Obchod a export – EURACTIV.cz https://euractiv.cz Evropská unie v českých souvislostech Wed, 22 May 2019 22:18:37 +0000 cs-CZ hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.9 https://euractiv.cz/wp-content/uploads/sites/7/2018/04/ea_favicon_32x32-1.png Obchod a export – EURACTIV.cz https://euractiv.cz 32 32 Video: Pizza jen s náhražkou sýra? Dvojí kvalita potravin v Evropě zůstává https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/video/video-pizza-jen-s-nahrazkou-syra-dvoji-kvalita-potravin-v-evrope-zustava/ https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/video/video-pizza-jen-s-nahrazkou-syra-dvoji-kvalita-potravin-v-evrope-zustava/#respond Tue, 21 May 2019 10:19:35 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=video&p=129864 Rybí prsty s menším obsahem masa u nás než v Německu nebo třeba pizza, která obsahuje jen náhražku sýra, zatímco na Západě se prodává se skutečnou mozzarellou. Jde jen o příklady výrobků, které jsou ve stejném obalu, ale na českém a západoevropském trhu mají různé složení.

Proti dvojí kvalitě potravin dlouhodobě vystupovali někteří čeští europoslanci nebo i eurokomisařka Věra Jourová. Původně vznikla směrnice, která by tuto praxi zcela zakázala, nakonec byla ale schválena v mírnější podobě.

Video vzniklo v rámci projektu Evropa v souvislostech, který společně realizují EURACTIV.cz a vydavatelství Economia s podporou Evropského parlamentu.

]]>
https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/video/video-pizza-jen-s-nahrazkou-syra-dvoji-kvalita-potravin-v-evrope-zustava/feed/ 0
Český duben v EU: Komisařka Jourová a čeští europoslanci mezi nejvlivnějšími https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/cesky-duben-v-eu-komisarka-jourova-a-cesti-europoslanci-mezi-nejvlivnejsimi/ https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/cesky-duben-v-eu-komisarka-jourova-a-cesti-europoslanci-mezi-nejvlivnejsimi/#respond Mon, 13 May 2019 14:06:55 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=129670 Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v dubnu z českého pohledu v Evropě a především v Evropské unii odehrálo.

V rámci seriálu Český měsíc v EU vybíráme podstatné události, o které by nikdo se zájmem o evropskou politiku ČR a dění na evropském kontinentu v českém kontextu neměl přijít.

Schválení balíčku mobility

Nová pravidla pro mezinárodní dopravu schválili na začátku dubna po dlouholetém vyjednávání europoslanci. Západní země a především Francie chtěly prosadit, aby se na řidiče kamionů uplatňovala existující směrnice o vysílání pracovníků, která zavádí princip stejné odměny za stejnou práci na stejném místě. Řidiči kamionů by tak museli dostávat mzdu ve stejné výši jako řidiči v zemích, kterými projíždějí.

Evropský parlament nicméně schválil zvláštní pravidla pro dopravní sektor, tzv. balíček mobility. Díky němu budou moci čeští řidiči odvézt náklad například do Německa bez toho, aby by jim jejich zaměstnavatel musel vyplácet „německý“ plat.

Úspěch českých dopravců. Europoslanci schválili nová pravidla pro kamiony

Dopravní firmy mají konečně jasno v tom, jaké mzdy budou muset dávat řidičům kamionů při výjezdech do zahraničí. Zatímco ještě před pár dny jim hrozilo, že šoféři budou placeni na úrovni těch německých či rakouských, nakonec se dalším nákladům vyhnuli.

S českou žalobou na zbraňovou směrnici to vypadá bledě

Česko se u Soudního dvora EU domáhá zrušení směrnice zakazující některé poloautomatické zbraně či zásobníky. Podle české žaloby je směrnice diskriminační a zbytečně omezuje držitele legálních zbraní. Brusel zdůvodňuje novou právní úpravu snahou znemožnit či znesnadnit teroristům získávat zbraně.

Generální advokátka Soudního dvora EU Eleanor Sharpstonová ovšem v dubnu doporučila tomuto soudu, aby českou žalobu zamítl. Ve zdůvodnění mimo jiné uvedla, že nová směrnice neporušuje vlastnické právo, jelikož toto právo může být ve veřejném zájmu a za podmínek stanovených zákonem omezeno. V unijním právu podle ní navíc neexistuje žádné základní právo držet zbraň. Názor generálních advokátů pro soud není závazný, soudci však často doporučení potvrdí.

Generální advokátka EU je pro zamítnutí české žaloby na zbraňovou směrnici

Generální advokátka Soudního dvora EU doporučila tomuto soudu, aby zamítl českou žalobu na unijní směrnici zavádějící přísnější pravidla pro nabývání a držení palných zbraní. Názor generálních advokátů pro soud není závazný, soudci však často doporučení potvrdí.

Věra Jourová mezi stovkou vyvolených

Česká eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová se dostala mezi stovku nejvlivnějších osobností světa roku 2019 podle časopisu Time. Ve výběru figuruje ve skupině „titánů“ po boku osobností, jako jsou zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo hvězdní sportovci Tiger Woods, Mohamed Salah či LeBron James. V dalších kategoriích se objevují například americký prezident Donald Trump, čínská hlava státu Si Ťin-pching, švédská aktivistka Greta Thunbergová nebo zpěvačka Lady Gaga.

Jourová úspěch označila za „ocenění práce mnoha lidí v Evropské komisi a ukázku důležité role EU při formování globální reakce na technologickou revoluci“.

Eurokomisařka Jourová patří podle časopisu Time mezi sto nejvlivnějších lidí světa

Komisařka Evropské unie pro spravedlnost Věra Jourová se dostala mezi stovku nejvlivnějších osobností světa roku 2019 podle časopisu Time. Ve výběru figuruje ve skupině „titánů“ po boku osobností, jako jsou zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg nebo golfová hvězda Tiger Woods.

Podpora západnímu Balkánu

Český ministr zahraničí Tomáš Petříček byl v dubnu velice aktivní ve své podpoře integrace zemí západního Balkánu do EU. „Česká republika trvale podporuje rozšiřování Evropské unie. Rozšiřování vnímáme jako důležitý nástroj pro rozvoj demokracie, stability a ekonomické prosperity v zemích našich balkánských partnerů,“ řekl Petříček na konci dubna po jednání se svým srbským protějškem, kterému nabídl české zkušenosti s přípravou na vstup do Unie.

O týden dříve se také vyslovil pro zahájení přístupových rozhovorů EU se Severní Makedonií a Albánií. „Obě země udělaly pokrok a měly by dostat příležitost postoupit o krok dále,“ nechal se slyšet Petříček na bratislavské schůzce V4 a Francie.

Ministr Petříček prosazuje zahájení přístupových rozhovorů EU s Albánií a Severní Makedonií

Pro zahájení přístupových rozhovorů EU se Severní Makedonií a Albánií se dnes vyslovil český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se v Bratislavě zúčastnil schůzky s kolegy ze Slovenska, Maďarska, Polska a Francie.

Čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou

Čeští europoslanci se v tomto období Evropského parlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu v dubnu zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Z analýzy kromě jiného vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy. Čeští zástupci získali důležité pozice, a to odpovídajícím způsobem zvýšilo jejich význam a viditelnost. V absolutním měřítku byli nejvlivnější Němci, těch ovšem v EP sedí téměř pětkrát tolik co Čechů.

VoteWatch: Čeští poslanci tvořili druhou nejvlivnější skupinu v europarlamentu

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu.

Česká reakce na směrnici o „dvojí kvalitě“

Europoslanci v dubnu souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak doufali někteří čeští europoslanci.

Finálový kompromis vyvolal negativní reakci také u české vlády, ačkoliv v průběhu vyjednávání podporovala mírnější úpravu (zde na rozpor poukazuje europoslanec Petr Ježek). Ministr zemědělství Miroslav Toman v návaznosti na odhlasování směrnice avizoval plánované přijetí přísnější české novely. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil upozornil na to, že za takový krok by České republice mohla hrozit žaloba od Evropské komise. Podle Kryštofa Kruliše ze Spotřebitelského fóra je však předčasné něco takového vyvozovat.

