Visegrádská čtyřka v EU

Jak Evropská komise naběhla polským autoritářům
Evropská komise se zřejmě v Polsku rozhodla vzdát boj za právní stát. Nové milníky pro zlepšení nezávislých soudů jsou naprostý výsměch, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Mikuláš Peksa.
Visegrád je důležitý, ale nejde o přátelství na život a na smrt
Když se zahraničněpolitických profesionálů zeptáte na nejbližší spojence jejich zemí v EU, zjistíte, že často vnímají jako silnější vztahy s partnery mimo V4. Podle Čechů je tak bližším spojencem Německo a Rakousko než Maďarsko, píše v komentáři Pavlína Janebová.
Odborník z Harvardu: Maďarsko se z krize dostane díky investicím do vzdělávání, veřejných služeb a digitálu
V roce 2021 bude maďarská vláda muset najít způsob, jak postavit ekonomiku zpět na nohy. Investovat by měla zejména do lidí, veřejných služeb i podnikatelského prostředí včetně digitální infrastruktury, píše Daniel Prinz z Harvard University.
Problémem EU nejsou odlišnosti mezi východem a západem
Úvahy o rozdělení na východ a západ pouze odvádějí pozornost od toho, co je skutečným problémem EU – tedy že to, jak vlády některých členských zemí pojímají demokracii a právní stát, není v pořádku, píše Pavlína Janebová z AMO.
Právní stát v Evropě: Jak využít současné situace?
Politická atmosféra v oblasti ochrany právního státu a dalších unijních hodnot se opatrně, ale pozitivně mění. Evropské politické skupiny totiž začaly tlačit na své členské národní strany, které unijní hodnoty nedodržují.
Přátelé neponechávají své přátele napospas autoritarismu
Jak chránit demokracii ve středoevropském regionu? V první řadě bude potřeba dostatečná domácí politická mobilizace, včetně efektivní spolupráce v rámci opozičních sil, píše v komentáři Daniel Kelemen.
V4 je podle Francie v klíčových tématech nejednotná, proto k zemím raději přistupuje jednotlivě
Francouzská apatie vůči zemím V4 má několik příčin. Patří mezi ně historická neochota rozšiřovat EU, strach, že Německo zaujme v této širší Unii vedoucí postavení, a v neposlední řadě také geografická tendence nedívat se na východ, ale spíše na jih.
Visegrádská skupina v EU: Nepřichází s agendou, ale ani ji neblokuje
V4 před časem deklarovala, že se bude aktivně podílet na reformě Evropské unie. Zatím ale takový slib nenaplnila, píše Anna-Lena Kirch z Hertie School of Governance.
Visegrád je mrtvý. Ať žije Visegrád+ pro obnovitelné energie
Visegrád ignoruje klimatické hrozby, chce nadále spalovat fosilní paliva a nedodržuje limity pro znečištění ovzduší. Tento trend chce zvrátit platforma Visegrád+ pro obnovitelné zdroje, píše Ada Amonová.
Euroskeptický populismus v Maďarsku a Polsku: Podobná melodie, ale jiný orchestr
S blížícími se evropskými volbami se z Maďarska a Polska opět ozývá euroskeptická rétorika. A rozhodně to není nic překvapivého. Místní vládnoucí strany a jejich lídři – Viktor Orbán a Jaroslaw Kaczyński – se totiž na Evropskou unii dívají kriticky.
Frontex a názorové „piruety“ českého premiéra
Komise plánuje posílit Frontex, který má na starosti ochranu vnějších hranic EU. Názor českého premiéra Babiše na tuto agenturu se v poslední době dynamicky mění. Česká republika tak může být pro ostatní členské země a unijní instituce špatně čitelná.
Visegrádská čtyřka: megalomanské projekty vítězí nad čistou energií
Politici v zemích Visegrádské čtyřky upřednostňují tradiční zdroje energie – uhlí a jádro – před obnovitelnými alternativami, které vedou k energetické soběstačnosti. EU je dostatečně aktivní i mocná na to, aby situaci mohla změnit, píše Ada Ámon.
V4+Ukrajina, nebo V5? Kyjev se dívá s nadějemi na slovenské visegrádské předsednictví
Spolupráce V4+Ukrajina v posledních letech ztratila na důležitosti. Kyjev přesto věří, že slovenské předsednictví V4 přinese změnu. Ukrajina by ale měla lépe pochopit, jak Visegrád jedná. Měla by si také uvědomit, jaký potenciál tito spojenci mají, píše Hennadij Maksak.
Plody ekonomické spolupráce s Čínou nejsou pro střední Evropu dosažitelné tak snadno, jak si myslela
Kdyby země střední a východní Evropy postupovaly vůči Číně společně, mohly by na ni vyvinout tlak a proměnit nepříznivou obchodní situaci nebo zabránit šíření čínského vlivu v EU, píše Daniel Hegedüs.
Od střední Evropy jsme očekávali až moc. Původní představy Václava Havla se nenaplnily
Střední Evropa již nenaplňuje ty stejné ideály o pluralismu a liberální demokracii, ke kterým se visegrádský spolek hlásil po pádu železné opony. I přes nebývalou prosperitu a růst, vzniká ve středoevropském prostoru zcela nová politická kultura.
V4 a reforma eurozóny: rozdělení mezi federalisty a zastánci mezivládní spolupráce
Názory visegrádských zemí na institucionální architekturu měnové unie se rozcházejí. Shodnou se na tom, že nechtějí hrát druhé housle, píše Robert Csehi.
Věčně na periferii? Visegrádské země v EU po brexitu
Přestože země V4 se v EU nadále považují za součást ekonomické, sociální a stále více také politické periferie, mohl by být brexit právě pro ně velkou příležitostí, píše Christian Schweiger.
Podmínky pro čerpání? Místo přijímání uprchlíků se zaměřme na korupci a zneužívání peněz EU
Unie nemá prostředky, jak v některých členských zemích zabránit zneužívání evropských fondů zkorumpovanými politiky. Měla by zavést mechanismus, který korupčníky odstaví, píše europoslanec Benedek Jávor.
Vít Beneš: „Brusel“ nám může „vnucovat“, kdo u nás bude pracovat a žít
Mám pro Andreje Babiše jedno šokující odhalení. Ta zpropadená Evropská unie nám totiž může „vnucovat“, kdo u nás bude pracovat a žít. Onen tajný plán na podrobení České republiky se jmenuje „vnitřní trh“ a „Schengenský prostor“, píše ve svém komentáři výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů Vít Beneš.
Bída zahraniční politiky ODS
Evropský program ODS by šlo shrnout do hesla „všechno je špatně“, píše Vít Dostál.
Od Chiraca po Macrona: Jak se vyvíjel vztah Francie a východních členů EU
Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu zahájil cestu po zemích střední a východní Evropy. Podívejte se, jak se vztah Francie a východních členů EU vyvíjel v předešlých letech.
Nalézt shodu a využít dostupné prostředky. Doporučení pro restrukturalizaci uhelných regionů
Restrukturalizace regionů historicky zaměřených na těžký průmysl, těžbu surovin a uhelnou energetiku je téma, které v posledních letech získává větší naléhavost na evropské i české národní úrovni. V České republice se tento problém týká Ústeckého, Moravskoslezského a Karlovarského kraje, na nichž se...
Napříč Evropou: Víte, kdo je Pedro Sánchez?
Od summitu Evropské rady přes hlášky Miloše Zemana až po rezignaci francouzských ministrů. To vše nabízí dnešní cesta Napříč Evropou včetně zastávky u španělských socialistů.