Doprava

Digitální agenda 29-08-2019

Estonci žijí v digitální republice. Česko se postupně k e-governmentu propracovává

Většina Estonců dnes vlastní elektronickou občanku. Může s ní volit online, řídit podnik, podávat daně přes internet nebo elektronicky podepisovat úřední dokumenty. I Česko se tímto směrem postupně vydává. A EU to podporuje, finančně i legislativně.

Sdílená ekonomika v době chytrých měst – výzvy a doporučení

Sdílená ekonomika pomáhá hospodářství, sociálním vazbám i ekologii. Jak ale nastavit pravidla tak, aby z nich společnost skutečně těžila a aby se stát choval férově k malým i velkým hráčům?
Evropské finance 30-06-2018

Jak probudit uhelné regiony k novému životu: případ Ústeckého kraje

Ústecký kraj potřebuje dobré napojení na ekonomická centra i vzájemné propojení svých měst. Vedle infrastruktury je potřeba klást důraz na vzdělání, vytvoření příjemného životního prostředí a spolupráci se sousedy, zaznělo na debatě, kterou pořádal EURACTIV.cz.
Ekonomika 04-05-2018

Sociální politika EU může přinést zaměstnancům lepší platy a podmínky, na druhou stranu ohrožuje český byznys

Sociální Evropa přináší českým zaměstnavatelům i zaměstnancům řadu příležitostí i výzev. Firmy mohou například poskytovat své služby přes hranice, musí ale dodržovat mnohdy komplikovanou legislativu EU chránící pracovníky.

#jasnovEU – díl 11: Jak se Cimrmanův národ v Unii (ne)ztratil

My Češi jsme v EU nikdy nic nedokázali. Nebo možná trochu. Nebo možná - co bychom dokázali mimo EU?
Martin Sedlák
27-09-2016

Čistá energie pro železnici

Parní mašiny jsou dnes jen vzpomínkou s nádechem romantiky. Pokrok vytlačil ze železnice uhlí a je na čase se podívat po další etapě moderní dopravy. Nizozemí: kola vlaků roztočí energie z větrných turbín V Nizozemí celou polovinu současné spotřeby tamních...
Aktuálně v EU 03-12-2014

Jak pražské tramvaje a ruský rubl potkaly černou labuť

Co mají společného pražská tramvajová doprava a ruský rubl? Jen pár dní před Mikulášem je potkala černá labuť. V obou případech došlo k něčemu extrémnímu - k totálnímu kolapsu, ke kterému jak by dodal doktor Chocholoušek, dochází nejvýš jednou za desítky let.
Aktuálně v EU 19-09-2014

Vít Dostál: O Jourové, o nás a co dál

Zklamání i škodolibost, které vyústily v přesvědčení, že Brusel má Česko za zlobivé puberťáky. Za trest nám nedali žádné silné hospodářské portfolio, ale něco bezvýznamného, co jsme nechtěli. Tak by se daly zhodnotit reakce politiků i komentátorů na přidělení portfolia Věře Jourové. Říkají ledasco i českému přístupu k EU.

Poklad na kolejích

Politici hlásí: už nebudeme lepit miliardové ztráty zdejší železnice. A spolu s tím se státnímu molochu začalo ve velkém pouštět žilou.
Aktuálně v EU 13-11-2006

Ďábel na kolech

3.-4.listopadu se ve Veroně konala konference o bezpečnosti silničního provozu za účasti všech členských států EU. Klíčovým bodem, kterým se její účastníci zabývali, jsou dopravní nehody, které mají každý rok na svědomí téměř 43.000 lidských životů.
18-03-2002

Nástroj ISPA – šance pro životní prostředí a dopravu

Při procesu přípravy a schvalování Maastrichtské smlouvy neboli smlouvy o Evropské unii se objevila myšlenka dodatečné podpory pro státy EU, které nedosahují průměrné ekonomické úrovně Unie a které by mohly mít větší potíže při plnění Maastrichtských ekonomických kritérií. EU proto zavedla pro svou strukturální a regionální politiku nový nástroj – Fond soudržnosti (Cohesion Fond).
Digitální agenda 30-11-1999

Státní pomoc v letecké dopravě v EU

Poskytování legální pomoci letecké dopravě je v EU možné. Do velké míry závisí na vynalézavosti samotných dopravců, aby podle kritérií EU vyzkoušeli všechny relevantní možnosti. Poskytování pomoci českým leteckým dopravcům z veřejných peněz je však dnes už málo pravděpodobné.