Blokování rozhodnutí v Radě kvůli nesouvisejícím otázkám musíme zastavit, říká německý velvyslanec v České republice Andreas Künne. V rozhovoru pro EURACTIV.cz také odhaduje, že kontroly na německých hranicích nezmizí bez plně funkčního Paktu o migraci a azylu.
V Bruselu se ve čtvrtek 29. srpna odehraje neformální setkání ministrů zahraničních věcí Evropské unie. Pozvání přijal už tradičně ukrajinský ministr Dmytro Kuleba, po pěti letech nucené pauzy se setkání účastní i turecky protějšek Hakan Fidan.
Desítka zemí včetně Srbska nebo Ukrajiny má zájem rozšířit řady Evropské unie. Jak blízko nebo jak daleko ke svému cíli jsou? EURACTIV.cz nabízí přehled.
Ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) inicioval vznik dopisu, kterým belgické předsednictví v Radě Evropské unie vyzval k posunu v jednáních o vstupu Ukrajiny a Moldavska do EU. Připojilo se k němu dalších 11 států.
Otázka budoucnosti EU se v kampani scvrkla do debaty o osudu Green Dealu. V programech se však strany věnují i tomu, jak by se mělo v EU hlasovat, zda by měla projít velkou reformou nebo se rozšířit o další členy.
Česko má zájem na prohlubování spolupráce s Německem v energetice, vědě, výzkumu a vývoji, digitalizaci i kybernetické bezpečnosti. Po dnešním jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem v Praze to řekl jeho český protějšek Petr Pavel. Německo je podle něj strategickým …
Mimořádnému summitu v Bruselu tento týden bude dominovat téma strategického směřování EU v příštích pěti letech. Neziskové organizace upozorňují na to, že se nesmí zapomenout na ochranu klimatu, protože s tou souvisí i bezpečnost a konkurenceschopnost.
Slovensko se svými politickými rozhodnutími odsouvá do „zapadákova“, ale Peter Pellegrini má svojí politickou image ještě ve svých rukách, komentuje výsledek prezidentských voleb na Slovensku Tomáš Strážay.
Jedenácté setkání Středoevropské pětky (C5) se neslo v přátelském duchu. Ministři zahraničí podpořili rozšíření EU směrem na západní Balkán, zároveň se ale vymezili vůči nelegálním migrantům přicházejícím před tzv. balkánskou trasu. Šéfové diplomacie C5 ovšem rozdílně vidí podporu Ukrajině.
Ukrajina, bezpečnost, situace na Blízkém východě nebo migrace a rozšiřování Evropské unie. O tom všem jednali lídři EU na čtvrtečním summitu Evropské rady v Bruselu.
Podvody u voleb, frustrace zahraničních partnerů, report Evropské komise o současném stavu Srbska, nefungující dialog mezi Bělehradem a Prištinou, Srbsko odchylující se od zahraniční politiky EU. Co se vlastně v Srbsku děje a jak to dopadá na vztahy s EU?
Země západního Balkánu ekonomicky nerostou a nereformují se tak rychle, jak by si EU představovala. Připravuje tak pro ně nový „plán růstu“, kterým chce regionu dokázat, že patří mezi její priority. Peníze ale tentokrát přijdou s daleko přísnějšími podmínkami.
Srbský postoj k Rusku po jeho invazi na Ukrajinu, podvody u voleb či pokračování problematických vztahů s Kosovem. To vše kalí současné vztahy mezi Srbskem a EU. Co na aktuální dění v zemi, kde dnes lidé vycházejí do ulic protestovat proti vládě, říká Evropa? A kde je v současné době Srbsko na své cestě do unijního klubu? V podcastu Evropa zblízka odpovídá politolog Mendelovy Univerzity v Brně Vladimir Đorđević.
Na Bělorusko se nezapomnělo, tamní situace ale závisí na vítězství Ukrajiny, říká v rozhovoru pro Euractiv.cz zmocněnec pro Východní partnerství David Stulík. U dělostřeleckých granátů je podle něj zásadní i kvalita, nejen množství, ve kterém má teď Rusko navrch.
David Stulík je …
Pokud Ukrajina vstoupí do EU, evropské zemědělské dotace by se měly povinně zastropovat. Myslí si to evropský komisař pro zemědělství Janusz Wojciechowski.
Řadě zemí z východní Evropy se otevřela cesta do Unie. Lídři EU dali zelenou otevření přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem a podmíněně i s Bosnou a Hercegovinou, Gruzii udělili status kandidátské země. Co konkrétního čeká tyto země nyní?
Ruský prezident Vladimir Putin se mýlí, když si myslí, že podpora Ukrajině slábne. Řekl to dnes na závěr dvoudenního summitu Evropské unie německý kancléř Olaf Scholz. Na tiskové konferenci po skončení jednání také vyjádřil přesvědčení, že formální dohody o pomoci …
Unijní lídři se shodli na kapitole o rozšiřování, a to navzdory hrozícímu vetu maďarského premiéra Viktora Orbána. Dali tak zelenou otevření přístupových jednání s Ukrajinou a Moldavskem. Zároveň udělili kandidátský status Gruzii.
EU musí podporovat Ukrajinu tak dlouho, jak bude nutné. Konečným vítězstvím pro zemi čelící ruské agresi bude členství v evropském bloku. V projevu před poslanci Evropského parlamentu to dnes prohlásila předsedkyně EK Ursula von der Leyen.
Už na konci týdne se lídři EU sejdou v Bruselu. Jednat se bude o revizi současného rozpočtu EU, jehož součástí je i finanční pomoc Ukrajině ve výši 50 miliard eur. Dojít by mělo i na rozšiřování.
Maďarský premiér Viktor Orbán požaduje, aby zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou nebylo tématem nadcházejícího summitu lídrů EU, který se koná v polovině prosince v Brusel
Ukrajina a Moldavsko mohou začít vyjednávat o vstupu do EU, úkoly si plní dostatečně, je přesvědčená Evropské komise. Ve dnes zveřejněné zprávě zhodnotila také pokrok dalších zájemců o vstup do Unie.