Rozšíření

24-06-2022

Bulharský parlament je pro stažení veta vůči přijetí Severní Makedonie do EU

Bulharský parlament dnes velkou většinou hlasů schválil usnesení, které umožňuje vládě stáhnout veto vůči přístupovým jednáním Evropské unie se Severní Makedonií. Poslanci pro to stanovili podmínky, které však budou pro Skopji těžce splnitelné.
23-06-2022

Ukrajina dostala status, západní Balkán vstřícné gesto

Prezidenti a premiéři států EU podle očekávání odsouhlasili kandidátský status pro Ukrajinu a Moldavsko, Unii se přiblížila také Gruzie. Země západního Balkánu, frustrované nedostatkem pokroku na své cestě do EU, dostaly náznak naděje.
23-06-2022

Ukrajině a Moldavsku se pootevírají evropské dveře, zásluhu na tom má i Česko

Lídři zemí EU dnes pravděpodobně odsouhlasí kandidátský status pro Ukrajinu a Moldavsko. Neměli by u toho ale zapomenout na západní Balkán, který klepe na evropské dveře už mnoho let.
17-06-2022

Kandidátský status Ukrajině podporují Němci i Francouzi. EK dnes představí své stanovisko

Z řady vyjádření unijních činitelů vyplývá, že Komise kandidaturu doporučí. Vyslovit se má také ke stejnému záměru Gruzie a Moldavska. Rozhodující slovo budou mít za týden lídři členských zemí na summitu v Bruselu.

Ruská agrese zvyšuje očekávání od českého předsednictví, řekl Fiala po jednání s představiteli EP

Výzvy vyplývající z ruské agrese na Ukrajině zvyšují očekávání vkládaná do českého předsednictví v Radě EU, řekl po dnešním jednání s vedením Evropského parlamentu v Praze premiér Petr Fiala (ODS).
Aktuálně v EU 09-06-2022

Ukrajina má naději na „podmíněný status“ kandidátské země EU

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) cítí poměrně širokou podporu Ukrajiny ve snaze získat status kandidáta členství v Evropské unii.

Český květen v EU: Konec ropného patu, zemědělské spory a předsednictví na obzoru

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

ČR bude v EU vysvětlovat, že kandidátský status pro Ukrajinu je nutný, slibuje místopředseda Senátu

ČR bude jako předsednická země EU podporovat přijetí Ukrajiny za kandidátskou zemi. Bude vysvětlovat ostatním státům EU, proč je tento krok důležitý. Místopředsedkyni ukrajinského parlamentu Olenu Kondratjukovou o tom dnes ujistil místopředseda Senátu Jiří Růžička.
01-06-2022

Prezident Vučić při inauguraci slíbil proevropské směřování Srbska

Srbský prezident Vučić včera složil přísahu a zahájil své druhé funkční období jako hlava státu. Při této příležitosti slíbil proevropské směřování země a připustil možnost, že se Srbsko připojí k západním sankcím.

Integrace západního Balkánu do EU je v zájmu Česka i Rakouska, shodli se lídři zemí

České předsednictví v Radě EU ve druhé polovině letošního roku by se mělo podle premiéra Petra Fialy (ODS) i rakouského kancléře Karla Nehammera věnovat otázce západního Balkánu a jeho integrace do Evropské unie.
Budoucnost EU 10-05-2022

Chceme rozšíření EU o západní Balkán a konec jednomyslnosti, říká německá ministryně

Německo chce Konferenci o budoucnosti Evropy využít jako výchozí bod pro další rozvoj EU, jehož součástí by mohla být i změna smluv a konec jednomyslného hlasování o zahraniční politice. V rozhovoru pro EURACTIV to uvedla německá ministryně pro Evropu Anna Lührmannová.
Budoucnost EU 03-05-2022

Draghi: EU by při rozhodování neměla trvat na jednomyslnosti

Evropská unie čelí výzvám, které vyžadují její strukturální změny. Především by měla odstranit princip jednomyslnosti při svém rozhodování. V projevu v Evropském parlamentu to dnes řekl italský premiér Mario Draghi.
18-04-2022

