V Evropě se rozjela debata o budoucí podobě rozpočtu a v souvislosti s ní také o osudu financování regionů. Jaký by měl být? „Regiony a místní úroveň by přece měly být schopny samy identifikovat své rozvojové potřeby, co je pálí,“ říká Pavel Branda český zástupce v Evropském výboru regionů, se kterým redakce hovořila při příležitosti Týdne evropských regionů a měst.
Ekonom Mario Draghi tento týden představil dlouho očekávanou zprávu o konkurenceschopnosti EU. Co zpráva přináší a jsou Draghiho doporučení vůbec politicky průchozí? V podcastu Evropa zblízka odpovídá hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
Pokud se soustředíme úzce na klimatickou politiku, nebudeme schopni se posunout dál. Posunout se musíme i v sociální dimenzi, říká v rozhovoru pro Euractiv.cz Anna Kárníková.
Klimatická změna může v budoucnu každoročně stát až deset procent celosvětového HDP. Pokud by takový podíl ze svého hrubého domácího produktu mělo platit Česko, byl by to větší balík peněz, než kolik momentálně dává na důchody. Na to, jak změny klimatu dopadají a budou dopadat na českou ekonomiku, odpovídá v podcastu Tomáš Protivínský, člen správní rady projektu Fakta o klimatu, ekonom a výzkumník think-tanku IDEA při CERGE-EI – Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu Národohospodářského ústavu Akademie věd.
Firmy v Plzeňském kraji se potýkají s nedostatkem kvalifikovaných zaměstnanců. Naději dává projekt, který propojuje firmy a školy a pomáhá jim zjistit, jaké vzdělání dává smysl a o jaké absolventy budou mít firmy v budoucnu zájem, říká Petr Papež.
Na Bělorusko se nezapomnělo, tamní situace ale závisí na vítězství Ukrajiny, říká v rozhovoru pro Euractiv.cz zmocněnec pro Východní partnerství David Stulík. U dělostřeleckých granátů je podle něj zásadní i kvalita, nejen množství, ve kterém má teď Rusko navrch.
David Stulík je …
V poslední letošní epizodě podcastu Evropa zblízka redakce bilancuje nad děním v Evropě. Jak se roky po sobě jdoucí krize, do kterých se řadí nejen ty ekonomické, ale také brexitová, migrační, covidová, energetická i válečné konflikty, propsaly do praxe evropské politiky?
Význam elektronických plateb v EU roste, Unie se proto rozhodla přepracovat pravidla pro platební služby. Cílem je zlepšit boj s podvody či posílit kontrolu zákazníků nad jejich daty. Jak nastavit pravidla tak, aby se to podařilo? Poslechněte si záznam debaty.
Na posledním sjezdu SOCDEM se Radka Maxová nabídla jako potenciální lídryně pro kandidátku do příštích voleb do Evropského parlamentu. O vstupu do strany ale zatím neuvažuje, uvedla v rozhovoru pro server EURACTIV.cz.
Přestože přeshraniční program Interreg nelze přímo využít na energetickou transformaci Polska a Česka, projekty musí být ekologické a využívat obnovitelné zdroje. To celé věci pomáhá, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Bogdan Kašperek, který řídí polskou část Euroregionu Těšínské Slezsko.
Nemyslím si, že Česku hrozí slovenský dezinformační scénář, před kterým varuje BIS. České mediální, politické i socioekonomické prostředí vypadá hodně jinak než na Slovensku, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Jonáš Syrovátka, který se zabývá výzkumem dezinformací, propagandy a konspirací.
Evropská komise tlačí na inovativní firmy, aby zlepšily dostupnost nových léků na úrovních, na které nemají vliv. Zároveň nebere v úvahu geopolitickou realitu, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Matt Slabbert z EFPIA.
Téma migrace se v posledních dekádách tak zpolitizovalo, že ani zkušenost s uprchlíky z Ukrajiny nezmění evropský přístup k lidem, kteří přicházejí z jiných kontinentů. Prim bude dál hrát ochrana hranic, a to i na úkor lidských práv.
Covid-19, válka na Ukrajině, energetická krize, inflace. Evropská unie v posledních letech zápolí s událostmi, které se negativně propisují do evropské ekonomiky. Vezme si EU další společnou půjčku? V podcastu Evropa zblízka odpovídá redaktor EURACTIV.cz Ondřej Plevák.
Do evropských voleb zbývá zhruba rok a politické strany začínají řešit případnou podobu jejich kandidatury. Jak to vypadá s ODS? O tom a o unijním přístupu k Číně mluví v podcastu český europoslanec Jan Zahradil (ODS, ECR).
Česko si v indexu digitální výkonnosti DESI meziročně pohoršilo, v digitalizaci chce ale výrazně pokročit, proto vzniká i nová Digitální a informační agentura. Jak hodlá Česko překonat špatnou pověst, kterou má v oblasti digitalizace? V podcastu odpovídá Jan Míča.
Češi během předsednictví odvedli hvězdnou práci, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Elizabeth Kuiper. „Pokud bych měla zmínit agendu, do kterého možná Češi mohli vložit trochu více vášně, tak je to Konference o budoucnosti Evropy,“ říká expertka na politiky EU.
Pandemie byla taková ochutnávka toho, co teprve přijde: většina generace baby-boomers půjde do důchodu a nastane nám tu opravdu obrovská díra na trhu práce, upozorňuje akademička Cecilia Bruzeliusová, která působí na univerzitě v německém Tübingenu.
Charita Znojmo se podle ředitele Evžena Adámka zapojuje do pomoci Ukrajině již přes 20 let. V říjnu jí byla za její aktivitu udělena Cena evropského občana.
Česko raději platí evropské pokuty, než aby donutilo výrobce plastových obalů k vyšším poplatkům, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Patrik Luxemburk. Jeho firma Stabilplastik vyrábí ekologické přepravní palety z plastového odpadu.
Na regiony se všude po Evropě dívá shora, to je špatně, říká Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO), která v rozhovoru pro EURACTIV.cz komentuje svoji novou úlohu v bruselské instituci. České předsednictví podle ní není dostatečně aktivní.
Klobouk dolů před českým předsednictvím, které nese pokrok ve zdravotnické legislativě na svých bedrech a snaží se zapojit všechny důležité hráče, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz šéfka EFPIA Nathalie Moll.