Potraviny

Ekologické farmy mají zabírat čtvrtinu půdy. Potraviny zdraží, varují velcí zemědělci
Žádné syntetické pesticidy, průmyslová hnojiva a více prostoru pro přírodu a hospodářská zvířata. Na ekologické zemědělství v Česku připadá asi 15 procent půdy. V budoucnu by to mělo být daleko více.
Hrozí globální výpadky potravin. EU už se připravuje, chce podpořit evropskou produkci
Ruský útok na Ukrajinu může dopadnout na globální obchod se zemědělským zbožím. Evropská unie už přišla s plánem, jak se vyhnout nejhoršímu scénáři a zabránit nedostatku potravin. Spolehnout se chce na domácí produkci.
Podpora biodiverzity má v Česku obrovské rezervy, říká mladý farmář roku Vodňanský
Evropské dotace mohou v zemědělství ovlivnit spoustu věcí, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz mladý farmář roku 2021 Erich Vodňanský. Hospodaření podle něj musí vždy stát na funkčním ekonomickém základu, zároveň by však mělo poskytovat prostor přírodě.
Česko se zbavuje dvojí kvality, zatím pouze u potravin. EU ale žádá víc
Do konce listopadu mělo Česko splnit evropská pravidla o tzv. dvojí kvalitě. Podařilo se to ale jen částečně, Čechy tak možná opět čekají oplétačky s Evropskou komisí.
EU chce snížit používání pesticidů na polovinu. Potraviny bude potřeba dovážet, varuje studie
Do roku 2030 se má snížit spotřeba pesticidů napříč Evropou na polovinu. Ustojí čeští zemědělci toto omezení? Podle studie by kvůli tomu musela ČR dovážet více potravin z jiných zemí.
Nová zemědělská politika EU je dobrým kompromisem. Šetrnějšímu zemědělství by pomohlo omezení dotací
K dosažení uhlíkově neutrální ekonomiky do poloviny století budou muset přispět všechny ekonomické sektory, kromě energetiky a těžkého průmyslu také zemědělství, které odpovídá za zhruba desetinu celkových emisí v EU. Agrární sektor tak čeká náročná proměna.
Europoslanci schválili strategii Z farmy na vidličku, zemědělci varují před jejími dopady
Europoslanci dnes schválili strategii Od zemědělce ke spotřebiteli (také Z farmy na vidličku). Zemědělské organizace však strategii kritizovali, obávají se jejích dopadů. Zejména pak zdražování potravin.
Může jíst Evropa zdravěji? EU prosazuje nutriskóre, nejspíš ale zavede i výjimky
Češi patří k nejtlustším národům v Evropě. Klíčem k lepší fyzické kondici je nejen pohyb, ale také správné stravovací návyky. S výběrem zdravých potravin by již brzy mohlo pomoci takzvané nutriční skóre, jeho zavedení se setkává s nadšením výživových poradců i odporem potravinářů.
Kvóty na české potraviny jsou definitivně pasé. Pokuty za dvojí kvalitu naopak vstoupí do praxe
Povinný podíl českých potravin na pultech obchodů nakonec platit nebude. Sněmovna ho dnes na návrh Senátu vyřadila z novely zákona o potravinách.InzerceKomerční obsah

Do Česka míří bilion korun z EU na oživení ekonomiky. Jak je správně využít? Odpoví konference Prosperující Česko
Česko získá v následujících sedmi až deseti letech jeden bilion korun. Rekordní suma z rozpočtu Evropské unie by měla české ekonomice pomoci zvládnout následky pandemie, postavit ji zpátky na nohy a vyslat ji na cestu hospodářského růstu.
Český březen v EU: Očkovací blamáž, covidové pasy a koaliční spor o dotace
Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.InzerceKomerční obsah

Poslechněte si informace od tvůrců nových dotačních programů, které dosud nezazněly
Už asi víte, že se chystá nové sedmileté dotační období s podporou pro české podniky ve výši 960 miliard Kč. Pravděpodobně ale nevíte, že se chystá konference Eurofondy 21+, na které vám podrobnosti všech chystaných programů představí sami jejich tvůrci.
Z Evropské komise přišlo očekávané varování. Kvóty na české potraviny mohou skončit žalobou
Evropská komise varovala, že pokud ČR schválí povinné kvóty na prodej tuzemských potravin, může se Praha dočkat žaloby. Komisař pro jednotný trh Breton uvedl, že český zákon zavádějící kvóty by se rovnal nedovolenému omezování dovozu zahraničních potravin.
Český leden v EU: Zpomalené očkování a potravinové kvóty pod palbou
Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.
EU míří do boje proti rakovině. Chce omezit kouření, alkohol a další škodlivé výrobky
Dlouho očekávaný plán EU boje proti rakovině je na stole. Jádrem je zejména důraz na prevenci a snížení spotřeby alkoholu a tabákových výrobků, včetně elektronických cigaret.
Poslanci podpořili pokuty za prodej potravin dvojí kvality i kvóty na české potraviny
Za prodej potravin dvojí kvality bude hrozit pokuta až 50 milionů korun. V novele zákona o potravinách to dnes schválila Sněmovna. Původní vládní návrh však zmírnila. Poslanci dali zelenou také kvótám na české potraviny.
Ochrana půdy má v budoucích plánech EU významné místo
Ochrana půdy se zatím potýká s nedostatečnou harmonizací pravidel napříč EU, v nových iniciativách Evropské komise však téma nabírá na důležitosti, píší Kristýna Hutová a Denisa Fančová z České styčné kanceláře pro výzkum, vývoj a inovace.
Miliardové kompenzace zemědělcům musí odsouhlasit Evropská komise
Program Agricovid, ve kterém stát přerozdělí až tři miliardy korun potravinářům a zemědělcům postiženým koronavirem, musí ještě schválit Evropská komise.
Zdražování masa EU nechystá. Redakce EURACTIV reaguje na zavádějící zprávu Parlamentních listů
Sever Parlamentní listy včera informoval o tom, že „dle nového plánu Evropské unie by mělo zdražit maso“. Odkazoval se přitom na zprávu serveru EURACTIV.com.
Zemědělský výbor Sněmovny navrhuje zmírnění zákazu dvojí kvality potravin ve vládní novele
Rozdíly ve složení potravin v různých zemích pod stejným obalem možná budou v ČR zakázané, pouze pokud budou „podstatné“. Zmírnění vládní novely zákona o potravinách navrhuje zemědělský výbor. Jinak však novelu včetně vysokých pokut podpořil.
2020: EU začíná testovat nová pravidla pro „dvojí kvalitu“
V roce 2019 se „české“ téma tzv. dvojí kvality potravin a dalšího zboží dostalo na evropské úrovni do širšího povědomí. Co se vloni událo a jaký vývoj můžeme očekávat letos?
Češi chtějí kvalitní potraviny i za cenu omezení levných dovozů. Považují zemi za „popelnici Evropy“
Podle červnového průzkumu by drtivá většina Čechů zpřísnila požadavky na kvalitu potravin v zemi. Domnívají se, že zde končí ty nejhorší výrobky, kromě potravin i drogerie nebo automobily. Problém je podle odborníků u nás, nikoli v bruselských regulacích.
Češi se učí nakupovat kvalitnější potraviny, na cenu jsou však stále citliví
Jak je na tom Česká republika s kvalitou potravin? Kdo tlačí na její postupné zvyšování a jakou roli v tomto ohledu sehrává Evropská unie?