Česko si s dvojí kvalitou poradí samo. Chystá novelu zákona a 50milionové pokuty

Výrobky tzv. dvojí kvality již nebudou mít na českém trhu místo. Ministerstvo zemědělství se je v připravované novele zákona o potravinách chystá zakázat. Za porušení zákona budou hrozit až 50milionové pokuty. Česko tak reaguje na unijní směrnici, která dvojí kvalitu pouze omezila a nikoli zakázala.

Další důležité události a legislativní vývoj z českého pohledu nabízí server Euroskop.cz ve svých publikacích Týden v EU, které se ve větší míře věnují úrovni Rady EU, týdenní přehled dění v evropské politice obecně pak nabízí například CEVRO.

Český duben v EU vznikl s využitím ČTK.

Český březen v EU: Zbraňová směrnice u soudu, „spící“ Wikipedie a otazník nad českým předsednictvím

Přinášíme vám stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v březnu z českého pohledu v Evropě a především v Evropské unii odehrálo.

]]>
https://euractiv.cz/section/cr-v-evropske-unii/news/cesky-duben-v-eu-komisarka-jourova-a-cesti-europoslanci-mezi-nejvlivnejsimi/feed/ 0
Je dobře, že se dvojí kvalita dostala do předvolební debaty, říká Kruliš ze Spotřebitelského fóra https://euractiv.cz/section/ekonomika/interview/je-dobre-ze-se-dvoji-kvalita-dostala-do-predvolebni-debaty-rika-krulis-ze-spotrebitelskeho-fora/ https://euractiv.cz/section/ekonomika/interview/je-dobre-ze-se-dvoji-kvalita-dostala-do-predvolebni-debaty-rika-krulis-ze-spotrebitelskeho-fora/#respond Thu, 09 May 2019 08:55:33 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=interview&p=129556 Instituce EU ještě dostatečně nepochopily závažnost problému s tzv. dvojí kvalitou zboží, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz předseda správní rady Spotřebitelského fóra Kryštof Kruliš. Pokud bude plánované české „zpřísnění“ pravidel dostatečně odůvodněno, z hlediska evropského práva by se podle něj nemělo jednat o problém.

Tzv. dvojí kvalita odkazuje na praxi, kdy společnosti vyrábí zboží ve stejných obalech, ale s rozdílným obsahem u „šarží“ pro jednotlivé země či trhy. Nemusí se tedy jednat přímo o méně či více kvalitní produkt – „kvalita“ je těžko měřitelná a často subjektivní – ale o lišící se složení tohoto produktu napříč zeměmi EU.

Unijní instituce v dubnu dosáhly shody na nové směrnici, která řeší mimo jiné tzv. dvojí kvalitu zboží. Co říkáte na výsledný kompromis?

Můj pohled v zásadě souzní s převládajícím názorem v České republice, tedy že evropské instituce podle mě ještě dostatečně nepochopily relevanci a závažnost problému. Směrnice neslibuje dostatečné záruky toho, že dojde ke skutečné změně v praxi. Pozměňovací návrh, za kterým stáli také čeští europoslanci napříč politickými stranami, neprošel. Určitě stále visí velký otazník nad tím, jestli podoba, která byla přijata, přinese nějakou zásadní změnu, nebo jestli některým výrobcům bude i nadále tato praktika procházet. Pro spotřebitele navíc není relevantní jen to, jaký text se přijme, ale jak s ním bude následně zacházeno ze strany správních orgánů v praxi. Až časem uvidíme, jestli dojde k nějakému posunu.

Není úspěchem už to, že se koncept „dvojí kvality“ dostává do legislativy? EU poprvé uznává, že něco takového existuje.

V politické rovině to za úspěch tzv. nových členských států EU považovat lze. Není ale v pořádku, jak moc dlouho nám trvalo dostat se vůbec do tohoto stádia. Je ovšem také důležité upozornit, že vždy šlo v této věci teoreticky využít obecnou klauzuli o nekalých obchodních praktikách. Problém ležel v tom, že není dostatečně návodná pro aplikační praxi pověřených národních orgánů, a ty k postihu tak neměly odvahu. Právě explicitní zařazení dvojí kvality mezi kauzy, které se považují za nekalou obchodní praktiku, by mohlo aplikační praxi usnadnit.

EU omezí „dvojí kvalitu“ zboží, úplně zakázaná ale nebude

Europoslanci dnes souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak Češi doufali.

Česká vláda v návaznosti na rozhodnutí EU oznámila plánovanou novelizaci zákona, který se zabývá kvalitou potravin. Novinky chce zavést ještě dříve, než jí ukládá transpoziční lhůta dvou let, navíc mluví o zpřísnění podmínek. Jak se na český záměr díváte?

Kdybychom se na věc dívali z hlediska regulatorní zátěže, tak by se dřívější přijetí legislativy dalo teoreticky označit za goldplating (česky tzv. pozlacování směrnic, kdy členské státy přidají k unijní legislativě něco nad rámec a vydávají to za požadavek EU pozn. red.). Pokud však dřívější přijetí nových pravidel projde náležitou diskusí a jejich autoři novinky zdůvodní, tak je to legitimní a nejedná se z hlediska evropského práva o nic nepřípustného. U nás se nutná diskuse evidentně vede, jedná se zatím pouze o návrh, nic není přijato. Pouze se bavíme o tom, že ministerstvo zemědělství, nyní zdá se i s ministerstvem průmyslu a obchodu, chtějí připravit společný návrh. Nejde tedy o pravý goldplating, kdy vláda ke směrnici něco „přibalí“ a poslancům řekne, že to jinak nejde, protože to po nás chce EU.

Pokud se vrátíme na evropskou úroveň, tak EU je většinou nucena reagovat ve chvíli, kdy dochází k přijímání různých národních úprav, které pak svojí roztříštěností začínají být překážkou na vnitřním trhu. Zavedením českého zákona tak zároveň můžeme tlačit na evropské instituce, aby přehodnotily svůj přístup a vyšly nám vstříc například přesnější formulací nebo doplněním.

O čem zde hovoříme je ale pouze „veřejnoprávní“ cesta, jak dvojí kvalitu řešit – problém má ještě „soutěžně-právní“ či „soukromo-právní“ aspekt. Objevuje se pochybnost, zda a v jakém rozsahu výrobci vůbec dovolují, aby varianty jejich výrobků, které jsou určeny například pro německý trh, mohli obchodníci nabízet také českým zákazníkům. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) pana Prouzy praxe ukazuje, že výrobci se často brání tomu, aby obchodníci nabízeli českému spotřebiteli třeba právě německou variantu výrobku. Nabízí se pak otázka, jestli je podobná praktika v souladu se soutěžním právem EU a nejedná se například o zneužití dominantního postavení nebo tržní síly. Je tedy nutné ptát se, jestli by zakročení proti podobným praktikám v konečném důsledku nebylo efektivnější než „veřejnoprávní“ cesta, která může vypadat hezky na papíře, ale v praxi může narážet na výkladové problémy a dostupnost informací státní správy o složení výrobků v jiných státech EU. Česká diskuse by mohla přispět i v této rovině.

Česko si s dvojí kvalitou poradí samo. Chystá novelu zákona a 50milionové pokuty

Výrobky tzv. dvojí kvality již nebudou mít na českém trhu místo. Ministerstvo zemědělství se je v připravované novele zákona o potravinách chystá zakázat. Za porušení zákona budou hrozit až 50milionové pokuty. Česko tak reaguje na unijní směrnici, která dvojí kvalitu pouze omezila a nikoli zakázala.

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil se k plánovaným krokům vlády vyjádřil tak, že přijatá směrnice je založena na principu plné harmonizace, a státy tak nemohou přijmout vlastní přísnější úpravu. Podle něj by nám kvůli tomu mohla hrozit žaloba od Evropské komise. Vy už jste českou situaci přiblížil, co by se ale muselo stát, aby žaloba skutečně přišla?

