Digitální agenda

Umělá inteligence může pomoci s ochranou klimatu. Musí si však „vyžehlit“ vlastní emise
EU hledá cesty, jak využít umělou inteligenci k boji s klimatickou změnou. Chytré zpracovávání dat může pomoci nejen při predikcích, ale také třeba v zemědělství či u budov. Oříškem však zůstavá samotná energetická náročnost AI.
Jak chránit děti na internetu? Komise navrhuje povinné ověřování věku a mazání fotek
Evropská komise dnes představila návrh závazných pravidel, který v rámci boje proti sexuálnímu zneužívání dětí na internetu počítá s povinným ověřováním věku, mazáním fotografií se sexuálním obsahem nebo se zřízením speciálního unijního střediska.
EU zpřísňuje nároky na kyberbezpečnost. Firmy se musí více chránit, mají obavy z náročných požadavků
EU připravuje novou kyberbezpečnostní směrnici. Podle ní by měla přísnější pravidla kybernetického zabezpečení dodržovat nejen kritická odvětví, ale také řada „běžnějších" firem a institucí. Pro některé z nich to může být oříšek.
Europoslanci chtějí kontrolu nad transakcemi v kryptoměnách. Hloupost, tvrdí experti
Europoslanci schválili legislativu, která by měla zavést kontrolu nad transakcemi v kryptoměnách. Podle návrhu tím chtějí bojovat proti financování kriminality a terorismu. Odpůrci však upozorňují na neblahé dopady na odvětví.
Twitter i po změně majitele bude muset plnit pravidla EU pro mazání obsahu, připomněl Brusel
Bruselu nepřísluší komentovat koupi firmy Twitter miliardářem Elonem Muskem, řekl dnes komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. Připomněl však, že sociální síť musí plnit pravidla EU pro odstraňování nelegálního obsahu, na jejichž zpřísnění se před několika dny shodli vyjednavači EU.
Automatické mazání filmů či hudby z internetu neporušuje svobodu projevu, rozhodl soud
Používání automatických filtrů na třídění filmů či hudby šířené uživateli internetu neporušuje svobodu projevu a přístupu k informacím. Konstatoval to dnes Soudní dvůr Evropské unie, který zamítl žalobu Polska namířenou proti automatickému odstraňování obsahu chráněného autorskými právy.
EU to myslí s digitalizací vážně. Chce zajistit přístup k internetu a digitálnímu vzdělání všem Evropanům
Digitální transformace musí být přínosem pro každého. Alespoň to vyplývá z deklarace o digitálních právech a zásadách z pera Evropské komise. Všichni Evropané by podle ní měli mít právo na digitální vzdělávání, rychlý a bezpečný internet či digitální veřejné služby.
Digitální giganti nechávají vyhladovět nezávislá média. Ta jsou přitom v první linii boje s dezinformacemi
Evropa dál čelí válečným dezinformacím. O jejich vyvracení se snaží nezávislá média, která se ale často potýkají s nedostatkem financí. Hladoví zejména kvůli přesunu inzerce, jejíž náklady se ze 70 až 80 procent přeorientovaly na platformy, jako je Facebook.
Pravidla jsou hotová. Akt o digitálních trzích si ochočí internetové obry
Zástupci členských států, Evropské komise a Evropského parlamentu se shodli na závěrečné podobě Aktu o digitálních trzích. Nová pravidla mají zlepšit chování velkých internetových firem. Platit by měla od začátku příštího roku.
Kryptoměny jako nový plyn? Rusko je ideálním místem pro jejich těžbu, mohou se stát zdrojem financí
Unijní sankce mají skuliny. Nejčastěji se mluví o transakcích v kryptoměnách. Evropská komise se na ně chce více zaměřit. Účinné páky na kryptosvět však Bruselu stále chybí. To se má změnit.
V EU skončila ruská státní média. O cenzuře nemůže být řeč, shodují se experti
EU minulý týden zakázala vysílání ruské státní stanice Russia Today a šíření obsahu serveru Sputnik. „Evropská unie je zcela jistě v informační válce s Ruskem. Je smutné, že jsi to její představitelé uvědomili až za cenu mnoha mrtvých civilistů,“ zní od expertů.
