Společné půjčky, konec práva veta nebo sázka na větrníky. Tým okolo italského ekonoma Maria Draghiho představil svou vizi, jak Evropa dožene Čínu a Spojené státy. Poslední slovo ale mají vlády evropských zemí.
Evropská unie by měla pomocí mimořádných předpisů o dva roky odložit zavedení přísnějších emisních cílů pro výrobce automobilů, které je naplánováno na rok 2025. Podle agentury Bloomberg to ve svém návrhu uvádí Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).
Zhruba 20 miliard korun z evropských fondů zaplatí ve třech českých uhelných krajích vlajkové projekty, které mají nastartovat jejich velkou proměnu. Většina projektů prošla úspěšně hodnocením a může v následujících týdnech a měsících odstartovat.
Představujeme vám webovou verzi Dekarbo Briefu, newsletteru serveru Euractiv.cz věnovanému dekarbonizaci. K odběru se můžete přihlásit zde. Ve svých schránkách či na webu Euractiv.cz ho naleznete vždy první pondělí v měsíci.
První kolo povolebních vyjednávání uvnitř Evropského parlamentu je u konce. Poslanci se rozdělili do výborů a zvolili si jejich vedení, v čele toho zemědělského (AGRI) usedne Češka z ODS Veronika Vrecionová. Některé klíčové hospodářské výbory povedou nové tváře.
Co ve skutečnosti obsahuje tzv. zákaz spalovacích motorů? A jaká jsou očekávání od roku 2026, kdy má dojít k vyhodnocení, zda je konec prodeje nových aut s nenulovými emisemi do roku 2035 splnitelný?
Jde nám o to, aby adaptační opatření nevytvářela další emise. Vždy proto hledáme řešení v souladu s přírodou, říká o projektech dolnorakouské agentury Tino Blondiau, tamní odborník na oblast klimatu. Češi jsou podle něj úspěšní například v obnově říčních koryt.
Pokud se soustředíme úzce na klimatickou politiku, nebudeme schopni se posunout dál. Posunout se musíme i v sociální dimenzi, říká v rozhovoru pro Euractiv.cz Anna Kárníková.
Klimatická změna není izolovaná záležitost, ale zatím k ní přistupujeme jak, kdyby byla, říká v rozhovoru pro server Euractiv.cz americký vynálezce Jamie Hyneman.
Většina evropských zelených opatření a cílů pro rok 2030 se již naplňuje v praxi, a pro revizi tak nezbývá moc prostoru, zaznělo v debatě o Green Dealu, kterou uspořádal server Euractiv.cz v rámci konference České priority v evropské politice.
Představujeme vám webovou verzi Dekarbo Briefu, newsletteru serveru Euractiv.cz věnovanému dekarbonizaci. K odběru se můžete přihlásit zde. Ve svých schránkách či na webu Euractiv.cz ho naleznete vždy první pondělí v měsíci.
Priority Evropské unie vychází z toho, co považují za klíčové její členské země. Prezidenti a premiéři se koncem června na summitu v Bruselu shodli na tom, že pro příštích pět let budou zásadní tři oblasti: svobodná a demokratická Evropa, prosperující …
V novém volebním období rozhodnou europoslanci a členské země o emisních cílech EU pro rok 2040. Jaké jsou ale ty stávající a jak se je daří plnit? Podívejte se na infografiku:
Revizi Green Dealu v oblasti úspor energie nepotřebujeme, musíme spíše kultivovat politické prostředí, aby zbytečně nepolarizovalo společnost, říká Michal Čejka, expert na úsporné stavebnictví z Centra pasivního domu.
Maďarská vláda tvrdí, že si země v boji proti změně klimatu vede dobře a ve vládní rétorice se neobjevuje žádné otevřené popírání změny klimatu. Pozitivní sebehodnocení vlády je však v nápadném rozporu s hodnocením odborníků a statistickými údaji.
Konec „zeleného šílenství“ nebo rušení Green Dealu? V průběhu volební kampaně slibovaly strany změnu směru a přehodnocení zelené politiky v EU. Bude EU méně „zelená“? Odpovídá Vendula Kazlauskas, analytička Asociace pro mezinárodní otázky.
Zelená transformace se nesmí přehnat. Pokud povede k úpadku podniků a ztrátě pracovních míst, lidé se obrátí proti politikům a budou požadovat změnu, varuje v rozhovoru pro Euractiv.cz Jiří Horecký. Po evropských volbách podle něj přijde na řadu revize Green Dealu.
Předvolební plakáty a rozhovory plní téma evropské (a české) konkurenceschopnosti, do kterého se dá „schovat“ ledacos. Někteří politici tvrdí, že aby Evropa dokázala konkurovat světu, musí slevit ze svých klimatických ambicí. Co konkrétně tedy kandidáti slibují voličům?
Zelená dohoda pro Evropu, známá jako Green Deal, má dovést EU do roku 2050 ke klimatické neutralitě. Jedná se o stěžejní iniciativu EU v období mezi lety 2019 a 2024, nyní však řada českých politických stran zpochybňuje její naplňování nebo volá po její „opravě“.
Představujeme vám webovou verzi Dekarbo Briefu, newsletteru serveru Euractiv.cz věnovanému dekarbonizaci. V dnešním vydání se redakce věnuje akceleračním zónám pro výstavbu obnovitelných zdrojů a směrnici o zdanění energií.
Evropa je mezi dvěma mlýnskými kameny. Bezpečnostní hrozby a ekonomická konkurence na jedné straně, změna klimatu na druhé. Ta s sebou přináší nejen rizika, ale taky příležitosti. A je to právě změna klimatu, kterou musí všechny státy světa řešit společně. Dělají to?