Evropský automobilový průmysl je v krizi, ukazují čísla i polozavřené továrny. Recept, jak to napravit, jasný není. Z různých koutů Evropského parlamentu i z hlavních měst ale zaznívá, že bez změny Green Dealu to nepůjde.
Automobilový průmysl, který má na evropském kontinentu stoletou tradici …
Od prezentace priorit maďarského předsednictví na půdě Evropského parlamentu se vyhrocená debata čekala. Překvapením však byla ostrost prohlášení a tvrdý adresný projev šéfky Evropské komise Ursuly von der Leyen.
Na obnovu po povodních může Česko využít i peníze z evropského rozpočtu, konkrétně dotace z kohezních fondů nebo z fondu solidarity. Nebude jich ale moc a potrvá týdny, možná i měsíce, než se dostanou k potřebným.
Český kandidát do nové Evropské komise a dosavadní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) nakonec dostane od Ursuly von der Leyen na starosti portfolio nazvané Mezinárodní partnerství. Vláda to považuje za „splnění úkolu“, opozice za selhání. Co říkají experti?
Přestože …
Společné půjčky, konec práva veta nebo sázka na větrníky. Tým okolo italského ekonoma Maria Draghiho představil svou vizi, jak Evropa dožene Čínu a Spojené státy. Poslední slovo ale mají vlády evropských zemí.
Návštěva ruského a čínského prezidenta nebo uvolnění vízových omezení pro vstup ruských občanů. Právě těmito kroky uvedlo Maďarsko své předsednictví Rady Evropské unie, které odstartovalo 1. července. Obratem si vysloužilo kritiku od evropských politiků. Pozornost se nyní upíná k podzimu, kdy začne skutečná práce.
Maďarsko mělo do 19. srpna vysvětlit Evropské komisi svou novou vízovou politiku, která zásadně usnadňuje vstup ruských a běloruských občanů do země, a tím i dál do schengenského prostoru. Lhůtu ale promeškalo a obavy z možného narušení evropské bezpečnosti rostou.
V Evropě dlouhodobě roste poptávka, a společně s ní i nabídka, takzvané krajní pravice. Vypovídají o tom například data projektu PopuList, která ukazují dlouhodobý vzestup zejména krajně pravicových populistů. A tento trend se týká také evropských institucí.
Priority Evropské unie vychází z toho, co považují za klíčové její členské země. Prezidenti a premiéři se koncem června na summitu v Bruselu shodli na tom, že pro příštích pět let budou zásadní tři oblasti: svobodná a demokratická Evropa, prosperující …
Většina českých politických stran nechce posilovat pravomoci institucí EU. Je tu však jedna výjimka. Řada lídrů kandidátek pro evropské volby chce posílit kompetence Evropského parlamentu a umožnit mu navrhovat unijní legislativu.
Ve dnech 6.–9. června 2024 se budou napříč Evropou konat volby do Evropského parlamentu. EURACTIV.cz přináší shrnutí toho nejdůležitějšího, co potřebujete vědět.
Mezi témata, která v předvolebním klání rezonují, se dostala i česká kuřata. Může za to kauza týkající se životních podmínek zvířat žijících na farmě dodávající kuřata i do řetězce Albert. V představenstvu společnosti sedí Zdeněk Jandejsek, kandidát uskupení Stačilo!.
Cena nové elektroniky je často nižší než cena za opravu rozbitého kusu. Do budoucna by se to mohlo v EU změnit, opravy by měly být pro spotřebitele přijatelnější variantou. Počítají s tím nová pravidla, která tento týden odsouhlasil Evropský parlament.
Méně jednorázových obalů, více těch k opakovanému použití. Tak zní hlavní cíl nových evropských pravidel, která mají snížit množství produkovaného odpadu v EU. Poslanci Evropského parlamentu je schválili ve středu odpoledne. Legislativa ještě musí projít národními parlamenty.
V Evropské unii nebude možné od příštího roku používat zubní amalgám, tedy slitinu rtuti, ze které se vyrábějí plomby. Česko si vyjednalo výjimku, amalgám mohou tuzemští zubaři používat až do června 2026.
Evropská komise chce posílit výrobu zbraní a munice v evropských zbrojařských podnicích. Vyplývá to z nové Evropské strategie pro obranný průmysl neboli EDIS (European Defence Industry Strategy).
Strategie reaguje na ruskou agresi a ukrajinskou potřebu dodávek zbraní a dalšího vojenského materiálu. …
„Ekocida“, tedy bezohledné jednání páchané s vědomím, že v jeho důsledku pravděpodobně dojde k vážnému poškození životního prostředí, je nově v Evropské unii protiprávní. Evropský parlament v úterý schválil přísnější postihy pro ty, kdo vědomě znečišťují životní prostředí.
Ukazuje se, že se Evropě příliš nedaří lákat rizikový kapitál ani dostatečně rozvíjet výzkum. Domácí ekonomiku zpomalují také vysoké ceny energií nebo slabé studijní výsledky školáků. Otočit situaci k lepšímu mají dva italští expremiéři.
EU pootevřela dveře tzv. novým genomickým technikám (NGTs), které mají šlechtitelům umožnit do genetiky rostlin více zasahovat. Ekologičtí farmáři se ale takovému šlechtění brání a zelené organizace je přirovnávají k nechvalně známému GMO.
Odborníci upozorňují, že červnové volby do EP může ovlivnit Rusko. EP ve čtvrtek přijal rezoluci, v níž varuje před rizikem zahraničního vměšování do voleb.
Země západního Balkánu ekonomicky nerostou a nereformují se tak rychle, jak by si EU představovala. Připravuje tak pro ně nový „plán růstu“, kterým chce regionu dokázat, že patří mezi její priority. Peníze ale tentokrát přijdou s daleko přísnějšími podmínkami.
V reklamách na nejrůznější produkty se často objevuje označení „přírodní“, „eko“ či „udržitelné“. Firmy ale nálepky mnohdy používají neoprávněně. Evropský parlament schválil směrnici, která zakazuje takzvaný greenwashing, tedy užívání klamavých tvrzení o ekologických vlastnostech výrobků a zavádějící marketingové triky.
Europoslanci ve středu na plenárním zasedání ve francouzském Štrasburku odhlasovali rezoluci kritizující staronového premiéra Slovenska Roberta Fica a jeho vládu. Podle Fica za rezolucí stojí slovenští opoziční poslanci. Odpověď podle něj musí být tvrdá a demokratická.
Projekt byl spolufinancován Evropskou unií v rámci subvenčního programu Evropského parlamentu v oblasti komunikace. Evropský parlament se nepodílel na jeho přípravě a nenese žádnou odpovědnost za informaci, informace nebo stanoviska vyjádřená v rámci projektu, ani jimi není vázán, neboť za ně v souladu s příslušným právem odpovídají pouze autoři, oslovené osoby, vydavatelé nebo vysílatelé programu. Evropský parlament nemůže být činěn odpovědným ani za přímé nebo nepřímé škody, které mohou vzniknout při realizaci projektu.
Tato stránka používá cookies. Kliknutím na následující odkaz dáváte souhlas s jejich využitím.