Český kandidát do nové Evropské komise a dosavadní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) nakonec dostane od Ursuly von der Leyen na starosti portfolio nazvané Mezinárodní partnerství. Vláda to považuje za „splnění úkolu“, opozice za selhání. Co říkají experti?
Přestože …
Evropské lihoviny patří mezi ty vůbec nejznámější, od francouzského koňaku po skotskou a irskou whisky. Chutě spotřebitelů se ale mění a nárůst popularity nízkoalkoholických a nealkoholických variant, společně s ekonomickými problémy, mění podobu tohoto odvětví.
V červenci působilo v zemích Evropské unie zhruba 45.000 firem, ve kterých měli více než 40procentní podíl přímo či nepřímo ruské společnosti nebo lidé s dvojím občanstvím. Z toho 12.400 jich bylo zaregistrováno v České republice.
Představitelé britského potravinářského průmyslu si stěžují na podle nich nedostatečné kapacity testovacích laboratoří u vstupu do země. Dovozové potraviny se tak musejí na testování vozit zpět do EU. O to později se zboží dostává na prodejní pulty.
Evropská unie zavádí předběžná cla až 37,6 procenta na dovoz čínských elektromobilů, uvedla dnes Evropská komise (EK). Cla budou platit od pátku 5. července. Automobilky, které s EK spolupracují na vyšetřování dopadu subvencí čínské vlády, budou platit méně.
Rusko si už za agresi na Ukrajině vysloužilo celou řadu méně či více tvrdých sankcí, trestu se nevyhnulo ani Bělorusko. Server EURACTIV.cz přináší přehled dosavadních postihů.
Evropská unie chce, aby se podniky více zajímaly o to, s kým a za jakých podmínek obchodují. Firmy tak budou mít nově zodpovědnost za to, jaký dopad má jejich byznys v celém distribučním řetězci, tedy od dodavatelů až po distribuci.
Ekonomická bezpečnost, pečlivější výběr obchodních partnerů i snižování závislosti ve strategických odvětvích by podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) měly být priority nové Evropské komise.
Předvolební plakáty a rozhovory plní téma evropské (a české) konkurenceschopnosti, do kterého se dá „schovat“ ledacos. Někteří politici tvrdí, že aby Evropa dokázala konkurovat světu, musí slevit ze svých klimatických ambicí. Co konkrétně tedy kandidáti slibují voličům?
Výrobci hraček v Česku přijdou kvůli padělkům o desetinu svých tržeb každý rok, falešné Lego nebo Pokémoni navíc můžou být nekvalitní a nebezpečné pro děti. Důvodů, proč se na boj proti podvodníkům zaměřit, je ale mnohem víc.
Čína považuje Evropu za prioritu své zahraniční politiky a na vztahy mezi Čínou a Evropskou unií pohlíží ze strategické a dlouhodobé perspektivy. Na úvod jednání v Paříži to dnes podle agentury Reuters řekl čínský prezident Si Ťin-pching.
Česko má zájem na prohlubování spolupráce s Německem v energetice, vědě, výzkumu a vývoji, digitalizaci i kybernetické bezpečnosti. Po dnešním jednání s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem v Praze to řekl jeho český protějšek Petr Pavel. Německo je podle něj strategickým …
Europoslanci dnes schválili prodloužení volného obchodu s Ukrajinou, ovšem s kroky k vyšší ochraně zemědělců v Evropské unii. Dovoz ukrajinských zemědělských produktů do EU bude i nadále pokračovat bez cel a kvót, budou ale platit určitá omezení.
Evropský trh zaostává za globální konkurencí a všichni důležití hráči se shodnou na tom, že potřebuje zásadní změny. Zájmy různých sektorů byznysu nebo některých států ale celý proces brzdí a brzdit budou.
Evropa chce být konkurenceschopná, není ale jasné, kde na to vezme peníze. Zároveň musí balancovat mezi několika světovými konflikty nejedou. Právě o tom byl summit Evropské rady v Bruselu.
Velká reforma tabákové legislativy se za současné Evropské komise nestihne, prioritu po pandemii dostala odolnost evropské zdravotnictví. Přesto se mělo povést víc, zní z Česka.
Peking si chce udržet přátelské vztahy jak s Bruselem, tak s Moskvou. Západu ale dochází trpělivost, protože přes Čínu a Hongkong míří do Ruska klíčové komponenty, které pomáhají udržovat válku na Ukrajině v chodu.
Bývalý italský premiér Enrico Letta, který má na starosti očekávanou zprávu o jednotném trhu EU, chce navrhnout nástroj podobný daňovým úlevám v americkém programu Inflation Reduction Act.
Na pravidlech založený systém mezinárodního obchodu je pod čím dál větším tlakem a světoví hráči se nedokážou na žádných zásadních reformách dohodnout. Tak by se dala shrnout nedávná konference Světové obchodní organizace v Abú Dhabí.
Nově zveřejněná studie odhalila, že sankce EU vůči Rusku se „masivně obcházejí“ prostřednictvím třetích zemí, což potvrzuje rostoucí obavy, že velká část evropského vývozu do jiných regionů nakonec stejně skončí v Rusku.