Ekonomika

Není času nazbyt: EU se zaměřuje na odborné dovednosti v rámci přechodu do ekologických odvětví
Naším cílem pro rok 2030 je, aby se 60 % celé dospělé populace v EU každoročně zúčastnilo odborné přípravy, píší v komentáři pro EURACTIV komisaři Nicolas Schmit a Margaritis Schinas.
Unie si stopku ruského plynu dovolit může. Přezbrojit celou Evropu bude dražší
Plán Evropské komise na snížení energetické závislosti EU na Rusku je důležitým krokem správným směrem, ale není dostatečně ambiciózní. Unie by měla zvážit také zákaz dovozu, píše generální ředitelka EIT Climate-KIC Kirsten Dunlopová.
Pro střední a východní Evropu musíme vymyslet lepší eurozónu
Místo toho, aby slepě následovaly Brusel, mohou státy jako Česko, Chorvatsko či Bulharsko využít své pozice a podmínit svoje budoucí přijetí eura zásadnější strukturální reformou eurozóny, píše v komentáři Eoin Drea, seniorní analytik Martensova centru v Bruselu.Komerční obsah

Aktuální rizika monetární politiky ECB
Koronavirus světu nepřinesl pouze krizi zdravotní, ale i ekonomickou. Z důvodů přísných opatření se musela jak světová, tak zejména evropská ekonomika loni i letos několikrát zastavit.
Finanční nástroje jsou zlatým vejcem Evropské unie. Představují budoucnost kohezní politiky?
Finanční nástroje pomáhají tam, kde si trh nedokáže poradit a kde dotace nejsou tím nejefektivnějším řešením. Mohou splnit sny nebo pomoci nastartovat podnikání. V čem tkví jejich kouzlo a jak jejich potenciál využít naplno?
Jak daňový poplatník podporuje export bez ohledu na životní prostředí
Státní podpora exportu je jednou z výdajových položek státního rozpočtu. O tom, jaké projekty české exportní agentury podporují či jak efektivně peníze vynakládají, se toho český daňový poplatník příliš nedozví. Podporují udržitelný rozvoj, nebo spíše přispívají k ničení planety?
Soukromé investice rozhýbou vývoj nových zelených technologií
Evropští investoři se zajímají o ekologické aspekty. Dávají přednost zelenějším akciím, požadují transparentnost ve zprávách o ekologických dopadech a chtějí přispět k našim cílům v této oblasti, píší v komentáři místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis a komisařka Mairead McGuinnessová.
Program Erasmus+ je připraven na nové náročné úkoly
Chystáme se zahájit nový program Erasmus+ pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport (2021–2027). Tento věhlasný program, symbol evropské integrace, naváže na úspěchy svých předchůdců v uplynulých třech desetiletích.
Na Strategii Evropa 2020 se tak trochu zapomnělo. Co bude dál?
Naplňování desetileté růstové strategii Evropa 2020 formálně odbilo. Fakticky ale skončila dříve než měla. Co zapříčinilo podobný osud jako u předchozí Lisabonské strategie? A postihne Zelenou dohodu podobný vývoj?
České kvóty na potraviny: Může být ignorace EU prospěšná?
ČR je ze sobeckých předvolebních důvodů ochotna obětovat společná pravidla a ohrozit desítky let funkční principy, píše v komentáři o českých kvótách na potraviny politoložka a expertka na EU z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Markéta Pitrová.
Odborník z Harvardu: Maďarsko se z krize dostane díky investicím do vzdělávání, veřejných služeb a digitálu
V roce 2021 bude maďarská vláda muset najít způsob, jak postavit ekonomiku zpět na nohy. Investovat by měla zejména do lidí, veřejných služeb i podnikatelského prostředí včetně digitální infrastruktury, píše Daniel Prinz z Harvard University.
Je čas posunout naši ekonomiku na vyšší úroveň. Zítra může být pozdě
Koronavirová krize je příležitostí dostat českou ekonomiku na vyšší úroveň, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Inga Petryčka (KDU-ČSL).
EU nepřikazuje otcům brát si rodičovskou dovolenou, ani jim nekrátí příspěvky
Radiožurnál v pondělí 10. srpna informoval o směrnici EU, která by měla přinutit otce strávit alespoň dva měsíce na rodičovské dovolené, jinak by mohli přijít o rodičovský příspěvek. Server EURACTIV.cz uvádí věc na pravou míru.
EU jde ve vztahu k Číně vlastní cestou
Čím dál více to vypadá, že virtuální summit lídrů zemí EU s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem 14. září bude rozhodujícím momentem, píše Fraser Cameron.
Evropská unie se společně zadluží. Co z toho vyplývá pro Česko?
Společný dluh Evropské unie. Před měsíci to byla revoluční myšlenka, kterou jako první začala prosazovat koronavirem zasažená Itálie. Dnes je to realita.
Komise dnes představí plán na obnovu evropské ekonomiky. Babišovi se líbit nebude
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová dnes představí návrh nového dlouhodobého rozpočtu EU. Jeho součástí bude i očekávaný plán na záchranu evropské ekonomiky. Českému premiérovi Andreji Babišovi se však líbit nebude.
Krize ukázala, jak vypadá suverenita v praxi. Vinu ale schytá EU
Kritika bude směřovat především na to, že „EU nic neudělala, proto je EU zbytečná“. Je to jakýsi „koronaparadox“, protože do vypuknutí epidemie odpůrci EU vyčítali Unii spíše „diktát“ a „omezení suverenity“, píše psycholog a analytik ústavu STEM Nikola Hořejš.
Pavel Havlíček: Nová strategie Východního partnerství je malé vítězství i pro Česko
Do plánů Komise pro Východní partnerství se významně promítnou zelená a digitální agenda. Hlavní zaměření zůstává ekonomické, Unie nebude tlačit na politickou asociaci. Ve strategii se objevuje i Českem prosazovaná myšlenka, píše v komentáři Pavel Havlíček.
Pro český export je životní prostředí a klimatická změna stále tabu
Tento závěr si bohužel musíme vyvodit při čtení nedávno publikovaných výročních zpráv České exportní banky a Exportní a garanční pojišťovny za rok 2018, píše Jana Maussen.
Úspěšnost unijních sankcí je sporná, o pokrytectví ale není pochyb
Evropská unie využívá politiku sankcí velmi často. Dokonce tak často, že aktivnější jsou v tomto ohledu pouze Spojené státy. Kvantita ale nestačí, důležitější je efektivita a jejich spravedlivé uvalování. A zde se ukazuje pokrytectví evropských států.
Zadávání veřejných zakázek jako cesta k podpoře globálního rozvoje cirkulární ekonomiky
Oběhové hospodářství a jeho zohledňování při nákupech veřejných institucí se stává v rámci Evropské unie velmi aktuálním trendem. Kromě nastavování legislativního rámce nebo ekonomických nástrojů typu úlev či pobídek lze jako další ekonomický nástroj využívat rovněž kupní sílu veřejného sektoru.
Německo nediktuje reformy eurozóny
O Německu se často tvrdí, že má velký vliv při rozhodování o eurokrizi. Nová studie však ukazuje, že jednání o klíčových reformách dopadla překvapivě vyrovnaně.
Problematika cirkulární ekonomiky a účinného využívání zdrojů
Téma cirkulární ekonomiky, nebo-li oběhového hospodářství, je v současnosti komunikováno v mnoha oblastech. Celý proces přechodu k cirkulární ekonomice je potřeba vnímat v širším kontextu.