Řada mechanismů v kybernetické bezpečnosti již funguje, je ale třeba neustále reagovat na nové trendy, se kterými útočníci přicházejí. V rozhovoru s ČTK to dnes během návštěvy Bruselu uvedl ředitel českého Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáš …
Představitelka francouzské krajní pravice Marine Le Pen dnes u soudu v Paříži odmítla, že by její strana Národní sdružení (RN) jakkoliv porušila pravidla pro nakládání s prostředky Evropského parlamentu (EP), uvedla francouzská média. Soud má rozhodnout, zda Le Pen a …
Evropská unie směřuje ke xenofobnějšímu pohledu na evropskou integraci, proto se mladí lidé, muslimové a občané s mimoevropským původem necítí dostatečně reprezentováni ani svými vládami, ani evropskými institucemi. Tvrdí to zpráva dvou evropských organizací, o které informoval britský server The Guardian. Podobný pocit z integrace mají podle dokumentu i obyvatelé střední a východní Evropy.
Neziskové organizace vyzvaly otevřeným dopisem premiéra Petra Fialu, aby vláda nebrala právní stát jako samozřejmost. Jeho reakci však nepovažují za dostačující. Jak je na tom Evropa a Česko s dodržováním demokratických principů? Odpovídá Lukáš Kraus, vedoucí analytického týmu Rekonstrukce státu.
Německo začalo ode dneška kvůli nelegální migraci kontrolovat celou svou pozemní hranici. V noci na dnešek se hlídky objevily na hranicích s Belgií, Nizozemskem a Lucemburskem, dopoledne také na dánské hranici. Informovala o tom agentura DPA. Na hranici s Českem, …
Případné zmrazení peněz z evropských fondů pro Slovensko by zpomalilo ekonomický růst této středoevropské země a vedlo k další stagnaci či otočilo trend dohánění průměrné životní úrovně v Evropské unii.
Americká technologická společnost Apple musí Irsku vrátit 13 miliard eur (téměř 326 miliard Kč), které získala na slevách na dani, rozhodl dnes Soudní dvůr EU. Definitivně tak potvrdil rozhodnutí Evropské komise (EK) z roku 2016, které se Apple snažil zvrátit.
Nejvyšší soud Evropské unie potvrdil rekordní pokutu 2,42 miliardy eur (60,7 miliardy Kč) pro americkou internetovou společnost Google ze skupiny Alphabet.
Německo zavádí od příštího pondělí dočasné kontroly na všech pozemních hranicích. Cílem opatření je snížit počet případů nelegální migrace a zvýšit vnitřní bezpečnost Německa, především s ohledem na možné ohrožení islamistickým terorismem a přeshraniční kriminalitou.
Německá civilní kontrarozvědka vydala aktuální varování před jednou z jednotek ruské tajné vojenské služby GRU. Jde o jednotku 29155, která podle německých zpravodajců provedla kybernetické útoky proti cílům v zemích NATO a Evropské unie.
Jak ukazují nedávné případy z celé Evropy, terčem výhrůžek zdaleka nejsou jen české a slovenské školy. Stopy po pachatelích mířily do Ruska i do Maroka.
Zatčení šéfa Telegramu Pavla Durova v Paříži v sobotu (24. srpna) nemá nic společného s omezováním svobody slova, uvedl v pondělí francouzský prezident Emmanuel Macron.
Maďarsko mělo do 19. srpna vysvětlit Evropské komisi svou novou vízovou politiku, která zásadně usnadňuje vstup ruských a běloruských občanů do země, a tím i dál do schengenského prostoru. Lhůtu ale promeškalo a obavy z možného narušení evropské bezpečnosti rostou.
Neziskové organizace vyzývají vládu k diskuzi o stavu práva v Česku na základě zprávy Evropské komise z konce července. Organizace Glopolis, Rekonstrukce státu, NeoN a Síť k ochraně demokracie kvůli tomu dnes poslaly otevřený dopis premiérovi Petru Fialovi (ODS). Vláda se s obsahem dopisu pečlivě seznámí, říká mluvčí Strakovy akademie.
Evropská komise ve čtvrtek (1. srpna) požádala Maďarsko, aby vyvrátilo obavy, že jeho rozhodnutí uvolnit vízová pravidla pro občany Ruska a Běloruska zvyšuje riziko špionáže v celé EU. Maďarsko je totiž součástí schengenského prostoru volného pohybu.
Maďarsko zjednodušilo podmínky vstupu pro občany Ruska a Běloruska, a to nedlouho poté, co maďarský premiér Viktor Orbán navštívil Moskvu. Krok podle některých představitelů Evropské unie může znamenat bezpečnostní hrozbu, obavy panují například ohledně ruské špionáže v zemích EU.
Německo musí kontrolovat své hranice, dokud nebude fungovat nový azylový systém Evropské unie, což by mohlo být v roce 2026. Požaduje to braniborský ministr vnitra Michael Stübgen, který je nyní předsedou grémia ministrů vnitra německých spolkových zemí.
Evropská komise Slovensku na začátku července předběžně schválila čtvrtou platbu z Národního plánu obnovy, a to navzdory tomu, že napříč unijními institucemi rostou obavy z podkopávání právního státu. Právě kvůli tomu země platbu zatím jistou nemá.
Evropská komise dnes navrhla další prodloužení dočasné ochrany Ukrajinců v Evropské unii. Mechanismus by měl pokračovat do 4. března 2026, uvedla EK ve svém prohlášení. Návrh ještě musí schválit členské státy.
Silné syntetické látky, nové směsi drog a měnící se způsoby užívání představují v Evropě rostoucí hrozbu. Ve své letošní zprávě to dnes uvedlo Evropské monitorovací centrum pro drogy a závislosti (EMCDDA).
K těm nejsilnějším tématům kampaně před volbami do Evropského parlamentu patří migrace. A to jak v Česku, tak na Slovenku. Na sociálních sítích se proto rojí různé příspěvky, které před migrací třeba varují, anebo také kritizují vládu a Evropskou unii ze zavádění špatných nebo nedostatečně účinných řešení, jak se s přílivem uprchlíků vypořádávat.
Více než polovina Čechů věří, že se jí dezinformace vyhýbají, zatímco čtvrtina lidí se domnívá, že se s nimi setkala. Ukazuje to květnová analýza Středoevropské digitální observatoře médií (CEDMO).