Cena nové elektroniky je často nižší než cena za opravu rozbitého kusu. Do budoucna by se to mohlo v EU změnit, opravy by měly být pro spotřebitele přijatelnější variantou. Počítají s tím nová pravidla, která tento týden odsouhlasil Evropský parlament.
Méně jednorázových obalů, více těch k opakovanému použití. Tak zní hlavní cíl nových evropských pravidel, která mají snížit množství produkovaného odpadu v EU. Poslanci Evropského parlamentu je schválili ve středu odpoledne. Legislativa ještě musí projít národními parlamenty.
V reklamách na nejrůznější produkty se často objevuje označení „přírodní“, „eko“ či „udržitelné“. Firmy ale nálepky mnohdy používají neoprávněně. Evropský parlament schválil směrnici, která zakazuje takzvaný greenwashing, tedy užívání klamavých tvrzení o ekologických vlastnostech výrobků a zavádějící marketingové triky.
Podle dat Eurostatu vyprodukoval průměrný Evropan v roce 2021 asi 189 kilogramů obalového odpadu. Dvě pětiny vyhozených obalů představovaly papír s lepenkou, zhruba po pětině do celkového množství přispěly plast, sklo a dřevo. Snížit stále rostoucí množství vyhozených obalů má nové nařízení z pera Evropské komise, ke kterému se tento týden vyjádřili europoslanci.
Opakované použití obalů a jejich recyklace by měly být snazší a častější, shodli se dnes poslanci Evropského parlamentu na plenárním zasedání ve Štrasburku. Chtějí tak zastavit stále rostoucí množství odpadu a předejít vzniku zbytečných obalových materiálů.
Opravovat rozbité spotřebiče a výrobky by mělo být snazší a výhodnější než pořízení nových, a to i po uplynutí záruční doby. Shodli se na tom dnes poslanci Evropského parlamentu (EP).
Společnost STABILPLASTIK, přední česká firma specializující se na recyklaci plastového odpadu, získala prestižní ocenění Enterprise Europe Network Award 2023 v kategorii „Inspirativní klientská cesta“.
Místo zlepšení recyklace chce Evropská komise zakázat obnovitelné a recyklovatelné obaly na bázi papíru, čímž přinutí lidi používat tvrdé plastové obaly pro opakované použití, které jsou dražší, obtížně recyklovatelné a často nedostatečně čištěné, varuje Matti Rantnen.
Evropu v posledních letech postihuje stále větší počet ničivých such, které vyvolávají lesní požáry a vyčerpávají vodonosné vrstvy. Podle Evropské agentury pro životní prostředí je téměř třetina Evropanů postižena nedostatkem vody.
EU se rozhodla zaměřit svou pozornost na textilní průmysl, který je čtvrtým největším znečišťovatelem životního prostředí a třetím největším spotřebitelem vody. Opatření jsou určitě potřebná, ale musíme je ustát, zaznívá ze strany textilního průmyslu. Pokud by se je povedlo zavést správně, mohlo by to pro české výrobce znamenat novou příležitost.
Europoslanci schválili nová pravidla ekodesignu. Ta by měla vést výrobce k tomu, aby jimi nabízené produkty byly opravitelnější, energeticky účinnější i šetrnější k životnímu prostředí. Nová regulace vnitřního trhu by se tak měla stát prvním větším krokem EU k cirkulární ekonomice.
Obalový průmysl a část europoslanců zpochybňuje analýzu, kterou Evropská komise vypracovala v souvislosti s nařízením o obalech a obalových odpadech. Analýza se věnuje cílům, jimiž chce Komise podpořit opakované používání obalů.
Cílem francouzského protiodpadového zákona, který byl přijat v roce 2020, je do roku 2040 postupně odstranit jednorázové plastové obaly, eliminovat odpad a podpořit opětovné použití. Server EURACTIV se podíval na to, zda je po třech letech platnosti legislativa úspěšná.
Evropská komise zahájila rozsáhlou revizi právních předpisů EU o obalech. Ta poprvé zavádí povinné cíle pro opětovné používání obalů, jako jsou láhve od nápojů nebo krabice, do kterých elektronické obchody balí své zboží určené pro zákazníky.
Zavedení opakovaně použitelných plastových obalů v elektronickém obchodování by mohlo v zemích, jako je Německo, zvýšit ve srovnání s používáním kartonových krabic náklady o 50 až 200 %.
Životní prostředí v České republice zůstává jedno z nejhorších v Evropské unii. Česku patří v této oblasti v letošním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví 22. místo z 27 členských států, oproti loňsku si polepšilo o jednu příčku.
Evropská unie postupně ladí svou odpověď na americký protiinflační zákon IRA a kroky dalších světových gigantů, které ohrožují evropský zelený průmysl. Komise se teď zaměřila konkrétně na zjednodušení regulace a zajištění dostatku kritických surovin.
Nová evropská legislativa má skoncovat mimo jiné s jednorázovými obaly na potraviny. Experti i politici však upozorňují, že jakékoliv rozhodnutí musí mít Evropa dobře spočítané.
České teplárenství je stále masivně závislé na fosilních palivech. Za polovinou produkce tepla stojí uhelné zdroje, další téměř třetinu zastává zemní plyn. Situace je do budoucna neudržitelná nejen z pohledu ochrany klimatu, ale i potřebě zbavit se závislosti na dovozu …
Méně odpadu a více samostatnosti. K takovým cílům by měla Evropu dovést oběhová ekonomika, která je jedním ze základních pilířů tzv. Green Dealu. Odpovědí by se mohla stát i na přerušené dodavatelské řetězce. Neplatí to ale pro všechny oblasti.
Snaha dosáhnout klimatické neutrality si vyžádá nejen ozelenění průmyslu, energetiky nebo dopravy, ale také produktů. Do konce roku má Evropská komise představit ekologické požadavky pro mobily a tablety.
Česko raději platí evropské pokuty, než aby donutilo výrobce plastových obalů k vyšším poplatkům, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Patrik Luxemburk. Jeho firma Stabilplastik vyrábí ekologické přepravní palety z plastového odpadu.
Platí, že Češi jsou v recyklaci dobří i co do elektroniky. Zbavují se ale hlavně toho, co už se nevejde na chatu nebo není náročné na odvoz, říká David Beneš, manažer a podnikatel v oblasti odpadového hospodářství.