Nedělal jsem hlubší analýzu námitek pana Pospíšila. Pokud bychom hovořili pouze o dřívějším přijetí nových pravidel, která by vycházela ze zmíněné obecné klauzule, tak se domnívám, že by taková reakce nenastala. Situace by byla jiná, když bychom sáhli k extenzivnějšímu výkladu, který by narušoval fungování vnitřního trhu EU. Zatím ovšem hovoříme pouze o prvním záměru, bude na úřednících na ministerstvech, aby prověřili slučitelnost návrhu s evropským právem. Možná se pak ukáže, že česká úprava nejen že nepředstavuje překážku na vnitřním trhu, ale že naopak přispívá k jeho fungování a postihuje praktiku některých výrobců, která je s fungováním vnitřního trhu EU obtížně slučitelná.

Problém dvojí kvality zaplavil českou debatu před volbami do Evropského parlamentu, tradiční téma sociálních demokratů nově řeší mimo jiné premiér Andrej Babiš. Vítáte to?

V zásadě to špatně není. Jedná se o věc, která je řešitelná na evropské úrovni, ještě navíc se týká jednoho z pilířů EU – vnitřního trhu. Pro evropské volby je to legitimní téma, mnohem lepší, než když se do předvolebních debat zatahuje například zahraniční politika, ve které Evropský parlament má jen velmi omezené pravomoci, jako je přijímání rezolucí. Do oblasti vnitřního trhu ale europoslanci mohou významně zasáhnout. Je ovšem zásadní, aby to nebylo téma jen před volbami, ale i po nich.

Důležité je také zmínit, že evropské instituce, které se problémem dvojí kvality možná mohly zabývat už před deseti lety, často reagují právě až když vidí, že v konkrétní oblasti existuje nějaký politický tlak. Spotřebitelské organizace v tzv. nových členských zemích EU nemají prostředky a zatím ani tolik zkušeností, aby dokázaly na evropské úrovni nastolovat témata, která jsou pro ně klíčová. Visegrádská čtyřka začala na téma dvojí kvality politicky tlačit až ve chvíli, kdy po ní EU chtěla souhlas s relokačními kvótami. Šlo tedy o jakýsi politický protitlak, ovšem založený na reálném problému.

Babiš se obul do producentů potravin kvůli „dvojí kvalitě“, výrobce čokolády se brání

Premiér Andrej Babiš bude v pondělí jednat se zástupci obchodních řetězců kvůli dvojí kvalitě potravin. Česká republika je popelnicí Evropy, řekl na dnešní tiskové konferenci při zahájení kampaně hnutí ANO do eurovoleb.

]]>
https://euractiv.cz/section/ekonomika/interview/je-dobre-ze-se-dvoji-kvalita-dostala-do-predvolebni-debaty-rika-krulis-ze-spotrebitelskeho-fora/feed/ 0
Nová Unie sedmadvaceti musí zůstat po eurovolbách a brexitu jednotná v dobrém i ve zlém https://euractiv.cz/section/budoucnost-eu/news/nova-unie-sedmadvaceti-musi-zustat-po-eurovolbach-a-brexitu-jednotna-v-dobrem-i-ve-zlem/ https://euractiv.cz/section/budoucnost-eu/news/nova-unie-sedmadvaceti-musi-zustat-po-eurovolbach-a-brexitu-jednotna-v-dobrem-i-ve-zlem/#respond Tue, 07 May 2019 14:54:22 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=129549 Ve čtvrtek budou lídři členských států diskutovat v rumunském Sibiu o budoucích prioritách EU na následujících pět let. Mezi nimi by měla být ochrana vnějších hranic, reforma azylové politiky, zelená energie, klima, posílení měnové unie, rozšiřování nebo obměna unijních institucí.

Šéfové států a vlád sedmadvaceti zemí Evropské unie chtějí tento čtvrtek v rumunském městě Sibiu jednoznačně ukázat, že EU je a do budoucna také zůstane jednotná a nechybí jí sebedůvěra.

Chtějí ale také začít diskusi o „prioritách a výzvách“, tedy o tom, jakou agendu si Evropská unie nastaví do roku 2024, do kdy bude její chod ovlivňovat v květnu nově zvolený Evropský parlament (EP) a od podzimu také nová Evropská komise (EK). Debata se tak nevyhne ani otázkám souvisejícím právě s personálním obsazením vrcholných unijních funkcí.

„Postbrexitový summit“?

Neformální summit byl plánován jako první vrcholná schůzka EU po britském odchodu z bloku, který se měl uskutečnit na konci března. Britská premiérka Theresa Mayová tak bude v Rumunsku chybět podobně, jako se už v minulých měsících na summitech neúčastnila diskusí, které se týkaly brexitu samotného a dění v EU po něm.

Poprvé konání summitu oznámil v europarlamentu šéf EK Jean-Claude Juncker v roce 2017, kdy plánem mnohé překvapil, včetně samotných Rumunů.

Přes odklad brexitu na konec října chtějí ale nyní šéfové států a vlád zemí Unie využít příležitost a nabídnout před eurovolbami na konci měsíce občanům evropských zemí stručný dokument popisující, jakými principy se chce evropský blok, označený v závěru textu jako „nová Unie sedmadvaceti“ do budoucna řídit. Summit je tak jednoznačně „postbrexitový“, bez ohledu na to, že Británie zatím stále neodešla.

Brexit: Od osudného referenda až po vyjednané dohody

Představitelé Velké Británie a Evropské unie zahájili 19. června 2017 oficiální jednání o brexitu. Téměř rok po konání britského referenda a tři měsíce po spuštění článku 50 Smlouvy o EU. Co předcházelo samotným rozhovorům, jaké jsou scénáře a jaká realita?

Jednotu zachovejme, i když máme odlišné názory

Když o návrhu textu „Deklarace ze Sibiu“ diskutovali na počátku týdne v Bruselu diplomaté unijních zemí, dávali podle informací ČTK mnozí z nich najevo, že k textu by mohli mít řadu výhrad či nejrůznějších doplnění, ale právě v zájmu demonstrace jednoty na jejich zapracování netrvaly.

Například Švédové mínili, že v deklaraci by měla být zmínka o migrační problematice, přístupy k jejímu řešení ale členské státy dál dělí, a tak ji dokument nezmiňuje. Čeští diplomaté na jeho textu oceňují, že je psán jednoduše a srozumitelně a nabízí sdělení o „jednotě a naději“.

Šéfové států a vlád tak nakonec desetibodovou deklaraci dostanou ke schválení beze změn. Její klíčová sdělení hovoří právě o trvající jednotě sedmadvaceti zemí v dobrých i špatných dobách, o potřebě chránit „náš způsob života, demokracii a vládu práva“, či třeba o Evropě jako odpovědném globálním hráči, který také dokáže zajistit budoucnost pro další evropské generace.

Po brexitu může EU zrychlit. Česko zase ztratí svého spojence, říkají odborníci

Ať už bude podoba brexitu jakákoliv, EU podle odborníků odchodem Británie ztratí brzdu evropské integrace. Uvolní se naopak prostor pro francouzsko-německý motor.

Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk také prezidentům a premiérům na jednání na radnici v centru Sibiu představí materiál stručně popisující jeho představu strategické agendy EU pro roky 2019 až 2024. K němu v minulých dnech ze strany členských zemí zazněla řada výhrad, státy se liší například v pohledu na „míru ambicí“ v otázce ochrany klimatu či na možnosti budoucího rozšiřování bloku.

Strategické priority se mnohdy s textem obecnější deklarace prolínají. Vedle příslibů ochrany vnějších hranic či reformy unijní azylové politiky hovoří třeba o rychlejším přechodu k „zelené“ energii či posilování měnové unie.

Různý pohled mají unijní země pochopitelně i na „institucionální otázky“, tedy rozdělení vrcholných funkcí v příštím období. Dokumenty pro summit v Sibiu tuto věc příliš nezmiňují, kartami totiž určitě zamíchá výsledek voleb do europarlamentu na konci měsíce, o věci se politici ale určitě budou bavit.

