Základní podmínkou je zajištění územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny. Svět potřebuje ukrajinské vítězství. Jiná alternativa není, píše v komentáři europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL, EPP).
Otázka dekarbonizace je velmi naléhavá a rozhodně se netýká jen investic. Můžeme pozorovat výraznou změnu v přístupu vlád a společnosti a také vidíme, že se společnosti po celém světě snaží podnikat kroky ke snížení své uhlíkové stopy. Jak je to ale se snižováním emisí CO2 v praxi?
Zatímco jsme byli zahleděni sami do sebe a zdokonalování politik směřujících k energetické tranzici, neuvědomili jsme si, jak moc se svět kolem nás změnil, píše v komentáři Lenka Kovačovská.
V Evropské unii se poslední dobou stále častěji skloňují výrazy jako kritické nerostné suroviny, konkurenceschopnost či strategická autonomie. Do České republiky tato diskuze teprve přichází, díky rozsáhlým zásobám lithia se ale možná brzy ocitne v centru dění.
Naše vztahy s Pekingem jsou v dnešním světě nezbytné, ale postupovat v nich bez jednotné evropské strategie, která bude v praxi respektována, je nezodpovědné, píší v komentáři lidovečtí europoslanci.
Bezohledný diktátor, který chce ve svých dobyvatelských fantaziích pohltit a zničit celé národy, by rád viděl Středoevropany, kteří se nechovají jako hrdinové, nýbrž jako vystrašené ovce, ochotné k jakýmkoliv ústupkům, píše Andrew Giarelli.
V kontextu Evropské unie samozřejmě neexistuje žádný systém sociálního kreditu, během pandemie ale většina států západního bloku porušila demokratické standardy a své občany monitorovala, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Alexei Anisin.
Pokud by došlo na nejhorší a Čína by opravdu Tchaj-wan napadla, je nutné mít připraveny v šuplíku účinné sankce. Takové sankce proti Číně by ale bolely i nás, na to se musíme připravit, píše v komentáři europoslankyně Michaela Šojdrová.
Válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané během ruské války proti Ukrajině vyšetřuje Mezinárodní trestní soud. Ten se ale potýká s obtížemi při získávání patřičných pravomocí nad pachateli, proto je třeba zřídit zvláštní tribunál, píší v komentáři lidovecké europoslankyně.
První fázi uprchlické vlny z Ukrajiny se podařilo zvládnout, teď je nutné připravit se na řešení dalších a větších sociálních, rodinných i kulturních témat, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Jiří Kohout. Velkou pomocí by podle něj byly intervenční fondy EU.
Čína by se měla z války na Ukrajině poučit. Lekce spočívá mimo jiné v tom, že není dobré přeceňovat rozdíly mezi západními mocnostmi ani podceňovat jejich ekonomickou sílu, píše v komentáři pro EURACTIV.cz George Hays II.
Plán Evropské komise na snížení energetické závislosti EU na Rusku je důležitým krokem správným směrem, ale není dostatečně ambiciózní. Unie by měla zvážit také zákaz dovozu, píše generální ředitelka EIT Climate-KIC Kirsten Dunlopová.
V pondělí Ukrajina podala přihlášku do Evropské unie. O členství už ale usiluje skoro dvacet let. Proč to trvalo tak dlouho? A jak se tedy vztahy mezi Ukrajinou a Unií vyvíjely doposud?
Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi jde teď mimo jiné o uznání Ruska jako mocnosti srovnatelné s USA, píše ve svém komentáři pro EURACTIV.cz George Hays II.
Kvůli aférám konzervativních poslanců možná Boris Johnson vstupuje do klíčové fáze svého mimořádného premiérství, která otestuje jeho značné politické dovednosti – stejně jako jeho značné štěstí.
Tvrdý přístup je jedinou možnou odpovědí na sovětskou brutalitu Alexandra Lukašenka. Kromě přísných sankcí musíme poskytnout pomoc lidem vzdorujícím nátlaku a nabídnout psychickou podporu, stipendia pro mladé aktivisty v exilu, podpořit média a poskytnout útočiště novinářům, píše Frans Timmermans.
Klíčem k překonání českého „momentu Salisbury“ bude spolupráce s našimi spojenci v rámci EU a NATO, kteří nám mohou krizi pomoci překonat a nastavit nový režim ve vztazích s Ruskem a zajistit ochranu našich zájmů, píše v komentáři Pavel Havlíček.
Zastavení výstavby plynovodu Nord Stream 2 a jeho „pohřbení“ na dně Baltského moře v tuto chvíli nikomu a ničemu neprospěje, píší odborníci na energetickou politiku Robert Dillon a Martin Jirušek.
Pokud návštěva Josepa Borrella v Moskvě nemá přijít vniveč, musí sloužit jinému účelu než pouhé normalizaci vztahů s ruským režimem a návratu k obvyklému stavu věci, jak by si Rusko přálo, píše v komentáři Pavel Havlíček z AMO.
Z českého pohledu je Akční plán pro demokracii příležitostí, jak posunout domácí debatu o dezinformacích a zacelit další díry v naší odolnosti, a to jak vůči vnějším vlivům, tak domácím dezinformátorům a politickým manipulátorům, píše Pavel Havlíček z AMO.
Vítězkou moldavských prezidentských voleb je proevropská Maia Sanduová, absolventka Harvardu a bývalá ekonomka Světové banky. Čekají zemi hluboké reformy? Jak vypadají vyhlídky jejího členství v Evropské unii? A co mu nejvíce brání?
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes pronese svůj vůbec první projev o stavu Unie. Jak si ve své pozici zatím vede Němka, která musí hned v prvním roce svého působení řešit patrně největší krizi v historii EU?