Válka dává Unii lekci i v kyberbezpečnosti. Útoků bude přibývat
Ukrajina se stala epicentrem ruských kybernetických operací. EU proto vyslala na pomoc do země elitní kyberbezpečnostní jednotku. A Evropský parlament chce v reakci na konflikt posílit také ochranu vlastního digitálního prostoru.
EU chce z některých kurýrů a řidičů udělat zaměstnance, platformy před tím varují
Digitální doba a sdílená ekonomika přinesla nové pracovní příležitosti a ulice evropských měst zaplnili řidiči a kurýři on-line firem. Podle Bruselu je třeba lidem pracujícím pro tyto digitální platformy zajistit podmínky a práva odpovídající jejich reálné práci.
Armády elfů bojují za pravdu na internetu. Populární jsou hlavně v Pobaltí
Dezinformace hýbou veřejnými debatami napříč Evropou. Boj proti rychle šířícím se mýtům a lžím na internetu proto probíhá na několika frontách, od komplexních digitálních aktů na úrovni EU až po dobrovolné iniciativy. Mezi nejangažovanější kybernetické aktivisty patří tzv. elfové.
EU chystá fondy pro investice do technologií, chce konkurovat světu, oznámil francouzský ministr
Evropská unie vytvoří fondy, které budou mít k dispozici miliardy eur a které budou investovat v odvětví vyspělých technologií, aby tak mohla lépe konkurovat technologickým obrům z Asie a z Ameriky.
Nová deklarace přináší právo na rychlý a bezpečný internet pro všechny, země EU ji mají podepsat do poloviny roku
Práva uživatelů digitálních technologií a jejich svobodná volba budou klíčovými zásadami digitální transformace společnosti, vyplývá z návrhu deklarace o digitálních právech, které dnes jako celosvětově první podobný dokument zveřejnila Evropská komise.
Bartoš jednal s „digitální“ komisařkou. ČR má podle ní velké zkušenosti v kyberbezpečnosti
Vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) dnes s eurokomisařkou Margrethe Vestagerovou diskutoval o prioritách českého předsednictví v Radě EU, které nastane v druhé polovině roku, elektronické identitě, kybernetické bezpečnosti nebo transatlantické spolupráci.
Konec digitálního „divokého západu“ se blíží. Nová pravidla pro on-line giganty jsou na stole, média je kritizují
Evropský parlament velkou většinou schválil svou pozici k zásadní evropské legislativě, aktu o digitálních službách, který má přinést bezpečnější a férovější on-line prostředí. Europoslanci do původního návrhu Evropské komise prosadili nemálo změn. Jaké to jsou?
Video: Umělá inteligence – Jak ji chytře využít a nespálit se?
Umělá inteligence pomáhá společnosti řešit problémy na poli dopravy, energetiky, zdravotnictví či bezpečnosti. S jejím rozvojem a uplatněním se však pojí rizikové technologie, jako je například rozpoznávání obličejů. Jakým způsobem by to měla řešit evropská regulace? Sledujte debatu serveru EURACTIV.cz.
Evropa má v umělé inteligenci co dohánět, přesto ji chce regulovat
Umělá inteligence zažívá obrovský rozvoj a stává se běžnou součástí životů, od internetových vyhledávačů až po fotoaparáty s rozpoznáváním tváří. Současně však tento svět skýtá i řadu nástrah. Jak může EU umělou inteligenci regulovat a zároveň těžit z jejího potenciálu?
Ukrajinské státní úřady zasáhl masivní kybernetický útok
Kvůli rozsáhlému kybernetickému útoku přestaly fungovat internetové stránky ukrajinského ministerstva zahraničí a dalších úřadů, podezření padá na ruské hackery. S pomocí Ukrajině přispěchaly NATO i EU.
Podcast: Umělá inteligence: Jak ji chytře využít a nespálit se?
Poslechněte si v novém díle podcastu Evropa zblízka záznam debaty o umělé inteligenci s europoslancem Marcelem Kolajou (Piráti, Zelení/ESA), národním koordinátorem pro centra umělé inteligence Janem Kleslou a vědcem Tomášem Mikolovem.
Konec diktátu internetových gigantů. Českým firmám se mohou otevřít nové příležitosti
Nový akt o digitálních trzích (DMA) má nastavit férová pravidla na trhu s digitálními službami. Revoluční legislativa nedávno pohodlně prošla Evropským parlamentem. Co nového přináší a kdy můžeme čekat její konečné schválení?