Všech 26 navržených eurokomisařů úspěšně prošlo prověrkou potenciálních střetů zájmů. Informoval o tom dnes Evropský parlament, jehož právní výbor dokončil zkoumání, zdali některému z kandidátů nebrání ve výkonu funkce konflikt zájmů.
Nejvyšší výdaje na kampaň v červnových volbách do Evropského parlamentu vykázala koalice Spolu. Dosahovaly 37,6 milionu korun. Druhé ANO vykázalo 37,4 milionu.
Představení nové Komise bylo odloženo, oficiálně z procesních důvodů, neboť se čeká na schválení slovinské kandidátky v tamním parlamentu. Odklad ale zároveň dává šéfce Komise Ursule von der Leyen čas na to, aby se pokusila zvýšit počet žen v kolegiu.
Při výběru eurokomisařů je nejdůležitější jejich kompetence a je tak třeba, aby měli zkušenosti z vysoké politiky, řekla dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen.
Země EU mají oficiálně čas do zítřka (pátku 30. srpna), aby předložily své nominace na nové evropské komisaře. V současné době zbývají pouze tři země – Belgie, Bulharsko a Itálie, které by měly své kandidáty v nejbližší době oznámit. Co může ovlivnit podobu rýsovaných portfolií? A jaký je aktuální timeline?
První kolo povolebních vyjednávání uvnitř Evropského parlamentu je u konce. Poslanci se rozdělili do výborů a zvolili si jejich vedení, v čele toho zemědělského (AGRI) usedne Češka z ODS Veronika Vrecionová. Některé klíčové hospodářské výbory povedou nové tváře.
Zvolená předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen skládá novou Komisi. Letos to nebude mít jednoduché – čekají ji totiž tři výzvy. Musí skloubit vyrovnané genderové zastouepní, politickou příslušnost a přání členských států.
Ursula von der Leyen byla znovuzvolena předsedkyní Evropské komise. Rozhodli o tom poslanci nově sestaveného Evropského parlamentu. Pro bylo 401 europoslanců, proti 284. Zdrželo se 15, 7 hlasů bylo prohlášeno za neplatné.
Většina českých europoslanců ve čtvrtek během klíčového hlasování v Evropském parlamentu nepodpoří předsedkyni Evropské komise (EK) Ursulu von der Leyen, která se uchází o znovuzvolení. Vyplývá to ze zjištění ČTK.
Europoslanci dnes na plenárním zasedání ve Štrasburku zvolili pět kvestorů, kteří jsou součástí vedení Evropského parlamentu. Žádný český zástupce mezi nimi není, jednou z kvestorek je ale slovenská europoslankyně Miriam Lexmann z nejsilnější frakce Evropské lidové strany.
Nová frakce v Evropském parlamentu Patrioti pro Evropu se pře o italském generálovi Robertovi Vannaccim, který by se měl stát jedním z místopředsedů klubu. Jmenování europoslance zvoleného za Ligu vnímá jako problém francouzské Národní sdružení (RN).
Martin Hlaváček, znovuzvolený v červnových eurovolbách za hnutí ANO, se neujme druhého mandátu v Evropském parlamentu. Neumožní mu to závažné osobní důvody, uvedl dnes na síti X.
Europoslanci v čele s Alternativou pro Německo dnes odpoledne v Bruselu založili novou frakci nazvanou Evropa suverénních národů. Její ustavení ČTK potvrdil europoslanec AfD Petr Bystroň. Součástí skupiny je i česká Svoboda a přímá demokracie (SPD) s europoslancem Ivanem Davidem.
Proevropské síly v Evropském parlamentu se dohodly, že zabrání členům nově založené krajně pravicové skupiny Patrioti pro Evropu, aby se dostali do vedení jakéhokoli parlamentního výboru.
Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl stížnost Michaely Šojdrové (KDU-ČSL) kvůli počítání preferenčních hlasů, našel ale v záznamech některých volebních komisí chyby. Soud navrhuje úpravu formulářů.
V Bruselu dnes vznikla europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu (Patriots for Europe). Její místopředsedkyní se stala česká europoslankyně za ANO Klára Dostálová.
Čeští europoslanci Jan Farský a Danuše Nerudová (STAN) zůstávají v Evropském parlamentu nadále v nejsilnější frakci Evropské lidové strany (EPP). Farský to dnes potvrdil ČTK v rozhovoru, který poskytl na cestě do Portugalska, kde se ode dneška do pátku koná setkání europoslanců lidovecké frakce.
Herbert Kickl (FPÖ), Viktor Orbán (Fidesz) a Andrej Babiš (ANO) představili v neděli 30. června na setkání ve Vídni novou politickou koalici s názvem „Patrioti pro Evropu“. Jádro tvoří populistické strany z Rakouska, Maďarska a Česka, které teď budou usilovat o vytvoření nové politické frakce.
Pokud se Česko nechce stát pátým kolem u vozu Evropské unie, musí si umět definovat své zájmy, vytvářet „tekutá“ spojenectví a vážit si lidí se zkušenostmi. Zatím se to daří jen částečně.
Premiéři a prezidenti zemí EU ve čtvrtek (27. června) zřejmě potvrdí pokračování Ursuly von der Leyen v čele Evropské komise. Vyjednávání ale budou provázet i nesouhlasné hlasy, řekli redakci Euractiv.com diplomatické zdroje.
Do jakých frakcí zamíří nově zvolení čeští europoslanci? Jaká jsou jejich prioritní témata? Právě o tom diskutovali zástupci koalic Spolu, Přísaha a Motoristé, a Stačilo! v debatě, kterou uspořádal server Euractiv.cz.
Evropskou komisi by měla znovu vést její dosavadní šéfka Ursula von der Leyen, shodli se podle agentury DPA hlavy států a premiéři trojice velkých evropských stran. V čele diplomacie sedmadvacítky by na základě dohody představitelů evropských lidovců, sociálních demokratů a liberálů měla být estonská ministerská předsedkyně Kaja Kallas.