Ekonomika

Global Giveaway: proč zase pomáháme našim konkurentům

Evropská unie musí v rozvojové spolupráci změnit přístup, být více sebevědomá, pragmatická a strategická, píše v komentáři pro Euractiv.cz Jiří Kozák.

05-06-2024

Vynálezci mohou slavit – jednotný evropský patent má za sebou první rok fungování

Jednotný patentový systém má za sebou velmi úspěšný první rok fungování, píše v komentáři António Campinos, prezident Evropského patentového úřadu. Jednotný patent podle něj rozšířil přístup k patentové ochraně a podpořil technologický rozvoj.

27-03-2024

Nová fiskální pravidla EU znamenají pro ČR pozitivní změny

Pro Českou republiku nebude změna fiskálních pravidel představovat žádný problém, spíše naopak, píše v komentáři pro EURACTIV.cz náměstek ministra financí Marek Mora.

13-02-2024

Kdo je zaměstnanec a kdo živnostník? Paskvil z pera belgického předsednictví podkopává jednotný trh

Chtěli jsme pravidla, na jejichž základě by šlo určit, kdo je ještě podnikatel, užívající si svobody řídit nebo třeba tvořit grafiku pro různé platformy, a kdo už je zaměstnanec. Návrh belgického předsednictví ale nic neřeší, píše v komentáři Tomáš Prouza. 

Klimatická změna 26-05-2023

Změní konference Beyond Growth směřování evropské hospodářské politiky?

Minulý týden se na půdě Evropského parlamentu odehrála konference Beyond Growth, kterou iniciovalo 20 europoslanců a europoslankyň z šesti různých evropských politických frakcí. Bude tato konference začátkem paradigmatické změny evropské hospodářské politiky? Na to se v komentáři ptá expert Tadeáš Žďárský.

Nerostné suroviny překreslují geopolitickou mapu. Evropa by měla hlavně snižovat spotřebu

V Evropské unii se poslední dobou stále častěji skloňují výrazy jako kritické nerostné suroviny, konkurenceschopnost či strategická autonomie. Do České republiky tato diskuze teprve přichází, díky rozsáhlým zásobám lithia se ale možná brzy ocitne v centru dění.

Politika 15-02-2023

Orbán rozšířil svůj repertoár kritiky vůči EU. Nepřátelská rétorika se již promítá do veřejného mínění

Orbán neustále zdůrazňuje, že sankce EU vůči Rusku jsou katastrofální a že představují „atomovou bombu“ pro maďarskou ekonomiku. Pouští se tak na tenký a neprobádaný led, píše v komentáři Oszkár Roginer-Hofmeister.

Doprava 19-12-2022

Evropský automobilový průmysl musí hledět do budoucnosti, nikoliv do minulosti

Většina evropských výrobců automobilů prohlásila, že do roku 2035 přejdou na plně elektrický pohon, někteří dokonce dříve. Úkolem EU je se na tuto transformaci připravit, píše Frans Timmermans v komentáři pro síť EURACTIV.

Budoucnost EU 28-06-2022

Bez solidarity to nešlo. Teď je potřeba uprchlíky motivovat, aby se integrovali

První fázi uprchlické vlny z Ukrajiny se podařilo zvládnout, teď je nutné připravit se na řešení dalších a větších sociálních, rodinných i kulturních témat, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Jiří Kohout. Velkou pomocí by podle něj byly intervenční fondy EU.

09-05-2022

Není času nazbyt: EU se zaměřuje na odborné dovednosti v rámci přechodu do ekologických odvětví

Naším cílem pro rok 2030 je, aby se 60 % celé dospělé populace v EU každoročně zúčastnilo odborné přípravy, píší v komentáři pro EURACTIV komisaři Nicolas Schmit a Margaritis Schinas. 

Unie si stopku ruského plynu dovolit může. Přezbrojit celou Evropu bude dražší

Plán Evropské komise na snížení energetické závislosti EU na Rusku je důležitým krokem správným směrem, ale není dostatečně ambiciózní. Unie by měla zvážit také zákaz dovozu, píše generální ředitelka EIT Climate-KIC Kirsten Dunlopová.

