Komisař Thierry Breton vyrazil na turné po evropských zemích, které se snaží přesvědčit, že nemusejí shánět ruské nebo čínské vakcíny, neboť dříve budou mít k dispozici dostatek očkovacích látek již nasmlouvaných Bruselem.
Nadnárodní společnosti by měly nově zveřejňovat účetní údaje pro každou evropskou zemi zvlášť. Minulý týden se na tom shodli zástupci zemí EU. Má to ale háček. O nových pravidlech se hlasovalo kvalifikovanou většinou, což se české vládě nelíbí.
K dekarbonizaci ekonomiky může přispět uhlíková daň. Zatímco Evropská unie teprve plánuje její zavedení, v některých členských státech už funguje. Jak se jim osvědčila? A mohla by fungovat i v Česku?
Uhelné regiony budou moci čerpat zvláštní podporu z evropských fondů. Jak tyto peníze hodlají využít? V plánu je například plovoucí solární elektrárna, která má vytvořit nová pracovní místa a zajistit výrobu zelené energie.
Podmínky lidí pracujících pro digitální platformy, jako je Uber či Deliveroo, by se v EU mohly zásadně zlepšit. Evropská komise dnes zahájila konzultace o podobě možných závazných pravidel, která by chtěla předložit do konce letošního roku.
Společnost AstraZeneca zřejmě doručí do EU ve druhém čtvrtletí méně než polovinu původně přislíbených dávek své vakcíny proti covidu-19. Z původně dohodnutých 180 milionů by mohla dodat méně než 90 milionů. Zvýšené obavy však firma vyvrací.
Zatímco ve většině zemí Evropské unie se začalo očkovat proti onemocnění covid-19 již na konci roku 2020, v zemích rozvojového světa se na první dávky vakcíny teprve čeká. EU se zavázala tento problém řešit větší finanční pomocí.
Rumuni nezačnou eurem platit do roku 2024, jak dosud plánovali, ale nejdříve v období 2027 až 2028. V rozhovoru pro Digi24 to dnes řekl rumunský premiér Florin Citsu. Bukurešť musí podle něj nejprve napravit ekonomickou nerovnováhu.
Evropské země mohou v létě zažít mimořádně silné hospodářské oživení, k němuž přispěje stále rozšířenější vakcinace proti covidu-19. Řekl to dnes nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra.
Nové obchodní restrikce, které platí po vystoupení Británie z Evropské unie, činí v Británii problémy hlavně menším zpracovatelům. Asi dvě třetiny z nich teď nakupují dráž suroviny a náhradní díly.
Ekonomika Evropské unie letos kvůli přetrvávajícím koronavirovým omezením poroste pomaleji, než se dosud očekávalo. Podle dnešní makroekonomické předpovědi Evropské komise vzroste hrubý domácí produkt o 3,7 procenta.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová byla v Evropském parlamentu vysvětlovat, proč je Evropa s očkováním pozadu. Za postupem Komise si stála, i když uznala, že se příliš spoléhalo na dodržení kontraktů ze strany výrobců.
Humanitární pomoc EU v oblasti vzdělávání funguje „celkem dobře“, potýká se ale s několika limity. K takovému závěru došel Evropský účetní dvůr ve své lednové zvláštní zprávě.
Koronavirová krize ukázala, jak může být spolupráce napříč hranicemi důležitá. K jejímu dalšímu rozvoji je však zapotřebí lepší právní rámec, koordinace i adekvátní rozpočet.
Co spojuje Rusko, Turecko, Venezuelu a Severní Koreu? Evropská unie vůči nim uplatňuje sankce, které alespoň oficiálně patří mezi důležitý pilíř unijní zahraniční a bezpečnostní politiky. Jaký dopad ale ve skutečnosti mají?
Erasmus není jediný program, který mladým lidem umožňuje vyrazit na zkušenou do zahraničí. Evropský sbor solidarity podporující dobrovolníky funguje již čtyři roky. S novým programovým obdobím 2021-27 dostane i nový kabát, podíl na tom mají i Češi.
Koronavirová krize výrazně zvýšila množství práce z domova. Evropský parlament nyní schválil usnesení, podle kterého by lidé na homeoffice měli mít právo se od své práce odpojit a mít někdy volno.
Česká republika loni získala z rozpočtu Evropské unie o 85,7 miliardy korun více, než do něj odvedla. Jde o druhý nejlepší výsledek od vstupu ČR do EU v roce 2004.
Organizace na pomoc lidem a rodinám v nouzi, ohroženým dětem či seniorům znovu vyzvaly vládu, aby přehodnotila svůj záměr přesunout část evropských peněz na sociální projekty do infrastruktury.
Země Visegrádské skupiny by měly využít současnou krizi na strukturální změny a reformy trhu práce, vzdělávání a zdravotnictví. Zároveň by se měly přestat soustředit pouze na růst HDP a místo toho se chopit zelené transformace, tvrdí experti.
Na více než dvojnásobek dnes Evropská komise zvýšila limity pomoci, kterou mohou státy Evropské unie poskytovat firmám zasaženým koronavirovými omezeními. Maximální částka na jednu společnost bude nově 1,8 milionu eur (asi 47 milionů korun).
Evropská unie by mohla zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19 do mimounijních zemí, pokud některý výrobce poruší své závazky týkající se dodávaného množství.