Rozšíření

Politika 27-07-2018

V4+Ukrajina, nebo V5? Kyjev se dívá s nadějemi na slovenské visegrádské předsednictví

Spolupráce V4+Ukrajina v posledních letech ztratila na důležitosti. Kyjev přesto věří, že slovenské předsednictví V4 přinese změnu. Ukrajina by ale měla lépe pochopit, jak Visegrád jedná. Měla by si také uvědomit, jaký potenciál tito spojenci mají, píše Hennadij Maksak.
poland
Aktuálně v EU 21-07-2017

Napříč Evropou: Letní blues v Evropě

Za posledních 9 let se významné zahraničněpolitické události odehrávají až podezřele často během letních prázdnin. Ať už se jedná o ruskou okupaci části Gruzie, sestřelení letu MH17 či o nepovedený pokus o puč v Turecku, vše nám připomíná, že běh dějin si prázdninového léta neužívá.
Aktuálně v EU 14-07-2017

Napříč Evropou: Jak si EU hraje se západním Balkánem

Severoatlantická aliance se nedávno rozrostla o nového člena. Teď už je ale na scéně další žadatel o členství. Rozdíly mezi východem a západem však přetrvávají, a to například ve dvojí kvalitě potravin. Důležitým tématem zůstává ochrana klimatu. Hlavním hráčem na tomto poli bude zřejmě Čína.
Beppe Grillo
Aktuálně v EU 16-06-2017

Napříč Evropou: Beppe Grillo ztrácí hvězdičky kvůli imigraci

Evropská komise zahájila proti Česku řízení kvůli uprchlickým kvótám, Praha chce zase Brusel žalovat kvůli směrnici o zbraních. V Evropě se ale děly i další věci. Itálie má za sebou například komunální volby, ve kterých pohořelo Hnutí pěti hvězd.
svoboda médií
Aktuálně v EU 05-05-2017

Napříč Evropou: Svoboda médií v ohrožení

Páteční průjezd Evropou přináší nejzajímavější zprávy z uplynulého týdne. EurActiv si navíc připomněl mezinárodní den svobody tisku a posvítil si na nezávislost médií v Evropě.
antisemitismus
Aktuálně v EU 28-04-2017

Napříč Evropou: Den holocaustu a hrdinství

Jak souvisí nenávist vůči židům s nenávistí vůči muslimům? Výzkum v Německu ukázal překvapivé výsledky. V Evropě se navíc odehrála řada událostí, které byste neměli přehlédnout.
Aktuálně v EU 07-04-2017

Napříč Evropou: Petrohrad a chemické útoky v Sýrii

Dnešní cesta napříč Evropou vede z Ruska do Sýrie. Jaká je spojitost mezi teroristickým útokem v Petrohradu a chemickým útokem v Chán Šajchúnu?
brexit
Aktuálně v EU 31-03-2017

Napříč Evropou: Nechte rozhodovat lid… na základě strachu a lží

Náš pravidelný přehled událostí dostal nový kabátek. Co se v uplynulém týdnu dělo v Evropě? Podívejte se na to očima sítě EurActivu, jejích partnerů a dalších médií.
dění v EU
Aktuálně v EU 24-03-2017

Napříč Evropou: Když má každý svou bábovičku, nerozbíjí ty cizí

Náš pravidelný přehled událostí dostal nový kabátek. Co se v uplynulém týdnu dělo v Evropě? Podívejte se na to očima sítě EurActivu, jejích partnerů a dalších médií.
cíl pro energetickou účinnost
Aktuálně v EU 10-02-2017

Jak na vztahy Evropské unie a Turecka?

Vztahy Evropské unie a Turecka jsou spjaté již více než 60 let a Turecko je jedním z nejvýznamnějších sousedů Evropské unie. V současnosti je ovšem vzájemné nastavení vztahů ovlivněno mnohem více faktory než dříve, a to dohodou mezi Evropskou unií a Tureckem o navrácení migrantů, otázkou spojenou s liberalizací vízového styku nebo vnitropolitickou situací v Turecku.
Aktuálně v EU 20-12-2016

Hudák: Ukrajinci strádají, EIB jim pomáhá vnímat výsledky reforem

Zástupci Ukrajiny a představitelé Evropské unie včera v Bruselu svým podpisem stvrdili realizaci čtyř velkých investičních projektů. Podílí se na nich i Evropská investiční banka (EIB), která ukrajinské vládě v této souvislosti poskytne 3 miliardy eur. Na rozdíl od klasické finanční pomoci si však EIB dává záležet na tom, aby podporovala jen velmi konkrétní a smysluplné plány.
09-07-2013

Šance střední Evropy

Rozšíření Evropské unie na východ je událost, která nemá historický precedens. V Evropě dosud nikdy – doslovně nikdy! – neexistovala žádná stabilní politická struktura, zahrnující Východ i Západ kontinentu.
28-11-2011

Rozšiřování: ambice nahradila střízlivost

Rozšiřování EU je tradičním podzimním tématem, jelikož Evropská komise vždy v říjnu uveřejňuje soubor tzv. zpráv o pokroku. V nich hodnotí šance jednotlivých zemí na členství v Evropské unii. Jak se rozšiřování posledních letech vyvíjelo, jak ho zasáhly hospodářské otřesy posledních let a jaký může být vývoj do budoucna?

