V Evropě se rozjela debata o budoucí podobě rozpočtu a v souvislosti s ní také o osudu financování regionů. Jaký by měl být? „Regiony a místní úroveň by přece měly být schopny samy identifikovat své rozvojové potřeby, co je pálí,“ říká Pavel Branda český zástupce v Evropském výboru regionů, se kterým redakce hovořila při příležitosti Týdne evropských regionů a měst.
Na obnovu po povodních může Česko využít i dotace z Evropské unie. Kolik by to mohlo být? Jak rychle budou k dispozici? A jaká je vůbec budoucnost unijních dotací? V podcastu Evropa zblízka odpovídá náměstek ministra pro místní rozvoj Radim Sršeň (STAN).
Pokračovat v „business as usual“ nepřipadá v úvahu. Právě to je jedním ze závěrů celoevropského jednání o budoucnosti zemědělské politiky v Evropě, popisuje seniorní analytik evropské zemědělské politiky z ekologické organizace Greenpeace Marco Contiero.
Česko je po 20 letech členství v Evropské unii dospělé a mnoho věcí v ní může ovlivňovat. Podle vedoucí Zastoupení Evropské komise v Česku Moniky Ladmanové by toho mělo využít pro dobro celého společenství. Musí ale mít jasno v tom, kam chce směřovat.
Jde nám o to, aby adaptační opatření nevytvářela další emise. Vždy proto hledáme řešení v souladu s přírodou, říká o projektech dolnorakouské agentury Tino Blondiau, tamní odborník na oblast klimatu. Češi jsou podle něj úspěšní například v obnově říčních koryt.
Mám pocit, že evropské země se od sebe někdy spíše vzdalují, rostou mezi nimi propasti, říká starosta města Slavičín Tomáš Chmela (STAN). Přeshraniční spolupráce si podle něj zaslouží více podpory.
Vlna zemědělských protestů, která se sune Evropou, neustává. Jakým problémům zemědělci čelí? Co na demonstracích požadují? A jak hodnotí reakci Evropské unie? V podcastu Evropa zblízka odpovídá David Brož, prezident Společnosti mladých agrárníků.
Firmy v Plzeňském kraji se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Naději dává projekt, který propojuje firmy a školy a pomáhá jim zjistit, jaké vzdělání dává smysl a o jaké absolventy budou mít firmy v budoucnu zájem, říká Petr Papež.
Češi mají jedno z nejvyšších povědomí o unijních dotacích v EU a taky je většina z nich vnímá pozitivně. Využívá je ale Česko hospodárně a efektivně? V podcastu Evropa zblízka odpovídá prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.
Ve městech západní Evropy horko těžko staví nové tramvajové systémy a to je velice komplikované i extrémně nákladné. My můžeme navazovat na to, co už máme, říká Vojtěch Benedikt z Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy.
Zemědělské protesty se prohnaly řadou zemí Evropy. Co protesty napříč EU spojuje a jaká je budoucnost zemědělství v Česku? V podcastu Evropa zblízka odpovídá náměstek ministra zemědělství Miroslav Skřivánek.
Do Česka proudí z evropské kasy stovky miliard korun a tuzemsko je obvykle umí utratit. Umí je ale také využít chytře? V podcastu serveru EURACTIV.cz Evropa zblízka odpovídá vedoucí partnerka pro oblast veřejného sektoru v poradenské společnosti EY Romana Smetánková.
Existuje globální inovační závod? Kdo jej vyhrává? A v jaké pozici je Česko? „Není to žádná soutěž. Například inovace, které nám pomohly překonat pandemii, tedy vakcíny, jsou produkty, díky nimž vyhrál celý svět,“ říká v rozhovoru Martin Kern.
„Chceme (na kandidátce) nové lidi. Je to důležité také proto, že bych ráda předala někomu novému mé těžce nabyté zkušenosti,“ říká europoslankyně Šojdrová v rozhovoru pro server Euractiv.cz. V rozhovoru mluvila i o nové zemědělské politice, která by podle ní měla umožnit zemědělcům plnit jejich prioritní roli produkce zdravých potravin.
Úřady by měly více spolupracovat ve výměně informací o trestních činech a poskytovat nám je dříve, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz nový náměstek Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) Petr Klement.
„Pokud zemědělci plní podmínky, nemusí se obávat, že nedostanou dotace,“ říká v novém dílu podcastu Evropa zblízka generální ředitel Státního zemědělského a intervenčního fondu Petr Dlouhý.
Ústecký kraj vyhlíží konec uhlí, podobně jako jeho soused – Sasko. V jakých oblastech se může region u „zkušenějšího“ německého partnera inspirovat? Podle Ivy Dvořákové (ODS), radní kraje, například v komunitní energetice.
Mohou euroregiony a přeshraniční spolupráce vedle tradiční podpory turismu či kultury pomoci i s výzvami dneška, jako je ozelenění ekonomiky? V rozhovoru pro EURACTIV.cz odpovídá Rüdiger Kubsch, jednatel Euroregionu Labe na saské straně.
Mimoevropské země nejsou svazovány stále náročnějšími regulacemi a požadavky Green Dealu, proto jsou schopny vyrobit zeleninu levněji, často ale také mnohem méně ohleduplně k životnímu prostředí a k lidem, říká v rozhovoru Monika Nebeská.
Dolní oblast Vítkovice se od počátku plánovala tak, aby se sem lidé vraceli opakovaně, i díky tomu je to nejnavštěvovanější místo v kraji, říká jednatel společnosti Moravian-Silesian Tourism Petr Koudela. Počáteční „punk“ areálu musely postupně doplnit další služby.
Přestože přeshraniční program Interreg nelze přímo využít na energetickou transformaci Polska a Česka, projekty musí být ekologické a využívat obnovitelné zdroje. To celé věci pomáhá, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Bogdan Kašperek, který řídí polskou část Euroregionu Těšínské Slezsko.
EU v současném volebním období řeší legislativu spjatou zejména s ochranou životního prostředí, která výrazně dopadá na zemědělství. Jak regulace hodnotí česká europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS, ECR)?
Evropská unie posílá státům peníze na podporu přeshraniční spolupráce. Zatímco dříve se žádosti o dotace vyřizovaly na papíře, nově už bude možné je zpracovávat elektronicky, konstatuje Jana Smutná.