Západní partneři Ukrajiny musí posílit svou podporu protivzdušné obrany Kyjeva, protože Rusko se pravděpodobně pokusí vyřadit energetickou infrastrukturu země ještě před zimou, řekl v pondělí (23. září) šéf diplomacie EU Josep Borrell.
Tranzit ruského zemního plynu do Evropské unie potrubím přes Ukrajinu se vrátil na nedávné hodnoty. Ruská společnost Gazprom uvedla, že dnes pošle odběratelům v EU přes ukrajinské území 42,4 milionu metrů krychlových suroviny, informovala agentura Reuters.
Rusko si už za agresi na Ukrajině vysloužilo celou řadu méně či více tvrdých sankcí, trestu se nevyhnulo ani Bělorusko. Server EURACTIV.cz přináší přehled dosavadních postihů.
Členské státy Evropské unie dnes formálně schválily čtrnáctý balík sankcí proti Rusku. Nové sankce mimo jiné obsahují zákaz překládky ruského zkapalněného zemního plynu (LNG).
Evropští představitelé jednají o zachování dodávek zemního plynu potrubím vedoucím z Ruska přes Ukrajinu do Evropy. Snaží se tak odvrátit další negativní dopady války na Ukrajině na evropský energetický trh. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Bloomberg.
Studie prokazují, že energetická společenství přinášejí do regionů až 8krát větší ekonomické výhody než soukromé investice do obnovitelných zdrojů, píší v komentáři experti na sdílení energie.
Lídři se dnes (ve čtvrtek) sešli na Nuclear Energy Summitu. Pod Atomiem se ukázala více než polovina zemí EU, stejně jako delegace z Číny, USA nebo Pákistánu. Celkem by se ale mělo na summitu sejít přes 35 politických reprezentací a 300 delegátů z průmyslu.
Francouzi zabojovali o zakázku na Dukovany v pražském Rudolfinu. V něm se špičky Česka i Francie se včera sešly na Česko-francouzském jaderném fóru. Patřil k nim například šéf francouzské společnosti EDF Luc Rémont, český ministr průmyslu Josef Síkela (STAN), předseda Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj.
Celkem 702 milionů eur (17,9 miliardy korun) z Národního plánu obnovy (NPO), o jejichž uvolnění Česku v pondělí rozhodla Evropská komise, půjde především na projekty spojené s ochranou životního prostředí, modernizaci železnice nebo na digitalizaci veřejné správy.
Francie nabízí alternativu ruského jaderného paliva. A také spolupráci při výstavbě nových reaktorů. „Chceme zapojit slovenské firmy do dodavatelského řetězce jaderného paliva a jednáme také o úložišti vyhořelého odpadu,“ říká francouzský velvyslanec na Slovensku Pascal le Deunffa.
Celkem 42 ekologických nevládních organizací v Polsku apeluje na novou vládu, aby urychleně přijala zákon umožňující rozvoj větrné energie způsobem, který je bezpečný pro lidi i životní prostředí. Klíčové je mimo jiné vyřešení otázky, jak daleko se budou větrné elektrárny moci stavět od obývaných domů.
Zatímco jsme byli zahleděni sami do sebe a zdokonalování politik směřujících k energetické tranzici, neuvědomili jsme si, jak moc se svět kolem nás změnil, píše v komentáři Lenka Kovačovská.
Hnědouhelný důl Turów se stal předmětem hned několika sporů, pro Polsko je ale důležitý. A to zejména z hlediska energetické bezpečnosti a symbolismu, spíše než z ekonomických důvodů.
Turów vyrábí přibližně 7 procent polské energie a zaměstnává tisíce lidí. Zejména těch z blízkého města Bogatynie. Pro obyvatele na české straně hranice však přináší výhradně negativa – ztrátu vody, ničení krajiny i znehodnocování nemovitostí obyvatel v bezprostřední blízkosti.
Válka na Ukrajině a energetická krize změnily přístup Evropy k využívání energetických zdrojů a urychlily přechod na ty udržitelnější. Česká ekonomika, která je ze značné části založená na těžkém průmyslu, se ale v mnohém od zbytku Evropy liší.
Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku.
Evropská unie postupně ladí svou odpověď na americký protiinflační zákon IRA a kroky dalších světových gigantů, které ohrožují evropský zelený průmysl. Komise se teď zaměřila konkrétně na zjednodušení regulace a zajištění dostatku kritických surovin.
Evropská unie by se měla zcela zbavit závislosti na zkapalněném zemním plynu (LNG) z Ruska, jehož spotřeba v EU na rozdíl od plynu dováženého potrubím loni neklesla. Vyzvala k tomu dnes eurokomisařka pro energetiku Kadri Simsonová
Státy Evropské unie snížily od loňského srpna do letošního ledna spotřebu plynu proti průměru za stejné období v předchozích pěti letech o 19,3 procenta. Překonaly tak cíl úspor, který si loni samy stanovily, aby se vyrovnaly s poklesem dodávek plynu z Ruska. Ve své zprávě to dnes uvedl evropský statistický úřad Eurostat.
Evropská unie zahání sama sebe do kouta, když se snaží soupeřit se Spojenými státy v podpoře vlastního zeleného průmyslu. Najít jiné životaschopné řešení, které bude vyhovovat i zemím jako Česko, ale představuje tvrdý oříšek.
Europe has found itself in a new security and political reality after the Russian invasion of Ukraine. Poland and the Czech Republic, which had long warned of the Russian threat, turned out to be right. The European Union is now …
Evropa se po ruské invazi na Ukrajinu ocitla v nové bezpečnostní a politické realitě. Ukázalo se, že Polsko či Česko, které dlouho varovaly před ruskou hrozbou, měly pravdu. Evropská unie se nyní snaží podporovat Ukrajinu tak, aby ve válce zvítězila, …
Zdroje energie jsou všude kolem nás. Zatímco ta sluneční má své uplatnění zejména v létě, kdy je svitu dostatek, v chladnějších dnech mohou energii dodávat větrné turbíny.
Ruská agrese na Ukrajině probudila Evropu a svět do nové bezpečnostní a politické reality. Skeptici museli dát zapravdu zemím jako Česko a Polsko, které před ruskou hrozbou dlouhodobě varovaly.