V4 rok za rokem: Já Přežiji!

Na stránkách EurActivu si můžete přečíst čtvrtou (a poslední) ze série esejů významných osobností veřejného života v zemích Visegrádské čtyřky, které se zaměřují na poslední dvě dekády naší společné historie. Texty vznikly v rámci projektu „V4 rok za rokem“, který realizovala obecně prospěšná společnost Opona. Tentokrát se jedná o esej maďarského spisovatele Mártona Gerlóczyho.
05-09-2011

V4 rok za rokem: Kterak si Máňa dala udělat nové zuby

EurActiv přináší třetí ze série esejů, které se zaměřují na poslední dvě dekády společné historie zemí Visegrádské čtyřky. Autory textů jsou významné osobnosti veřejného života visegrádských zemí. Eseje vznikly v rámci projektu obecně prospěšné společnosti Opona nazvaného „V4 rok za rokem“. Tentokrát si můžete přečíst esej polského novináře a spisovatele Mariusze Szczygieła.

V4 rok za rokem: Rok za rokem, 1989 – 2011

Na stránkách EurActivu si můžete přečíst druhou ze série esejů významných osobností veřejného života v zemích Visegrádské čtyřky, které se zaměřují na poslední dvě dekády naší společné historie. Texty vznikly v rámci projektu „V4 rok za rokem“, který realizovala obecně prospěšná společnost Opona. Tentokrát přínášíme esej slovenského spisovatele a publicisty Michala Hvoreckého.

V4 rok za rokem: Nekonečná cesta

EurActiv přináší první ze série esejů významných osobností veřejného života v zemích Visegrádské čtyřky, které se zaměřují na poslední dvě dekády naší společné historie. Texty vznikly v rámci projektu „V4 rok za rokem“, který realizovala obecně prospěšná společnost Opona.
11-07-2011

Evropa bez Turecka

Většina evropských občanů (ve Francii a v Německu je to například přes 60%) se domnívá, že Turecko by se nemělo stát součástí Evropské unie.
20-06-2011

Turecko: novináři za mřížemi

Zpráva OBSE z května 2011 kritizuje tureckou vládu za věznění sedmapadesáti novinářů a obvinění dalších jedenácti. Neoficiální odhady nicméně hovoří o sedmi stech až tisíci dalších probíhajících procesech. Turecko se tímto počtem zařadilo na úroveň Íránu a Číny v množství zadržovaných novinářů.
03-06-2011

Turecká zahraniční politika a volby 2011: politika (ne)nulových problémů?

Briefing paper analytika AMO Michala Thima "Turecká zahraniční politika a volby 2011: politika (ne)nulových problémů?" analyzuje tureckou zahraniční politiku v předvečer parlamentních voleb, které se odehrají 12. června 2011.
02-06-2011

Zločiny Ratka Mladiće

Ratko Mladić je muž, kterého lze snadno nenávidět. Nejenže na vrcholu moci mluvil a choval se jako hrdlořez, ale také tak vypadal – byl to přesně ten typ zuřivého psychopata s býčím zátylkem a bledýma očima, který se baví tím, že lidem vytrhává nehty.

Východní partnerství v kontextu Evropské politiky sousedství a agendy Visegrádské skupiny

Příprava nových priorit politiky EU vůči východním sousedům by pro země V4 měla představovat důležité poslání. K tomu je ale třeba, aby země Visegrádské čtyřky překonaly vnitřní rozpory a zaujaly „jasnou a vůdčí roli ve vztahu k východoevropským zemím“. Zdůrazňuje to publikace „The Eastern Partnership in the Context of the European Neighbourhood Policy and the Agenda of the Visegrad Group“.
Budoucnost EU 11-01-2010

Turecko a jeho vstup do EU z hlediska bezpečnosti

Otázka vstupu Turecka do EU je záležitostí, která víří vody akademických i politických debat. Jak pro tak proti jeho přistoupení padá mnoho argumentů. Navzdory argumentům kritiků tureckého přistoupení se totiž zdá, že vstup Turecka nepředstavuje pro EU žádná velká a zásadní bezpečnostní rizika. Naopak, v mnoha ohledech je tento krok pro EU z bezpečnostního hlediska dokonce výhodný.
Eurozóna 20-02-2007

Hledám instalatéra. Zn.: I Poláka

Redaktor švédského deníku Dagens Nyheten se v analýze zamýšlí nad příčinami mobility pracovníků. Zdá se, že stará EU polské instalatéry "potřebuje".