Jisté je, že do podzimu musí být jasno nejen okolo nového vedení EP, ale země by si měly udělat představu o budoucím šéfovi Evropské komise po Jeanu-Claudu Junckerovi. Významné bude nové obsazení postu v čele evropské diplomacie po Federice Mogheriniové a letos bude také potřeba vyřešit, kdo nahradí v roli předsedy Evropské rady Donalda Tuska.

Na jednotu členských států apeluje i Komise

Jednání neformálního summitu v Sibiu bude mít dvě části. Pracovní oběd v místním Národním muzeu Samuela von Brukenthala bude za účasti Mogheriniové věnován mezinárodním otázkám. Druhá část summitu, kterému bude předsedat rumunský prezident Klaus Iohannis, se odehraje na radnici města, které je podle něj na summit dobře připravené.

Se svým obsáhlým podkladovým dokumentem před schůzkou dnes také přišla Evropská komise. Po jejím zasedání věnovaném nadcházejícímu summitu prohlásil předseda EK Juncker, že jedině pokud budou země EU v dalším období jednotné, mohou hrál roli ve světovém dění.

„Musíme rozhodovat o důležitých věcech, které opravdu můžeme řešit v celoevropském měřítku,“ prohlásil Juncker na dnešní tiskové konferenci. Zároveň zdůraznil, že nechápe, proč velká část unijních politiků hovoří o plánu výrazně omezit počet témat, která má Brusel řešit, když se to během jeho končícího pětiletého funkčního období již stalo.

Zůstaňme jednotní, ale rozhodujme kvalifikovanou většinou

Juncker zdůraznil, že během následujícího období by Unie měla rozšířit okruh věcí, v nichž může rozhodovat kvalifikovaná většina místo jednomyslného konsenzu. Komise již dříve ve snaze posunout kupředu některá dlouhodobě zablokovaná témata navrhla, aby se místo současného jednohlasného schvalování v příštím období rozhodovalo většinově například o některých daňových či sociálních otázkách.

Z členských zemí, které by tuto změnu musely schválit, se však ozvaly některé negativní ohlasy.

EU se nedohodla na zavedení digitální daně, Visegrád se proto chystá jednat na vlastní pěst

Evropský plán na zdanění digitálních gigantů ztroskotal kvůli odporu některých členských států. Komise proto navrhuje, aby Rada EU rozhodovala o této oblasti kvalifikovanou většinou. Země V4 nový způsob hlasování odmítají a digitální společnosti chtějí místo toho danit po svém.

Jednotný postup členských států bude podle Junckera pro EU v budoucnu klíčový například vzhledem ke globálním obchodním otázkám. Předseda Komise zmínil vyjednávání o možné obchodní dohodě se Spojenými státy, kvůli níž je Brusel v „takřka každodenním“ kontaktu s Washingtonem.

Od jeho loňské červencové schůzky s americkým prezidentem Donaldem Trumpem se nic zásadního nezměnilo, podotkl Juncker. Šéfovi Bílého domu, který na EU uvalil cla na dovoz oceli a hliníku a hrozí zavedením cel na automobily, může podle Junckera Unie důvěřovat.

Komise bude vyjednávat s USA o vzájemném obchodu. Členské státy jí k tomu udělily mandát

Zástupci unijních států dnes na setkání Rady potvrdili mandát Evropské komise pro vyjednávání se Spojenými státy o odbourání překážek volného obchodu. Proti byla Francie, Belgie se zdržela.

Junckerův pohled na eurovolby

Juncker se dnes vyjádřil také k volbám do Evropského parlamentu, v nichž mohou podle průzkumů posílit populistické a protievropsky laděné strany. V kampani by podle něho neměly zavedené strany používat agresivní styl, ale zdůraznit, co v EU dokázaly.

„S populisty a extremisty musíme bojovat, ale ne lacinými hesly a osobními útoky. Nebojovat s nimi slovy, ale činy,“ prohlásil Juncker.

V souvislosti s osobními ataky zmínil páteční zprávu polské státní televize TVP o předsedovi Evropské rady Tuskovi. Někdejšího polského premiéra, který kritizuje současné vedení své země za ohrožování vlády práva, přirovnalo médium kontrolované politiky konzervativně nacionalistické vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) k Hitlerovi a Stalinovi, což Juncker označil za „zcela nepřijatelné“.

Rozklíží europarlament populisté? Neklidný Brusel čekají po volbách velké změny

Po květnových volbách do Evropského parlamentu může přijít velké zemětřesení. Odborníci předpovídají, že v nich uspějí euroskeptické strany, které využívající strachu z přílivu migrantů ze severní Afriky i poklesu popularity Evropské unie.

]]>
https://euractiv.cz/section/budoucnost-eu/news/nova-unie-sedmadvaceti-musi-zustat-po-eurovolbach-a-brexitu-jednotna-v-dobrem-i-ve-zlem/feed/ 0
Jarní hospodářská prognóza: Komise snížila odhad růstu ekonomiky EU https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/jarni-hospodarska-prognoza-komise-snizila-odhad-rustu-ekonomiky-eu/ https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/jarni-hospodarska-prognoza-komise-snizila-odhad-rustu-ekonomiky-eu/#respond Tue, 07 May 2019 13:37:01 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=129537 Evropské hospodářství dál poroste. Zvyšuje se také počet pracovních míst a mzdy. Nebude to ale takovým tempem, jak se původně očekávalo. Příčinou jsou nejistoty ve světě, zejména obchodní rizika.

Evropská komise (EK) dnes mírně snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie. V EU by se měl hrubý domácí produkt (HDP) podle nové prognózy zvýšit o 1,4 procenta a v eurozóně o 1,2 procenta. Oba odhady jsou tak o 0,1 procentního bodu nižší než v únorové prognóze Komise.

Hospodářský růst by měl navíc výrazně zpomalit ve srovnání s loňskem, kdy se HDP v Unii zvýšil o dvě procenta a v zemích eurozóny o 1,9 procenta. Na hospodářské vyhlídky Evropy má podle Komise negativní vliv zpomalování růstu světové ekonomiky. Na příští rok ale Komise předpokládá zrychlení hospodářského růstu v EU na 1,6 procenta a v eurozóně na 1,5 procenta.

„Evropská ekonomika prokazuje odolnost vůči méně příznivému vnějšímu prostředí,“ uvedl místopředseda Komise Valdis Dombrovskis. „Hospodářský růst by měl pokračovat ve všech členských státech EU a v příštím roce zrychlit za podpory silné domácí poptávky, stabilního růstu zaměstnanosti a nízkých finančních nákladů,“ dodal.

Dombrovskis ale zároveň poukázal na přetrvávající rizika, včetně možné eskalace sporů v mezinárodním obchodě a útlumu v rozvíjejících se ekonomikách, zejména v Číně. Mezi rizika v Evropě řadí Komise například hrozbu odchodu Británie z EU bez dohody či nebezpečí vzestupu politické nejistoty.

V případě většiny jednotlivých zemí byly úpravy odhadu směrem dolů ve srovnání s únorovou prognózou jen mírné. Výraznou výjimku nicméně představuje Německo. EK totiž snížila odhad růstu této největší evropské ekonomiky na 0,5 z dosavadních 1,1 procenta.

Dospějí brexitová vyjednávání k celní unii nebo dokonce k novému referendu?

V úterý (7.5.) se mají sejít zástupci britské vlády a opozičních labouristů a britská média v této souvislosti píší o tom, že Theresa Mayová na schůzce navrhne dočasné setrvání v celní unii, a že údajně tajně vyjednává i o novém referendu.

Míra nezaměstnanosti v eurozóně by podle Komise letos měla klesnout na 7,7 procenta a v příštím roce na 7,3 procenta. Inflace v eurozóně by letos i příští rok měla činit 1,4 procenta.

Komise rovněž předpokládá, že poměr vládního dluhu k HDP se bude v letošním a příštím roce ve většině členských zemí EU snižovat. V celé EU by měl tento podíl klesnout z loňských 81,5 procenta na 80,2 procenta v letošním a na 78,8 procenta v příštím roce.

