Evropské finance

Jak Evropská komise naběhla polským autoritářům
Evropská komise se zřejmě v Polsku rozhodla vzdát boj za právní stát. Nové milníky pro zlepšení nezávislých soudů jsou naprostý výsměch, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Mikuláš Peksa.
Česko jako tahoun kreativních průmyslů v Evropě
Kulturní a kreativní průmysly mohou být hnacím motorem obnovy celé Evropy, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Martina Dlabajová. Důležitou roli v tom podle ní sehrají národní plány obnovy.
Firmy chtějí dotace na čisté zdroje energie, podmínky programů je ale třeba upravit
Je téměř jisté, že peníze z Národního plánu obnovy nestihneme využít. Peníze se musí rozdělit do konce příštího roku a dočerpat do září 2026. Teď se hraje nikoliv o to, zda zvládneme vyčerpat všech 190 miliard korun, ale o to, kolik se nám podaří využít, píše Jakub Tomaštík.
Perpetuum mobile jménem finanční nástroje
Říká se, že všechno má svůj konec. Ne však finanční nástroje. Možná nevyřeší všechny problémy evropské ekonomiky, ale na rozdíl od dotací představují návratnou formu pomoci. Jak finanční nástroje fungují?
Udržitelné zemědělství potřebujeme i v dobách krize
Pokud v zemědělství zavedeme ekonomicky krátkodobě přínosná opatření na úkor klimatu a biodiverzity, riskujeme, že nás za několik málo dekád čekají nezvratné environmentální problémy způsobující ekonomické škody rozsáhlejší, než jsou ty způsobené současnou situací na Ukrajině, píše Ivana Taškárová.
Z drahých energií máme příležitost se proinvestovat, říká analytička Hrtúsová
Zelenou transformaci energetiky bychom proto měli vnímat jako příležitost k dosažení soběstačnosti, která nám zajistí plynulé a pro spotřebitele cenově dostupné dodávky energií. Musí být ale provedena správně, píše v komentáři Tereza Hrtúsová.
InvestEU aneb když peníze dělají peníze
Nejinovativnější forma investování z evropských fondů. Zásadní investiční nástroj Evropské komise. Finanční nástroj druhé generace. To jsou jen některé ze superlativ, které ve spojitosti s InvestEU zaznívají. V čem má být tak skvělý a na jakém principu funguje?
Zvládne společná zemědělská politika ozelenit unijní zemědělství?
Unijní i české zemědělství se nachází na důležité křižovatce. O tom, do jaké míry se vydá směrem udržitelnosti v oblasti životního prostředí a změny klimatu, rozhodnou národní strategické plány společné zemědělské politiky i říjnové volby.Komerční obsah

Aktuální rizika monetární politiky ECB
Koronavirus světu nepřinesl pouze krizi zdravotní, ale i ekonomickou. Z důvodů přísných opatření se musela jak světová, tak zejména evropská ekonomika loni i letos několikrát zastavit.
Kolik z evropských fondů ČR získává a kolik k nim ještě přidává ze svého?
Z evropských fondů míří do ekonomik zemí značný objem prostředků, který je však na národní úrovni zapotřebí doplnit ještě o další peníze. Jakými pravidly se toto spolufinancování řídí a kolik doplácí ČR?
Finanční nástroje jsou zlatým vejcem Evropské unie. Představují budoucnost kohezní politiky?
Finanční nástroje pomáhají tam, kde si trh nedokáže poradit a kde dotace nejsou tím nejefektivnějším řešením. Mohou splnit sny nebo pomoci nastartovat podnikání. V čem tkví jejich kouzlo a jak jejich potenciál využít naplno?
Majitel dolu Turów chce vytěžit naše emoce
Polská vláda nepostupovala při prodlužování těžby v dole Turów v souladu se zákony, provoz dolu měl skončit v dubnu 2020. Uběhl rok, a my jsme svědky pokračující těžby a kampaně, ve které se energetická skupina PGE dovolává „solidarity“ a varuje před „predátorskou tranzicí“, píše europoslanec Mikuláš Peksa.
Soukromé investice rozhýbou vývoj nových zelených technologií
Evropští investoři se zajímají o ekologické aspekty. Dávají přednost zelenějším akciím, požadují transparentnost ve zprávách o ekologických dopadech a chtějí přispět k našim cílům v této oblasti, píší v komentáři místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis a komisařka Mairead McGuinnessová.
Na Strategii Evropa 2020 se tak trochu zapomnělo. Co bude dál?
Naplňování desetileté růstové strategii Evropa 2020 formálně odbilo. Fakticky ale skončila dříve než měla. Co zapříčinilo podobný osud jako u předchozí Lisabonské strategie? A postihne Zelenou dohodu podobný vývoj?
Niedermayer: Budoucnost energetiky je jasná, Česko to ale stále nechápe
Maximální bezpečné prodloužení životnosti našich jaderných bloků by měl doprovodit růst plynu kompenzující rychlý pokles uhlí, a k tomu rychlý rozvoj obnovitelných zdrojů energie, píše europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP).
Přípravu Modernizačního fondu provází řada přešlapů a zmatená komunikace
Rozdělování financí na modernizaci české energetiky, respektive schvalování Obecného programového dokumentu Modernizačního fondu, ukázalo v jasném světle největší slabinu Ministerstva životního prostředí (MŽP), nebo možná dokonce i celé české vlády.
Horizont Evropa: celosvětově nejambicióznější program pro výzkum a inovace ve službách společnosti
Bez výzkumu a inovací není možno zajistit zásadní pokrok v našich ekonomikách a našem každodenním životě, řešit nepředvídané krize ani budovat odolné společnosti, píší v komentáři evropská komisařka Marija Gabrielová a poslankyně Evropského parlamentu Martina Dlabajová.
Evropské fondy v praxi: Co je to pravidlo N+3 a jak si v jeho plnění Česko vede?
Z evropských fondů přitékají do ekonomik členských zemí miliardy eur, které však mohou být využity pouze během určitého období, což vede k tlaku na jejich plynulé čerpání.
Problémem EU nejsou odlišnosti mezi východem a západem
Úvahy o rozdělení na východ a západ pouze odvádějí pozornost od toho, co je skutečným problémem EU – tedy že to, jak vlády některých členských zemí pojímají demokracii a právní stát, není v pořádku, píše Pavlína Janebová z AMO.
Proč členské země nemohou utrácet evropské prostředky dle libosti a proč je to dobře?
Snižování ekonomických a sociálních rozdílů mezi regiony je dlouhodobým cílem Evropské unie, o čemž svědčí už jen to, že do evropských fondů, hlavního nástroje kohezní politiky, směřuje téměř třetina jejího rozpočtu. Vytyčený cíl se však daří plnit jen částečně.
Babiš se vrací z Bruselu spokojený. Rozpočtová krize je zažehnána a ČR prosadila své podmínky v ochraně klimatu
Po 22 hodinách intenzivního vyjednávání se premiéři zemí Evropské unie shodli na dalším postupu v otázce rozpočtu a ochrany klimatu. Česká republika je s výsledkem prosincové Evropské rady spokojena.
Je čas posunout naši ekonomiku na vyšší úroveň. Zítra může být pozdě
Koronavirová krize je příležitostí dostat českou ekonomiku na vyšší úroveň, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Inga Petryčka (KDU-ČSL).
První rok nové Evropské komise: 10 bodů, které stojí za pozornost
Evropská komise Ursuly von der Leyenové má za sebou první rok. Jak si zatím vedla?