Evropské fondy

Lázeňství a sklářství. Karlovarský kraj bude za peníze z EU měnit uhelný ráz regionu
Karlovarský kraj je jedním ze tří českých krajů, které dosáhnou na speciální peníze z EU pro uhelné regiony. Ty i další evropské zdroje hodlá využít nejen na proměnu krajiny, ale i na podporu vědy a vzdělávání.
Česko jako tahoun kreativních průmyslů v Evropě
Kulturní a kreativní průmysly mohou být hnacím motorem obnovy celé Evropy, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Martina Dlabajová. Důležitou roli v tom podle ní sehrají národní plány obnovy.
Firmy chtějí dotace na čisté zdroje energie, podmínky programů je ale třeba upravit
Je téměř jisté, že peníze z Národního plánu obnovy nestihneme využít. Peníze se musí rozdělit do konce příštího roku a dočerpat do září 2026. Teď se hraje nikoliv o to, zda zvládneme vyčerpat všech 190 miliard korun, ale o to, kolik se nám podaří využít, píše Jakub Tomaštík.
Infografika: Uhelné kraje a spravedlivá transformace. Jaké projekty se chystají?
České uhelné kraje, které z EU dostanou na přechod k zelené ekonomice asi 42 miliard korun, hodlají využít značnou část balíku na velké, tzv. strategické projekty. Jaké to jsou?
Komunitní energetika může snížit naši závislost na Rusku. Potřebuje provozní podporu, říká Jagoš
Komunitní energetika se může Česku vyplatit, stačí prolomit stávající nevůli změnit zavedený systém. Vláda by její rozvoj měla podpořit zavedením provozní podpory, říká Tomáš Jagoš v rozhovoru pro EURACTIV.cz.
Evropa se vydává na „misi Rakovina“, zapojí se i vědci z Česka
Český onkologický výzkum má co nabídnout celé Evropě. Ke zvýšení své konkurenceschopnosti ale potřebuje hlubší spolupráci doma. Pomoct mu v tom mohou evropské peníze.
Perpetuum mobile jménem finanční nástroje
Říká se, že všechno má svůj konec. Ne však finanční nástroje. Možná nevyřeší všechny problémy evropské ekonomiky, ale na rozdíl od dotací představují návratnou formu pomoci. Jak finanční nástroje fungují?
Bartoš: Česko požádá Komisi o finanční pomoc kvůli řešení uprchlické krize
Česko a dalších osm států nejvíce zasažených uprchlickou krizí v důsledku válečného konfliktu na Ukrajině požádá podle ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) Evropskou komisi o finanční pomoc.
Gastro sektor je pro českou turistiku zásadní. Zahraniční klienti se do podniků zatím nevrátili
Návštěvnost restaurací v regionech se stále nevrací na předpandemická čísla. Počet zahraničních turistů zůstává nízký, a restauratéři tak závisí především na domácí klientele. Nejsou to jen památky, gastronomie je při rozhodování, kam vyrazit, zásadní, myslí si restauratéři.
Češi mají potravin dost, místní zemědělci ale trpí. Kromě vysokých cen musí překonat i spory o dotace
Zemědělci se musí vypořádat s rostoucími cenami a napjatým trhem. Pomoci jim může podpora, která do českých farem proudí z evropských fondů. Spolu s novou společnou zemědělskou politikou připutuje do ČR zhruba 40 miliard korun ročně.
EU posílá miliardy eur na pomoc ukrajinským uprchlíkům. Česko chce využít i národní plán obnovy
Z Evropské unie i z jednotlivých členských států míří na Ukrajinu finanční i hmotná humanitární pomoc. Podpora však směřuje i do zemí bloku, aby se vyrovnaly s masivním přílivem válečných uprchlíků.
Plán obnovy nabírá zpoždění, uhelným krajům pomůže zalepit dotační mezery
Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj mají před sebou náročnou zelenou transformaci, se kterou jim pomůžou peníze z EU. Na post-pandemický fond se ale zatím příliš spolehnout nemůžou.