Komise také odhaduje, že deficit státního rozpočtu Itálie v příštím roce výrazně překročí evropská rozpočtová pravidla. V roce 2020 by měl podle nového odhadu činit 3,5 procenta HDP, ještě v listopadu Komise počítala s deficitem 3,1 procenta. Letos se v Itálii očekává schodek 2,5 procenta HDP.

Podle evropských pravidel nesmí rozpočtový deficit překročit tři procenta HDP. Itálie by tento limit v příštím roce nedodržela poprvé od roku 2011, píše list Financial Times.

Dluh zemí eurozóny se v roce 2018 snížil, výjimkou jsou Řecko, Itálie a Kypr

Celkový veřejný dluh zemí eurozóny loni klesl na 85,1 % HDP z 87,1 % o rok dříve. V Itálii a Řecku, dvou nejzadluženějších zemích bloku, se ale podle statistik Eurostatu zvýšil.

Růst české ekonomiky bude také nižší

Tempo růstu české ekonomiky v letošním roce rovněž zpomalí, a to na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. V únorové prognóze Komise ještě předpokládala, že hospodářský růst si udrží loňské tempo. Odhad růstu české ekonomiky na příští rok dnes Komise snížila na 2,4 procenta z dříve předpokládaných 2,7 procenta.

Motorem růstu ekonomiky podle Komise pravděpodobně v letošním i příštím roce zůstane domácí poptávka, kterou podporuje růst mezd. Investice by také měly pokračovat v růstu, ale pomalejším tempem než v loňském roce.

Komise také předpokládá, že import se nadále bude zvyšovat rychleji než export. Obchodní bilance se tak zřejmě bude zhoršovat a zahraniční obchod bude v letošním i příštím roce brzdit hospodářský růst. Konkurenceschopnost českého exportu podle Komise možná začaly podkopávat rychle rostoucí mzdy.

České podniky chtějí investovat do výzkumu a inovací, ale brání jim v tom administrativní překážky

Evropská komise doporučila ČR, aby po roce 2020 více investovala do vědy a inovací. České podniky jsou na tuto výzvu připraveny, vyžadují ale snížení administrativní zátěže a více flexibility v přesouvání peněz.

Komise předpověděla, že rychlý růst mezd bude v letošním i příštím roce pokračovat v důsledku přetrvávajícího nedostatku pracovních sil. Očekává také, že růst zaměstnanosti v České republice bude v letošním i příštím roce zpomalovat. Míra nezaměstnanosti podle Komise letos zůstane na 2,2 procenta a příští rok vystoupí na 2,3 procenta.

Komise chce investovat peníze do českých firem i po roce 2020. Zaostávají totiž v inovacích

České podniky se podle Evropské komise málokdy pouštějí do inovací. Mohou proto jen těžko čelit konkurenci ze západních evropských zemí.

Komise rovněž předpokládá, že míra inflace v Česku v letošním roce zrychlí na 2,4 procenta z loňských dvou procent. Příští rok by se inflace měla podle Komise vrátit na dvouprocentní úroveň.

Poměr vládního dluhu k hrubému domácímu produktu podle dnešní prognózy Komise letos klesne na 31,7 procenta z loňských 32,7 procenta. V příštím roce očekává další pokles, a to na 31,1 procenta.

Za 15 let členství v EU je Česká republika 741 miliard ze společného rozpočtu v plusu

Česká republika získala od roku 2004 do konce loňského roku z rozpočtu EU zhruba 1,31 bilionu korun, do rozpočtu Unie poslala 565 miliard korun. Celkem tak ČR získala z EU o 741,3 miliardy korun víc, než zaplatila.

]]>
https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/jarni-hospodarska-prognoza-komise-snizila-odhad-rustu-ekonomiky-eu/feed/ 0
Babiš se obul do producentů potravin kvůli „dvojí kvalitě“, výrobce čokolády se brání https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/babis-se-obul-do-producentu-potravin-kvuli-dvoji-kvalite-vyrobce-cokolady-se-brani/ https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/babis-se-obul-do-producentu-potravin-kvuli-dvoji-kvalite-vyrobce-cokolady-se-brani/#respond Thu, 02 May 2019 12:53:27 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=129355 Premiér Andrej Babiš bude v pondělí jednat se zástupci obchodních řetězců kvůli dvojí kvalitě potravin. Česká republika je popelnicí Evropy, řekl na dnešní tiskové konferenci při zahájení kampaně hnutí ANO do eurovoleb. Podle něj je nutné udělat opatření na národní úrovni, pokud se je nedaří prosadit v Evropě.

„My zkrátka uděláme opatření. Já se potkám s řetězci už v pondělí, protože mi bylo potvrzeno, že naše řetězce si nemůžou ani objednat tu lepší kvalitu. Že vlastně jsme byli vyčleněni jako ti, kteří nemusí mít stejnou kvalitu, a to je absolutně nepřijatelné,“ řekl Andrej Babiš.

Mluvil o tom s eurokomisařkou Věrou Jourovou. „Pokud je to pravda, budu první, který napíše komisařce (pro hospodářskou soutěž Margrethe) Vestagerové, aby to řešila, protože to je proti volnému trhu,“ dodal premiér.

„Není přece možné, aby si naše děti mohly koupit jenom čokoládu Milka, která má podstatně větší obsah tuku a cukru. Proč si naše děti nemohou koupit v našich řetězcích originál Milka čokoládu?“ poznamenal. Zmínil také rybí prsty „plné vody“.

Společnost Mondeléz International, která čokoládu Milka vyrábí, se proti Babišovým slovům ohradila. „Všechny naše výrobky jsou stejné kvality a podléhají stejným přísným standardům kontroly kvality v celé Evropě nebo kdekoliv jinde na světě bez ohledu na to, kde jsou vyrobeny nebo prodávány. Čokoláda Milka prodávaná v České republice je úplně stejná jako čokoláda prodávaná v Německu nebo Rakousku. Dvojí standardy kvality bychom nikdy nepoužili,“ napsala ČTK zástupkyně společnosti Gabriela Bechynská.

Česko si s dvojí kvalitou poradí samo. Chystá novelu zákona a 50milionové pokuty

Výrobky tzv. dvojí kvality již nebudou mít na českém trhu místo. Ministerstvo zemědělství se je v připravované novele zákona o potravinách chystá zakázat. Za porušení zákona budou hrozit až 50milionové pokuty. Česko tak reaguje na unijní směrnici, která dvojí kvalitu pouze omezila a nikoli zakázala.

Česko si chce poradit samo

Navrhovaný zákaz takzvané dvojí kvality potravin by měla vláda projednat v chystané novele o potravinách do dvou týdnů, řekl v úterý ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). V zákonu by mělo přibýt ustanovení, podle kterého bude na český trh zakázáno uvádět potraviny označené totožně jako potraviny uváděné na trh v jiném členském státě, ač budou mít odlišné složení nebo vlastnosti. Hrozit by za to měla pokuta až 50 milionů korun.

Dodržování nového předpisu by měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Toman dodal, že problém dvojí kvality se týká takřka výhradně nadnárodních společností.

„V rámci vlády na tom spolupracujeme. Návrhy ministra Tomana jsou v koordinaci se mnou. Já jsem se i potkal se zástupci svazu obchodu, spolupracujeme s Potravinářskou komorou,“ doplnil Babiš.

Europoslanci schválili v polovině dubna směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v online prostředí. Právní úprava se věnuje i dvojí kvalitě výrobků, ale nevede k jejímu definitivnímu zákazu, jak požadoval pozměňovací návrh. Ten schválen nebyl, což kritizovala řada českých zástupců v Evropském parlamentu.

EU omezí „dvojí kvalitu“ zboží, úplně zakázaná ale nebude

Europoslanci dnes souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak Češi doufali.

]]>
https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/babis-se-obul-do-producentu-potravin-kvuli-dvoji-kvalite-vyrobce-cokolady-se-brani/feed/ 0
Česko si s dvojí kvalitou poradí samo. Chystá novelu zákona a 50milionové pokuty https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/cesko-si-s-dvoji-kvalitou-poradi-samo-chysta-novelu-zakona-a-50-milionove-pokuty/ https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/cesko-si-s-dvoji-kvalitou-poradi-samo-chysta-novelu-zakona-a-50-milionove-pokuty/#respond Mon, 29 Apr 2019 13:22:51 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=129245 Výrobky tzv. dvojí kvality již nebudou mít na českém trhu místo. Ministerstvo zemědělství se je v připravované novele zákona o potravinách chystá zakázat. Za porušení zákona budou hrozit až 50milionové pokuty. Česko tak reaguje na unijní směrnici, která dvojí kvalitu pouze omezila, nikoli zakázala.