Ukrajina vyplnila dotazník ke kandidatuře do EU, status chce získat už v červnu

Ukrajina vyplnila dotazník, který by se měl stát výchozím bodem pro rozhodování Evropské unie o členství Kyjeva v EU. Podle agentury Reuters o tom informoval zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Ihor Žovkva.
06-04-2022

Moldavské námluvy se Západem. EU posílá peníze, NATO pracuje s armádou

Válka na Ukrajině zrychlila moldavskou cestu na Západ. EU proto do země pošle 150 miliónů euro na další reformy. A v zemi se angažuje také NATO. To v zemi pomáhá armádě.
24-03-2022

Ukrajina stojí na prahu EU, Fiala chce znovu apelovat na otevření dveří

Česká republika chce znovu vyzvat země EU k udělení kandidátského statusu Ukrajině. Šance na úspěch je však malá, udělení dalšího významného gesta směrem k Ukrajincům blokuje především Francie.

Ani ryba, ani rak. Turecko vidí válku na Ukrajině pragmaticky, může ale přispět k řešení

Turci a Řekové, kteří byli ještě nedávno „na nože“ kvůli migrantům a průzkumným vrtům, se kvůli válce na Ukrajině udobřují. K západním sankcím se ale Ankara nepřidala a raději počítá s různými scénáři války. Zároveň je aktivní diplomaticky.
14-03-2022

Unie plánuje posílit bezpečnost a obranu západobalkánských zemí

Evropská unie navrhne plán na posílení bezpečnosti a obrany zemí západního Balkánu, jehož cílem bude region „připoutat“ blíže k sedmadvacítce. Obavy unijních představitelů z možné bezpečnostní nestability na Balkáně zvýšila ruská invaze Ukrajinu.
11-03-2022

Výsledek noční debaty kandidátský status pro Ukrajinu nepřinesl, Česko prosazovalo vstřícnější přístup

Čtvrteční summit lídrů členských zemí EU, kterého se účastní i český premiér Petr Fiala, se ve večerních hodinách věnoval „pozvánce“ Ukrajiny do EU. I když se prezidenti a premiéři shodli na „prohloubení partnerství“, kandidátský status zemi sužované válkou dát nechtějí.
Aktuálně v EU 10-03-2022

Lídři EU jednají o dalších sankcích. Státy přijímající uprchlíky by se mohly dočkat podpory

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie chtějí na dnešním neformálním summitu ve francouzském Versailles vyzvat k rychlému přijetí dalších sankcí proti Rusku, pokud budou nutné.
04-03-2022

Buď jsi s námi, nebo proti nám. Srbsko hazarduje se svou budoucností v EU

V posledních dnech se naplno ukazuje, které evropské země mají blízký vztah s Putinovým Ruskem. Jednou z nich je Srbsko, které nepodpořilo protiruské sankce, a může si tak zkomplikovat svou „evropskou budoucnost“.
04-03-2022

Vlna nových přihlášek. Po Ukrajině chce do EU i Gruzie a Moldávie

Gruzie a Moldávie oficiálně předložily žádost o vstup do Evropské unie, oznámil gruzínský premiér Irakli Garibašvili a moldavská prezidentka Maia Sanduová. Po přijetí do EU volá také Ukrajina, která od minulého čtvrtka čelí ruské invazi.
01-03-2022

Nenechte nás na holičkách. Zelenskyj chce Ukrajinu v EU, europoslanci s ním souhlasí

„EU s námi bude daleko silnější,“ prohlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na jednání Evropského parlamentu v Bruselu, kam se ve středu na dálku připojil. Vzkázal, že Ukrajina nyní bojuje za svobodu a mír a chrání bezpečí celé Evropy.
01-03-2022

Pozvánka Ukrajiny do EU je silným symbolem. Západní Balkán žádný takový nedostal

Zatímco Ukrajina čelí ruské invazi, její prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o okamžité přijetí své země do Evropské unie. Něco takového je nereálné, i když k posunu v evropské integraci by dojít mohlo, například z hlediska ukrajinské pracovní síly.
28-02-2022

Ukrajina žádá o okamžité přijetí do EU. Zasloužili jsme si to, říká Zelenskyj

Ukrajina žádá o okamžité přijetí do Evropské unie podle nové speciální procedury, uvedl v dnešním projevu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Prezident je přesvědčen, že Ukrajina by si to zasloužila a že je to možné,“ napsala agentura Unian.