Průmysl a technologie

Zkušenosti z pandemie mohou urychlit přístup k novým lékům, říká Prinzová
Při kontrole nových léků před jejich uvedením na trh dělá 15 a více zemí naprosto stejnou práci, což zbytečně spotřebovává cenné zdroje. Určitě existuje efektivnější cesta, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Heike Prinzová z vedení farmaceutické společnosti Bayer.
Uhlíkové clo může spustit domino efekt a snížit emise, hrozí ale zdražování, říká odbornice Solilová
Celá skladba zdrojů rozpočtu EU se musí změnit, a to i v kontextu brexitu, říká Veronika Solilová z Mendelovy Univerzity v Brně. Environmentální daně, jako je například nově připravené uhlíkové clo, se podle ní jeví jako vhodná cesta.
Peníze pro uhelné regiony v nich mají zůstat, ne končit na Kypru, říká Patočka z Re-setu
České uhelné kraje se mají vyrovnat s útlumem uhlí i s pomocí zhruba 40 miliard korun z EU. Ty by podle Josefa Patočky měly ideálně řešit potřeby místních, zamýšlené projekty se však podle něj s problémy v regionech příliš nepotkávají.
Efektivní řízení zdravotnictví musí být postaveno na datech, říká šéf AIFP Kolář
Nová cesta vstupu na český trh je pro léky na vzácná onemocnění ušitá na míru, přípravky nebudou narážet na tak velké překážky, říká ředitel AIFP David Kolář. Velkým úkolem českého předsednictví podle něj bude otázka přístupu ke zdravotním datům.
Šéf pacientské aliance: S rakovinou je EU na dobré cestě, další by měly být vzácné nemoci
Pacienti se spinální svalovou atrofií nebo cystickou fibrózou se mají v Česku lépe než v některých jiných evropských zemích, je zde totiž dostupná supermoderní léčba, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Yann Le Cam z pacientské aliance.
I starý kotel na uhlí může topit s méně emisemi, musíte to ale umět, říká Hovorka
Na Green Deal dříve či později stejně musí všichni přistoupit, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz odborník na kvalitu ovzduší Jan Hovorka. Vliv člověka na kvalitu životního prostředí podle něj není věc názoru, a kdo tvrdí opak, nemá správná data.
Státy EU se na ropném embargu zatím nedohodly, napravit to zkusí prezidenti a premiéři
Snaha zástupců zemí EU dojednat v posledních hodinách před summitem lídrů podrobnosti téměř měsíc domlouvaného embarga na ruskou ropu byla dnes neúspěšná. Večer by to mohli napravit prezidenti a premiéři, překážkou zůstává souhlas Maďarska.
Podcast: Stereotypy v IT přetrvávají, firmy ale ženy chtějí, říká ředitel Czechitas Čejka
Budoucnost je v IT. Možná více pro muže než ženy – ty tvoří mezi pracovníky oboru IT jen 10 procent. Jak to změnit? A jak s celoživotním vzděláváním může pomoci EU? V podcastu odpovídá Ondřej Čejka, výkonný ředitel Czechitas.
Krize uspíší odchod od fosilních zdrojů energie, říká předsedkyně vlivného výboru Schwengová
Válka na Ukrajině a nejisté dodávky energií z Ruska urychlí evropskou transformaci směrem k čistým zdrojům energie. V rozhovoru pro EURACTIV.cz to uvedla prezidentka Evropského hospodářského a sociálního výboru Christa Schwengová.
Stopka ruského plynu vyvolala v Bulharsku bouři. Putin nám chce ukázat, jak jsme rozdělení, říká expertka Trifonová
Bulharsko je Achillovou patou Evropské unie, pokud jde o míru ruského vlivu na kritická odvětví ekonomiky, ale také na média a občanskou společnost, říká v rozhovoru analytička Marija Trfionová.
Komunitní energetika může snížit naši závislost na Rusku. Potřebuje provozní podporu, říká Jagoš
Komunitní energetika se může Česku vyplatit, stačí prolomit stávající nevůli změnit zavedený systém. Vláda by její rozvoj měla podpořit zavedením provozní podpory, říká Tomáš Jagoš v rozhovoru pro EURACTIV.cz.