09-02-2022

Pro střední a východní Evropu musíme vymyslet lepší eurozónu

Místo toho, aby slepě následovaly Brusel, mohou státy jako Česko, Chorvatsko či Bulharsko využít své pozice a podmínit svoje budoucí přijetí eura zásadnější strukturální reformou eurozóny, píše v komentáři Eoin Drea, seniorní analytik Martensova centru v Bruselu.

Komerční obsah
27-08-2021

Aktuální rizika monetární politiky ECB

Koronavirus světu nepřinesl pouze krizi zdravotní, ale i ekonomickou. Z důvodů přísných opatření se musela jak světová, tak zejména evropská ekonomika loni i letos několikrát zastavit.

Evropské finance 23-07-2021

Finanční nástroje jsou zlatým vejcem Evropské unie. Představují budoucnost kohezní politiky?

Finanční nástroje pomáhají tam, kde si trh nedokáže poradit a kde dotace nejsou tím nejefektivnějším řešením. Mohou splnit sny nebo pomoci nastartovat podnikání. V čem tkví jejich kouzlo a jak jejich potenciál využít naplno?

Klimatická změna 06-05-2021

Jak daňový poplatník podporuje export bez ohledu na životní prostředí

Státní podpora exportu je jednou z výdajových položek státního rozpočtu. O tom, jaké projekty české exportní agentury podporují či jak efektivně peníze vynakládají, se toho český daňový poplatník příliš nedozví. Podporují udržitelný rozvoj, nebo spíše přispívají k ničení planety?

Evropské finance 23-04-2021

Soukromé investice rozhýbou vývoj nových zelených technologií

Evropští investoři se zajímají o ekologické aspekty. Dávají přednost zelenějším akciím, požadují transparentnost ve zprávách o ekologických dopadech a chtějí přispět k našim cílům v této oblasti, píší v komentáři místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis a komisařka Mairead McGuinnessová.

30-03-2021

Program Erasmus+ je připraven na nové náročné úkoly

Chystáme se zahájit nový program Erasmus+ pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport (2021–2027). Tento věhlasný program, symbol evropské integrace, naváže na úspěchy svých předchůdců v uplynulých třech desetiletích.

Aktuálně v EU 18-03-2021

Na Strategii Evropa 2020 se tak trochu zapomnělo. Co bude dál?

Naplňování desetileté růstové strategii Evropa 2020 formálně odbilo. Fakticky ale skončila dříve než měla. Co zapříčinilo podobný osud jako u předchozí Lisabonské strategie? A postihne Zelenou dohodu podobný vývoj?

České kvóty na potraviny: Může být ignorace EU prospěšná?

ČR je ze sobeckých předvolebních důvodů ochotna obětovat společná pravidla a ohrozit desítky let funkční principy, píše v komentáři o českých kvótách na potraviny politoložka a expertka na EU z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity Markéta Pitrová.

Politika 14-01-2021

Odborník z Harvardu: Maďarsko se z krize dostane díky investicím do vzdělávání, veřejných služeb a digitálu

V roce 2021 bude maďarská vláda muset najít způsob, jak postavit ekonomiku zpět na nohy. Investovat by měla zejména do lidí, veřejných služeb i podnikatelského prostředí včetně digitální infrastruktury, píše Daniel Prinz z Harvard University. 

Je čas posunout naši ekonomiku na vyšší úroveň. Zítra může být pozdě

Koronavirová krize je příležitostí dostat českou ekonomiku na vyšší úroveň, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Inga Petryčka (KDU-ČSL).

12-08-2020

EU nepřikazuje otcům brát si rodičovskou dovolenou, ani jim nekrátí příspěvky

Radiožurnál v pondělí 10. srpna informoval o směrnici EU, která by měla přinutit otce strávit alespoň dva měsíce na rodičovské dovolené, jinak by mohli přijít o rodičovský příspěvek. Server EURACTIV.cz uvádí věc na pravou míru.

EU jde ve vztahu k Číně vlastní cestou

Čím dál více to vypadá, že virtuální summit lídrů zemí EU s prezidentem Číny Si Ťin-pchingem 14. září bude rozhodujícím momentem, píše Fraser Cameron.

Evropská unie se společně zadluží. Co z toho vyplývá pro Česko?

Společný dluh Evropské unie. Před měsíci to byla revoluční myšlenka, kterou jako první začala prosazovat koronavirem zasažená Itálie. Dnes je to realita. 

Kalendář