Produkty se stejným obalem budou muset mít stejné vlastnosti a složení v České republice jako v jiných evropských státech, uvedl dnes na tiskové konferenci ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Novela by měla zpřísnit unijní směrnici, jež europoslanci tento měsíc schválili v méně striktním znění. Směrnice ke dvojí kvalitě uvádí pouze, že se výrobky nesmí lišit „významně“ a neoznačuje ji za nekalou obchodní praktiku.

Méně přísnou evropskou úpravu vzalo ministerstvo na vědomí. Podle Tomana ale nebude v ČR možné ospravedlňovat různé složení výrobků preferencemi spotřebitelů nebo dostupností surovin. Zatímco evropskou legislativu by měly nyní členské státy převést do svého právního řádu do dvou let, připravovaná národní úprava by nyní měla jít na jednání vlády a následně do Parlamentu. Mohla by tak začít platit do jednoho roku.

Podle Tomana by mělo být v zákoně výslovně uvedeno, že je zakázané uvádět na trh potravinu označenou totožně s potravinou uváděnou na trh v jiném členském státě EU, pokud má jiné složení nebo vlastnosti. „Cílem našeho návrhu je, aby potraviny, které se svými vlastnostmi liší, výrobci spotřebitelům nenabízeli ve stejném obalu, označení, barvě, grafice či se stejným marketingem,“ řekl Toman.

Dodržování nového předpisu by měla kontrolovat Státní zemědělská a potravinářská inspekce, metodika se teprve bude vytvářet. Toman dodal, že problém dvojí kvality se týká především nadnárodních společností. „Nemůžeme připustit, aby fakticky existovali občané několika kategorií. Je nutné spotřebitelům zajistit férové zacházení,“ řekl.

EU omezí „dvojí kvalitu“ zboží, úplně zakázaná ale nebude

Europoslanci dnes souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak Češi doufali.

Europoslanci v polovině dubna schválili směrnici, která má chránit spotřebitele před zavádějícími a nekalými praktikami zejména v online prostředí. Právní úprava se ale věnuje i dvojí kvalitě výrobků, nevede však k jejímu definitivnímu zákazu, jak požadoval pozměňovací návrh. Ten schválen nebyl, což kritizovala řada českých europoslanců.

Čeští zástupci, kteří se podíleli na pozměňovacím návrhu, uvedli, že směrnice se dvojí kvalitě výrobků nevěnuje dostatečně. Pozměňovací návrh by dvojí kvalitu zařadil mezi nekalé praktiky, na plénu ale neprošel. Prosadit se jej snažila především Olga Sehnalová (ČSSD, S&D).

Podle směrnice musí mít odlišné složení výrobků pádný důvod a spotřebitel o něm musí být informován. Sehnalová však tuto úpravu nepovažuje za dostatečnou a upozorňuje na to, že legislativa tyto důvody nedefinuje. Výrobcům se tak otevírá prostor pro argumentaci pro odlišné složení, a to například různými chutěmi různých spotřebitelů.

„Směrnice o nekalých obchodních praktikách, do které se mi v Evropském parlamentu podařilo nejprve prosadit úplný zákaz dvojí kvality, je v konečném důsledku (…) nepoužitelná a fakticky vede k legalizaci dvojí kvality,“ okomentovala schválenou směrnici Sehnalová.

Europoslankyně rovněž dodala, že ihned po přijetí směrnice upozornila, že bude v zájmu českých spotřebitelů nutné přijmout na národní úrovni „takové požadavky na označování, aby zákaznici na pultech obchodů u nás výrobky dvojí kvality na první pohled poznali a mohli se jim vyhnout“.

České ministerstvo například loni dvakrát upozornilo na různou kvalitu potravin prodávaných pod stejnou značkou a podobným obalem v ČR a Německu. V prvním případě to byl lančmít od dánského výrobce Tulip, který obsahoval v ČR hlavně drůbeží separát, kdežto v Německu vepřové maso. Druhý případ byl s rybími prsty, které měly v Německu více masa a o 30 gramů větší balení.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR však návrh ministerstva zemědělství dvojí kvalitu neřeší. „To, co dneska navrhl ministr Toman, je dobrý začátek, ale řeší to jenom půlku problému. Řeší to to, že různé výrobky budou správně označeny. Ale nezabrání to tomu, aby pro každý trh měl ten západoevropský koncern různou variantu,“ okomentoval iniciativu prezident Svazu Tomáš Prouza.

Hlavní problém je podle něj v tom, že západní potravinářské koncerny nedovolí českým obchodníkům koupit kvalitnější zboží. Prouza vysvětlil, že obchod musí dostat právo na to koupit například německou verzi výrobku, tomu dnes koncerny ale brání. „Kdyby zkusil [obchodník] přivézt třeba tu německou, tak mu přestanou dodávat všechno z jejich sortimentu,“ popsal situaci Prouza.

Podle něj jde o narušení hospodářské soutěže, protože v EU by měl platit volný trh zboží. Zasáhnout by tak měl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, případně Evropská komise. Svaz o potřebných změnách jedná také s premiérem Andrejem Babišem.

]]>
https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/cesko-si-s-dvoji-kvalitou-poradi-samo-chysta-novelu-zakona-a-50-milionove-pokuty/feed/ 0
EU omezí „dvojí kvalitu“ zboží, úplně zakázaná ale nebude https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/eu-omezi-dvoji-kvalitu-zbozi-uplne-zakazana-ale-nebude/ https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/eu-omezi-dvoji-kvalitu-zbozi-uplne-zakazana-ale-nebude/#respond Wed, 17 Apr 2019 12:50:32 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=128978 Europoslanci dnes souhlasili s novými pravidly pro ochranu evropských spotřebitelů. Odhlasovaná směrnice se týká široké palety témat, mimo jiné tzv. „dvojí kvality“ zboží. V tomto ohledu však legislativa není tak přísná, jak Češi doufali.

Evropský parlament tento týden naposledy zasedá v dosavadním složení a program je skutečně nabitý. V úterý a ve středu se řešila mimo jiné ochrana spotřebitelů na vnitřním trhu EU. Úprava několika starších směrnic se připravovala řadu let, její finální podobu dnes potvrdili europoslanci na plénu. Kromě v Česku často diskutované „dvojí kvality“ potravin a dalších produktů legislativa obsahuje například nová pravidla pro podomní prodej a praktiky „šmejdů“, informování o slevách, internetovou propagaci nebo překupníky vstupenek na koncerty a podobné akce.

Legislativa zakazující dvojí kvalitu by mohla být schválena ještě před květnovými volbami

Česká komisařka Věra Jourová věří, že zákony o problematice dvojí kvality potravin, která v minulém roce pobouřila některé členské státy Unie včetně České republiky, by mohly být schváleny už před květnovými evropskými volbami. 

Středobodem v očích řady států je ovšem právě rozdílné složení výrobků ve stejných obalech napříč jednotlivými zeměmi EU, známé ovšem spíše pod označením „dvojí kvalita“ zboží, především potravin. Pro Čechy se podle statistik jedná o jedno z nejdůležitějších evropských témat, nový vývoj proto pozorně sledují.

Novinky musí ještě oficiálně potvrdit ministři členských zemí v Radě EU, jedná se ale už spíše o formalitu.

Zklamaní Češi

Čeští europoslanci a europoslankyně se ve spotřebitelských otázkách poměrně aktivně angažují, duchovní matkou otázky zákazu „dvojí kvality“ je konkrétně Olga Sehnalová z ČSSD. Ta dlouhodobě prosazovala úplný zákaz rozdílného složení zboží ve stejných obalech, přesněji jeho klasifikaci jako tzv. nekalou obchodní praktiku, a její postoj se promítl i do výchozí vyjednávací pozice Evropského parlamentu.