Podcast: Vlajkovou lodí předsednictví můžou být čipy, je to příležitost pro české firmy, říká ministr Bek
V červenci usedne ČR do čela Rady EU a ujme se tak půlročního předsednictví sedmadvacítky. Jaké si zvolila priority? A jak si vláda hodlá poradit s nízkým rozpočtem předsednictví? V podcastu Evropa zblízka odpovídá ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.
Farmaceutický průmysl potřebuje patenty, Bill Gates všechno nezaplatí, říká Fusek
Ústav organické chemie a biochemie měl díky osvícenému vedení a mimořádnému úspěchu licencovaných látek náskok, další česká výzkumná centra ho ale dohnala a teď dělají stejně kvalitní farmaceutický výzkum, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz zástupce ředitele ústavu Martin Fusek.
ČR nemá plán jak zajistit občanům elektřinu a teplo, říká Farkač ze Sev.en Energy
Členské země EU by měly mít plán, jak bezpečně zásobovat vlastní obyvatelstvo energií, ať už energií elektrickou, nebo na topení. Platí to i pro Českou republiku, která plán zatím postrádá, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Pavel Farkač.
Závislost na Rusku všem vyhovovala, řešíme ji pozdě. Pro Trumpa by byla válka dilema, říká Antal
Jsme teprve na začátku krize, skutečné ekonomické dopady války se ukáží v příštích měsících. Pokud je EU zvládne, může si získat důvěru euroskeptických Čechů, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz odborník na transatlantické vztahy Jarolím Antal.
Podcast: Jak spravedlivě rozdělit transformační fond?
Do českých uhelných krajů brzy přitečou peníze z EU na tzv. spravedlivou transformaci. Tedy na to, aby zvládly odklon od uhlí. Kdo na peníze dosáhne? A co za ně bude moci v krajích vzniknout?
Vrátíme Karlovarsku naději, dotace z EU si zasloužíme, říká Poc ze Sokolovské uhelné
Byla by chyba šlápnout na brzdu a zapomenout na Green Deal. Naopak je třeba přidat, říká Pavel Poc v rozhovoru pro EURACTIV.cz. Dotace z transformačních fondů EU si podle něj zaslouží i velké společnosti, které poskytují regionu stabilitu a zaměstnanost.
Ostravsko je stále „láska na druhý pohled“. Z dolu mohou být laboratoře i elektrárna, říká Igor Ivan
Doba velkých zaměstnavatelů je dávno pryč, následovat musí i změna mentality. Budoucnost Moravskoslezského kraje leží v inovačním podnikání s přidanou hodnotou, jen tak se podaří nalákat lidi zpět, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz prorektor ostravské VŠB-TUO Igor Ivan.
Šedivý: Peněz na obranu není nikdy dost. Evropská spolupráce má slušně našlápnuto
EU rozjíždí obrannou spolupráci. Na období 2021 až 2027 vyčlenila osm a půl miliardy eur Evropském obranném fondu a podporuje desítky projektů, které by měly přispět k tomu, aby se EU stala globálním bezpečnostní aktérem, říká šéf Evropské obranné agentury (EDA) Jiří Šedivý.
Milan Starec: Smlouva o Turówu se v téhle podobě neměla podepsat, naši vodu neochrání
Rád bych řekl něco pozitivního, ale bohužel to nejde. Z našeho pohledu je smlouva příšerná, říká Milan Starec v rozhovoru pro server EURACTIV.cz.
Podcast: Financování špinavých projektů s novou taxonomií nekončí, říká Niedermayer
Akt Komise, který dal jaderné energii a zemnímu plynu nálepku udržitelných investic, je podle europoslance Luďka Niedermayera (TOP 09, EPP) věcně dobrým a politicky smysluplným kompromisem. Poslechněte si nový díl podcastu Evropa zblízka věnovaný taxonomii.
Podcast: Řešení české energetické transformace vidím v diverzifikaci zdrojů, říká Lenka Kovačovská
Evropský plynový balíček je revoluční, zakotvuje totiž vodík jako energetický plyn do evropské legislativy. Část plynovodů se tak spolu s rozvojem vodíku přemění na „vodíkovody“, říká v podcastu Evropa zblízka Lenka Kovačovská.
Podcast: Co bude s jádrem a plynem? Česko čeká další boj
EU rozhodla o osudu jádra a zemního plynu v rámci tzv. taxonomie. Dočasně a za určitých podmínek budou investice do těchto zdrojů vnímány jako udržitelné. Podmínky však pro ČR nejsou úplně výhodné. Proč? A mohou se ještě změnit?