.
Zkušenosti z pandemie mohou urychlit přístup k novým lékům, říká Prinzová
Při kontrole nových léků před jejich uvedením na trh dělá 15 a více zemí naprosto stejnou práci, což zbytečně spotřebovává cenné zdroje. Určitě existuje efektivnější cesta, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Heike Prinzová z vedení farmaceutické společnosti Bayer.
Farmaceutická strategie pro EU: Šance vrátit Evropu na špičku
Dva roky pandemie ukázaly, že Evropa má v zajištění dostupnosti léčiv a ve vývoji těch nových co dohánět. Připravované evropské plány mají vrátit kontinent ve výzkumu a vývoji zpět na špičku, stejně jako zmenšit nerovnosti v přístupu pacientů k lékům.
Inovace, nebo stagnace. Evropský farmaceutický průmysl stojí na křižovatce
Evropa čelí řadě krizových výzev, kterým se musí naučit odolávat. Mezi velké úkoly patří i zajištění soběstačnosti v oblasti léčiv. Nyní proto vymýšlí, jak pomoct tomu, aby se léky vyvíjely „doma“ a aby jich byl pro všechny dostatek.
EU se chystá zdanit zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky, Češi odstartují vyjednávání
Všichni důležití hráči v Evropě se shodují na tom, že kvůli velkým změnám na trhu s tabákovými výrobky se musí změnit zastaralé daně. Silně zní především hlasy volající po tom, aby nové daně odrážely škodlivost.
Evropská komise kupuje pro členské státy vakcínu proti opičím neštovicím
Evropská komise nakoupí asi 110.000 dávek vakcíny proti opičím neštovicím. O podpisu smlouvy s dánskou farmaceutickou společností Bavarian Nordic dnes informovala eurokomisařka pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stella Kyriakidisová.
Efektivní řízení zdravotnictví musí být postaveno na datech, říká šéf AIFP Kolář
Nová cesta vstupu na český trh je pro léky na vzácná onemocnění ušitá na míru, přípravky nebudou narážet na tak velké překážky, říká ředitel AIFP David Kolář. Velkým úkolem českého předsednictví podle něj bude otázka přístupu ke zdravotním datům.
Česká a evropská výzva jménem vzácné nemoci
Vzácná onemocnění trápí více než 30 milionů Evropanů. I když se dostávají do širšího povědomí, stále je co zlepšovat, a to i z hlediska financování nebo legislativy.
Šéf pacientské aliance: S rakovinou je EU na dobré cestě, další by měly být vzácné nemoci
Pacienti se spinální svalovou atrofií nebo cystickou fibrózou se mají v Česku lépe než v některých jiných evropských zemích, je zde totiž dostupná supermoderní léčba, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Yann Le Cam z pacientské aliance.
Opičí neštovice straší Evropu. Soustřeďte se na diagnostiku a trasování, vyzývá státy EU
EU vyzvala národní zdravotnické úřady, aby byly ostražité, rozšířily epidemiologický dohled a usnadnily sledování kontaktů, protože případy opičích neštovic se i nadále objevují v zemích, které nejsou na výskyt tohoto viru zvyklé.
30 milionů důvodů. Vzácné nemoci si žádají celoevropský přístup
Strašák jménem vzácná onemocnění má tisíce tváří, proto je tak těžké ho porazit. Jen v Evropě postihuje přes 30 milionů lidí, mezi zeměmi navíc často panují propastné rozdíly v dostupnosti péče. České předsednictví má zájem situaci zlepšit.
Česká onkologie má dobře našlápnuto, nerovnosti ale existují. Základem úspěchu jsou kvalitní data
Data, data, data. Nejde jen o to je sesbírat, ale také o to umět je využít. Platí to i pro dostupnost onkologické péče, kde Česko trápí nerovnosti. Nápadů na zlepšení mají ale odborníci víc než dost.
Evropa se vydává na „misi Rakovina“, zapojí se i vědci z Česka
Český onkologický výzkum má co nabídnout celé Evropě. Ke zvýšení své konkurenceschopnosti ale potřebuje hlubší spolupráci doma. Pomoct mu v tom mohou evropské peníze.
EU by měla společně nakupovat nejen vakcíny, ale i léky na vzácná onemocnění, myslí si ministr Válek
O tom, co s dodávkami vakcín proti covidu-19, které má EU objednané na tento rok, se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka vede intenzivní diskuse. Některé země je totiž nevyužijí, mezi nimi bude zřejmě i Česko.
Evropa sundává roušky, na covid by ale ještě zapomínat neměla
Ve světle války se pandemie koronaviru pomalu stává rozmazanou vzpomínkou. I přes velký úspěch očkování, které jen v Itálii „zachránilo“ 150 000 životů, by se ale Evropa měla mít stále na pozoru.
Farmaceutický průmysl potřebuje patenty, Bill Gates všechno nezaplatí, říká Fusek
Ústav organické chemie a biochemie měl díky osvícenému vedení a mimořádnému úspěchu licencovaných látek náskok, další česká výzkumná centra ho ale dohnala a teď dělají stejně kvalitní farmaceutický výzkum, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz zástupce ředitele ústavu Martin Fusek.
Narušit ochranu duševního vlastnictví není řešení. Dostupnost léčiv nezajistí, varují experti i průmysl
Pandemie pootevřela dveře rozvolňování patentů. Evropská komise si od něj slibuje snížení cen léčiv a jejich větší dostupnost. Změny však mohou podle kritiků ohrozit výzkum a vývoj.
EU poskytne Česku vakcíny pro ukrajinské děti
Evropská unie poskytne Česku, Slovensku a Moldavsku 70.000 vakcín pro očkování dětí ukrajinských uprchlíků. Oznámila to dnes eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová.
ČR chce zaměstnat zdravotníky z Ukrajiny. Musí o tom jednat se zbytkem EU
Ministerstvo zdravotnictví ČR nemůže podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) samo zjednodušit uznávání kvalifikací ukrajinským zdravotníkům. Podle něj se to musí udělat jednotně v rámci celé EU.
Europoslanci dali na stůl nápady, jak bojovat s rakovinou. Největší spory přinesl alkohol
Dostupnější léky i onkologická léčba, lepší screeningové programy či kontroly karcinogenů, plošné očkovací kampaně. Po tom všem volá Evropský parlament ve své nové zprávě. Doporučení okolo pití alkoholu nakonec „naředil“ politický kompromis.
Pandemie otřásla evropskými svobodami. Může se to stát znovu, pokud se EU nepoučí
Dva roky pandemie znamenají dva roky neustálého testování základů, na kterých EU stojí. Přináší ale taky cennou lekci – pro všechny státy je nejvýhodnější se nakonec domluvit. Úkolem Komise je jim v tom pomáhat a nehrát si na „generála“.
Češi jezdí nakupovat cigarety do Polska. Může za to vysoká daň, říká studie
Spotřební daň na tabákové výrobky má kuřáky odradit od nezdravého zlozvyku a zároveň naplnit státní kasu. V Česku se však pořádně nedaří ani jedno, ukazuje analýza. EU mezitím jedná o novele celoevropských pravidel.
Třetina Evropy řeší duševní problémy, zhoršil je covid. Dělejme něco, volá Brusel
Duševní zdraví je podle Evropského parlamentu základní lidské právo. EU by se proto podle něj měla o mentální stav lidí lépe starat. Vyzývají k tomu i čeští europoslanci. Mimo jiné i proto, že náklady spojené s duševním zdravím přesahují 600 miliard eur ročně.