Další posun v otázce „dvojí kvality“ výrobků. Výbor EP přijal přísnější návrh směrnice

Zakázat firmám rozdílné složení výrobků ve stejných obalech napříč zeměmi EU jako tzv. nekalou obchodní praktiku prosazuje výbor IMCO Evropského parlamentu. Úspěch návrhu teď bude záviset na členských státech, rumunské předsednictví by ovšem podle experta mělo být změnám nakloněno.

Po dlouhém vyjednávání však finálový kompromis mezi orgány EU tak přísný není, pro řadu zemí včetně Německa a Rakouska byl takový krok totiž nepřijatelný. Konečný text schválil pověřený parlamentní výbor IMCO na přelomu března a dubna a dnes potvrdilo také plénum europoslanců. Pokud budou nyní výrobky ve stejných obalech v různých zemích „významně odlišné“ ve svém složení, musí proto existovat legitimní důvod a spotřebitelé o tom musí být informování. O způsobu tohoto informování rozhodnou kontrolní orgány v jednotlivých zemích.

„Není to úplný zákaz dvojí kvality bez výjimek, jak jsem navrhovala. Naopak, každé podezření na dvojí kvalitu musí složitě posuzovat dozorový orgán, sbírat důkazy, vyjádření výrobců… To v praxi nemůže fungovat,“ napsala dnes v tiskové zprávě Sehnalová s tím, že zákon připouští odůvodněné a objektivní faktory, díky kterým výrobci mohou potraviny a další zboží i nadále přizpůsobovat místním chutím, cenovým preferencím a podobně. „(…) faktory nebudou v textu všechny vyjmenovány, takže dovoleno je prakticky cokoliv,“ dodala sociální demokratka, podle které nebylo české ministerstvo průmyslu a obchodu ve vyjednávání dostatečně aktivní.

Směrnice byla nakonec dnes přijata bez pozměňovacích návrhů, ačkoliv se Sehnalová s řadou dalších europoslanců včetně místopředsedkyně výboru IMCO Dity Charanzové (ANO) snažili legislativní proces dostat do nového kola.

„Mrzí mne, že jsme nevyužili tuto příležitost naplno. Udělám vše pro to, aby k nápravě došlo.  Debata se teď přesune do Česka, je na nás, abychom dostatečně zatlačili i na samotné výrobce či řetězce, aby si lépe rozmysleli, čím zásobují naše regály,“ vyjádřila se Charanzová. O tom, že je nyní odpovědnost na české straně, mluvila i Olga Sehnalová. Z povahy směrnic totiž vyplývá, že je členské státy musí implementovat do národního práva a je na nich, jaký postup zvolí.

Finálový kompromis bylo těžké najít

Podle dobře informovaného zdroje blízkého vyjednávání je současný kompromis vzhledem ke komplikovanému průběhu diskusí mezi Radou, Komisí a Parlamentem a odporu některých zemí úspěchem, protože poprvé v historii dostává koncept „dvojí kvality“ do legislativy.

Směrnice navíc obsahuje tzv. revizní doložku, podle které musí Evropská komise za dva roky zhodnotit, jaký přínos nová legislativa má a jestli skutečně slouží k tomu, aby se „dvojí kvalita“ postupně vytrácela. Podle zdroje Parlament svůj původní striktní přístup zmírnil právě výměnou za tuto doložku.

]]>
https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/eu-omezi-dvoji-kvalitu-zbozi-uplne-zakazana-ale-nebude/feed/ 0
Komise bude vyjednávat s USA o vzájemném obchodu. Členské státy jí k tomu udělily mandát https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/komise-bude-vyjednavat-s-usa-o-vzajemnem-obchodu-clenske-staty-ji-k-tomu-udelily-mandat/ https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/komise-bude-vyjednavat-s-usa-o-vzajemnem-obchodu-clenske-staty-ji-k-tomu-udelily-mandat/#respond Mon, 15 Apr 2019 12:22:22 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=128939 Zástupci unijních států dnes na setkání Rady potvrdili mandát Evropské komise pro vyjednávání se Spojenými státy o odbourání překážek volného obchodu. Proti byla Francie, Belgie se zdržela.

Komise za členské země EU koordinuje společnou obchodní politiku, pro nové dohody nicméně potřebuje jejich pověření. Vyjednávání s Washingtonem bude mít dvě úrovně. Jednak je cílem snížit cla na průmyslové zboží, zároveň bude Komise usilovat o zjednodušení způsobu, kterým podniky prokazují, že jejich produkty plní normy Evropské unie či Spojených států.

Komisařka pro obchod Cecilia Malströmová v Bruselu novinářům řekla, že podobná dohoda o odstranění cel by měla evropský export do USA zvednout o osm procent, americký export do EU o procent devět. „V mandátu je také závazek posuzovat ekologické a sociální dopady dohody,“ poznamenala.

Od počátku přípravy na rozhovory, jimž nyní daly členské země zelenou, bylo Komisi podle Malströmové jasné, že dříve s USA dojednávané Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) je dále zmrazené. „Toto je zcela nová řada jednání. TTIP je ‚u ledu‘. A fakt, že je překonané, je v rozhodnutí Rady explicitně uveden,“ upozornila.

Podle agentury Reuters rozhodnutí několik měsíců brzdily francouzské výhrady. Unijní vlády nakonec zahájení obchodních rozhovorů s USA schválily jasnou většinou. Agentura Reuters minulý týden s odvoláním na zdroj v Elysejském paláci napsala, že důvodem francouzského nesouhlasu jsou opakované obchodní výhrůžky Washingtonu a jeho odchod od pařížské dohody o ochraně klimatu.

Spojené státy vůči Unii nadále uplatňují cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent, která zavedly v loňském roce. EU na tento krok zareagovala odvetnými cly na vybrané americké zboží. Na úmyslu odbourávat obchodní bariéry se loni v létě dohodli předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a americký prezident Donald Trump. Ten tehdy slíbil, že zatím nepřistoupí k uvalení nových cel na dovoz aut z EU.

Američané opět hrozí miliardovými cly, tentokrát kvůli evropské podpoře Airbusu

Na počátku týdne dorazila z Washingtonu znepokojivá zpráva. Americká administrativa se prý chystá uvalit další cla na evropské výrobky, tentokrát ve výši 11 miliard dolarů.

V očích Unie by se nová obchodní smlouva měla týkat pouze průmyslového zboží nebo právě automobilů, které jsou podle agentury AFP „ultra citlivým“ tématem pro Německo. USA zároveň chtějí vyjednávat také o širokém přístupu na unijní zemědělský trh, avšak Brusel opakovaně uvádí, že o clech a dalších bariérách v zemědělství diskutovat nebude. Na tomto bodu trvala také Francie, která naopak prosazovala jednání o opatřeních spojených s bojem proti klimatickým změnám.

Stefan-Radu Oprea, ministr obchodu z Rumunska, které nyní předsedá Radě, řekl, že schválení mandátu ukazuje odhodlání Evropské unie vytvořit se Spojenými státy pozitivní obchodní agendu a implementovat striktně definovaný program dohodnutý Junckerem a Trumpem. „Nebudeme jednat o zemědělství nebo o veřejných zakázkách,“ upřesnil.

To potvrdila i Malmströmová: „Zemědělství součástí vyjednávání nebude. Pro Evropu je to červená čára a v mandátu o tom nenajdete ani zmínku. Jasně se dohodli [Juncker a Trump], že toto součást smlouvy nebude. Některé věci, o které stála Evropa, třeba přístup k veřejným zakázkám, také vypadly.“

Evropská komise bude moci rozhovory s Washingtonem zahájit, jakmile svůj vyjednávací mandát přijmou i Spojené státy. Komise podle AFP doufá, že dohodu uzavře do konce svého funkčního období, tedy před 31. říjnem tohoto roku. Malmströmová dnes uvedla, že s americkým partnerem Robertem Lightizerem nyní dojednává termín prvního kola rozhovorů.