Proměna regionů závisí na lidech. Spravedlivý fond je jen kamínkem v mozaice
Přechod na zelenou ekonomiku se v Česku přímo týká bezmála 25 tisíc a nepřímo odhadem 100 tisíc lidí. Právě kvůli nim potřebují uhelné regiony systematické změny. Fond spravedlivé transformace zapadá do širší škály aktivit, které nyní v krajích probíhají.
Český březen v EU: Energie, obrana a uprchlíci
Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.
ČR nemá plán jak zajistit občanům elektřinu a teplo, říká Farkač ze Sev.en Energy
Členské země EU by měly mít plán, jak bezpečně zásobovat vlastní obyvatelstvo energií, ať už energií elektrickou, nebo na topení. Platí to i pro Českou republiku, která plán zatím postrádá, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Pavel Farkač.
Z Ukrajiny mohou utéct ještě miliony lidí, varuje expert
Z Ukrajiny mohou před válkou uprchnout ještě miliony lidí a Evropa se na to musí připravit. V rozhovoru se zahraničními novináři to řekl rakouský expert na migraci Gerald Knaus. Vyzval ke vytvoření leteckého mostu a speciálního fondu.
Česko žádá peníze na pomoc uprchlíkům, přispět má evropský fond obnovy
Ruská invaze mění evropské plány na boj s následky pandemie. Peníze z obřího mimořádného fondu obnovy mají jít ve větší míře na energetickou soběstačnost, Česko volá také po finanční pomoci s uprchlíky z Ukrajiny.
Válka mění plány obnovy po pandemii. Prioritu má energetická soběstačnost
Ruská invaze zamíchala evropskou obnovou po pandemii. Státy mají možnost poslat více peněz z mimořádného fondu na zvýšení své energetické nezávislosti na ruském plynu, dříve nastavené přísné podmínky čerpání však stále platí.
Transformace uhelných regionů se může protáhnout. Důvodem je válka na Ukrajině
Uhelné regiony mají projít zásadní proměnou. V nadcházejících letech by do nich mělo natéct necelých 43 miliard korun prostřednictvím fondu spravedlivé transformace. Do podmínek čerpání peněz se nejspíš promítne i válka na Ukrajině.
Vrátíme Karlovarsku naději, dotace z EU si zasloužíme, říká Poc ze Sokolovské uhelné
Byla by chyba šlápnout na brzdu a zapomenout na Green Deal. Naopak je třeba přidat, říká Pavel Poc v rozhovoru pro EURACTIV.cz. Dotace z transformačních fondů EU si podle něj zaslouží i velké společnosti, které poskytují regionu stabilitu a zaměstnanost.
Ostravsko je stále „láska na druhý pohled“. Z dolu mohou být laboratoře i elektrárna, říká Igor Ivan
Doba velkých zaměstnavatelů je dávno pryč, následovat musí i změna mentality. Budoucnost Moravskoslezského kraje leží v inovačním podnikání s přidanou hodnotou, jen tak se podaří nalákat lidi zpět, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz prorektor ostravské VŠB-TUO Igor Ivan.
Šedivý: Peněz na obranu není nikdy dost. Evropská spolupráce má slušně našlápnuto
EU rozjíždí obrannou spolupráci. Na období 2021 až 2027 vyčlenila osm a půl miliardy eur Evropském obranném fondu a podporuje desítky projektů, které by měly přispět k tomu, aby se EU stala globálním bezpečnostní aktérem, říká šéf Evropské obranné agentury (EDA) Jiří Šedivý.
Europoslanci volají po lepším systému vyplácení dotací, chtějí zavést limity
Evropská unie by měla efektivněji a důsledněji odhalovat střety zájmů a finanční podvody, které vedou ke zneužívání unijních fondů. Shodli se na tom dnes členové výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu (CONT).