Mandát však Komisi neumožňuje dohodu dokončit dříve, než přestanou platit americká cla na ocel a hliník. Pokud by USA uvalily další obchodní překážky pro evropské produkty, Komise může vyjednávání jednostranně ukončit.

Evropská unie a Spojené státy mají největší bilaterální obchodní vztah na světě a jejich ekonomiky jsou značně integrované. Obě ekonomiky dohromady tvoří zhruba polovinu HDP celého světa a skoro třetinu celkového světového obchodu.

Summit EU řešil kromě brexitu také vztahy s Čínou, USA nebo ochranu klimatu

Po dramatickém čtvrtku bruselského summitu, který zcela ovládlo jednání o odkladu brexitu, se v pátek lídři zemí EU věnovali řadě dalších klíčových témat. Projednávali vztahy s Čínou, obchodní dohodu s USA nebo klimatickou politiku.

]]>
https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/komise-bude-vyjednavat-s-usa-o-vzajemnem-obchodu-clenske-staty-ji-k-tomu-udelily-mandat/feed/ 0
Američané opět hrozí miliardovými cly, tentokrát kvůli evropské podpoře Airbusu https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/americane-opet-hrozi-miliardovymi-cly-tentokrat-kvuli-evropske-podpore-airbusu/ https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/americane-opet-hrozi-miliardovymi-cly-tentokrat-kvuli-evropske-podpore-airbusu/#respond Fri, 12 Apr 2019 11:42:21 +0000 https://euractiv.cz/?post_type=news&p=128888 Na počátku týdne dorazila z Washingtonu znepokojivá zpráva. Americká administrativa se údajně chystá uvalit další cla na evropské výrobky, tentokrát ve výši 11 miliard dolarů.

Důvodem mají být unijní dotace pro evropského výrobce letadel, společnost Airbus. Dosah nově zamýšlených cel má být obrovský – od zmíněných letadel a jejich komponentů až po evropská vína nebo mléčné výrobky.

Český europoslanec a místopředseda výboru pro mezinárodních obchod Jan Zahradil (ODS, ECR) ale tyto hrozby vnímá spíše jako politickou taktiku Bílého domu.

„Nejnovější hrozba je spojená s dlouholetým sporem Airbus – Boeing ohledně státních subvencí. Je třeba ji chápat jako podnět, aby byl tento spor vyřešen a aby bylo co nejdříve nalezeno pro obě strany přijatelné východisko,“ myslí si.

Podle něj sice Washington loni v březnu uvalil cla na dovoz oceli a hliníku z EU, další hrozby už ale v tomto směru Američané nenaplnili. V jejich rétorice tak vidí spíše způsob vyjednávání než skutečné snahy o protekcionismus.

„USA poté začaly hrozit uvalením cel i na evropské automobily, protože jejich přístup na americky trh je snazší než opačným směrem. Ve výsledku jsme se ale naopak dohodli na jednání o dvou smlouvách o volném obchodu, které mají začít už na konci dubna,“ uvedl.

„Vím, že tento způsob jednání se mnohým nelibí, někteří hovoří se dokonce o jednání with gun on our head. Já ale tvrdím, že se s tím musíme vyrovnat, jednat pragmaticky a co nejvíce v našem zájmu,“ dodal.

Obchodní dohody EU: Od Japonska až po Jižní Ameriku

Evropská unie obchoduje s téměř celým světem. Následující shrnutí obsahuje to nejdůležitější, co se v oblasti společné obchodní politiky EU v současné době odehrává.

S Trumpem přišla nová éra

Podobně jako Zahradil mluví i americký velvyslanec při EU Gordan Sondland. Ten nedávno v Evropském parlamentu prohlásil: „Ano, jsme protekcionističtí, ale ne ideologicky, ale z taktických důvodů. Pokud nebudeme hrozit cly, nic se nezmění“.

Důkazem takového přístupu může být i nenaplněná hrozba ohledně cel na evropské automobily, která byla aktuální zejména v únoru letošního roku. Zatímco auta z EU v USA čelí dovoznímu clu ve výši 2,5 %, na druhou stranu americký Ford nebo General Motors v EU platí clo ve výši až 10 %.

Europoslanec a místopředseda hospodářského a měnového výboru Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP) ale zůstává v otázce amerických cel opatrný. Podle jeho názoru je velmi těžké odhadnout, jaký bude v této oblasti další vývoj.

„Vyloučit uvalení těchto cel určitě nelze a EU by měla být na takový vývoj připravena,“ upozorňuje.

„WTO skutečně shledala veřejnou podporu Airbusu jako nezákonnou, svévolná odvetná opatření obcházející WTO ale nejsou v souladu s mezinárodním obchodním právem a obávám se, že mají za cíl hlavně upevnit obraz prezidenta Donalda Trumpa jako důrazného obhájce amerických obchodních zájmů,“ dodává.

Právě nástup nového amerického prezidenta v roce 2017 předznamenal novou éru v obchodních vztazích mezi EU a Spojenými státy. Byla zastavena jednání o rozsáhlé dohodě o volném obchodu (TTIP) a konfrontační rétorika se stala téměř normou.

Obchodní politika EU pokračuje i bez Spojených států

Společná obchodní politika je oblastí, kterou se Unie snaží rozvíjet již několik desetiletí. I když se může zdát, že v poslední době je éra liberálního mezinárodního obchodu spíše na ústupu, EU chce i nadále obchodní vztahy se třetími zeměmi rozvíjet.

Zahradil je ale optimistický. „Nyní může dojít ke změně kurzu. Spojené státy a EU mohou začít vyjednávat dohodu novou. Na tahu je EU, už rok se čeká na schválení mandátů pro vyjednávání Radou. Je nutné zasednout k jednacímu stolu co nejdříve,“ upozorňuje.

S Čínou nesmíme válčit, ale spolupracovat

Aktuální hrozby cel z druhé strany Atlantiku přišly v době, kdy se v Bruselu konal summit unijních a čínských lídrů. Je proto na místě se ptát, jak napjaté obchodní vztahy se Spojenými státy ovlivní evropské vazby k Pekingu.

Obě strany totiž v úterý přijaly společnou, byť právně nevynutitelnou, deklaraci, která obsahuje i ustanovení týkající se nekalých čínských státních subvencí, budoucí reformy Světové obchodní organizace (WTO) nebo kyberbezpečnosti.

Podle Niedermayera je to dobrý signál, že obě strany chtějí řešit vzájemné problémy. Důležité je podle něj i to, že se v přijaté deklaraci mluví i o kybernetických hrozbách.

„Co se děje ve vztazích EU a USA má vliv na vztahy EU a Číny. Zde ale musíme trvat na dodržování výrobních standardů, aby čínské zboží nebylo na trhu EU neférově zvýhodněno. Výsledek summitu ale považuji za dobrou zprávu,“ říká.

EU a Čína se připravují na společný summit. Dnes hovořili o investicích a kybernetické bezpečnosti

Dnes spolu v Bruselu diskutovali zástupci Evropské unie a Číny o možnostech snazších investic, vzájemného propojení, uznávání globálních norem a standardů i evropských chráněných výrobků či o problematice kybernetické bezpečnosti.

A podobně se na vztahy s Čínou dívá i Zahradil, podle kterého je nutné klást důraz především na reformu WTO, a nikoli na snahy o konfrontaci.

Peking podle něj musí více otevřít své trhy a reformovat systém státních dotací. „Toho však nelze dosáhnout obchodní válkou, kterou prosazují Američané, ale změnami ve fungování WTO,“ myslí si.

„Půjde o dlouhodobý a složitý proces, ale výsledkem by mělo byt to, že Čína stejně jako ostatní členové WTO budou respektovat pravidla globálního obchodního systému,“ uzavřel.

Kromě reformy WTO ohledně pravidel přidělování státních dotací se zástupci EU a čínské vlády shodli mimo jiné i na uzavření dohody o investicích do roku 2020 nebo na uzavření jednání o ochraně geografických indikací do konce tohoto roku.

]]>
https://euractiv.cz/section/ekonomika/news/americane-opet-hrozi-miliardovymi-cly-tentokrat-kvuli-evropske-podpore-airbusu/feed/ 0