Česko již není ve strukturách Evropské unie žádným nováčkem a při prosazování svých pozic již zaznamenalo několik úspěchů. Stále je však na čem pracovat. Politiky EU se dynamicky vyvíjí a každá země by měla mít jasno v tom, jaké jsou její priority v klíčových oblastech.
Česko se naučilo využívat zdravotní data opakovaně, musí jich však začít sbírat daleko více. Ve zdravotních údajích je totiž velká síla, která se musí odemknout. K tomu by měl pomoct Evropský prostor pro zdravotní data.
Ruská agrese na Ukrajině probudila Evropu a svět do nové bezpečnostní a politické reality. Skeptici museli dát zapravdu zemím jako Česko a Polsko, které před ruskou hrozbou dlouhodobě varovaly.
Čeští vědci a inovátoři mají rozhodně co nabídnout celé Evropě. Nahlédněte společně s redakcí EURACTIV.cz do tajů české i evropské vědy, výzkumu a inovací.
Čeští voliči budou 8. a 9. října rozhodovat o dalším směřování země. Nová vláda se bude muset postavit čelem nejen k domácím výzvám, ale také k otázkám, které mají celoevropský přesah. Jak se politické strany staví k tématům, jako je evropská integrace, obrana, ochrana klimatu či migrace? Server EURACTIV.cz přináší analýzu politických programů.
Česká ekonomika se začíná po úderu pandemie covid-19 pomalu stavět na nohy. Zpátky do formy jí může pomoci národní plán obnovy financovaný z nového evropského Nástroje na podporu oživení a odolnosti. Co vlastně český plán obnovy obsahuje? Server EURACTIV.cz přináší sérii článků, které představí jeho hlavní body a iniciativy.
Jak bude vypadat budoucí český energetický mix? Budou se po českých silnicích prohánět vodíkové automobily? A jak důležitou roli můžou hrát v budoucnu malé jaderné reaktory?
Každá krize je příležitostí ke změně. Evropa už několikrát dokázala, že se umí poučit a odrazit ode dna. Naděje tkví v chytrých investicích, které povedou k modernizaci ekonomiky a k opětovnému nastartování hospodářského růstu.
České regiony díky členství ČR v Evropské unii čerpají miliony korun z evropských fondů. Jak se daří Karlovarskému kraji fondy využívat a jak se připravuje na nové dotační období 2021-2027? A jak je na tom sousední Ústecký kraj?
Ohlédněte se společně s námi za složitým rokem 2020 a za klíčovými evropskými tématy, která naši redaktoři bedlivě sledovali. Přinášíme shrnutí těch nejdůležitějších článků.
Česko a Polsko jsou přirozenými strategickými partnery. Jejich přístup k politikám Evropské unie se v mnoha bodech prolíná, oba dva státy kladou důraz na silnou kohezní politiku, zemědělství, digitalizaci nebo rozšiřování EU. Existují však i oblasti, které představují pro partnery výzvu, jako je například klimatická politika a zvyšující se unijní ambice. Jak naplno využít potenciál česko-polského partnerství?
Jak se evropské fondy podepsaly na českých regionech? Server EURACTIV.cz ve spolupráci s Hospodářskými novinami připravil sérii příběhů ze všech českých krajů.
České regiony díky členství ČR v Evropské unii čerpají miliony korun z evropských fondů. Jak se daří Středočeskému kraji fondy využívat a jak se připravuje na nové dotační období 2021-2027?
Redakce EURACTIV.cz dlouhodobě sleduje vývoj v jednotlivých agendách Evropské unie - od snahy vytvořit funkční azylovou politiku až po založení Úřadu evropského veřejného žalobce. K jakému posunu došlo v předchozím roce a jaká jsou očekávání od roku 2020?
České regiony díky členství ČR v Evropské unii čerpají miliony korun z evropských fondů. Jak se daří Olomouckému kraji fondy využívat a jak se připravuje na nové dotační období 2021-2027?
Special report vznikl v rámci projektu Proměny českých regionů, který společně …
Českou republiku zastupuje v Evropském parlamentu 21 poslanců. Zatímco deset z nich pokračuje ve svém předchozím mandátu, jedenáct nováčků se v bruselských kancelářích zabydlelo teprve nedávno. EURACTIV.cz zjišťoval, jaké jsou jejich první zkušenosti, čemu se chtějí věnovat a jaké jsou jejich ambice.
České regiony díky členství ČR v Evropské unii čerpají miliony korun z evropských fondů. Jak se daří Moravskoslezskému kraji fondy využívat a jak se připravuje na nové dotační období 2021-2027?
České regiony díky členství ČR v Evropské unii čerpají miliony korun z evropských fondů. Jak se daří Zlínskému kraji fondy využívat a jak se připravuje na nové dotační období 2021-2027?
Konflikt s Ruskem, problémy s korupcí a nedostatečným prosazováním lidských práv, ale také postupné provádění reforem a rozvoj demokratických institucí. To a mnohé jiné se podepsalo na vztazích Evropské unie s šesti zeměmi Východního partnerství.
Ve volbách do Evropského parlamentu si Češi vybrali 21 zástupců. Šest z nich kandidovalo za hnutí ANO, čtyři za ODS, tři za Piráty a tři za koalici TOP 09 a STAN. Dva poslanci byli zvoleni za KDU-ČSL a stejný počet pochází z SPD. Zbývající mandát připadá KSČM. Na čem dosud tito lidé pracovali a co chtějí v EP prosazovat?
Čeští voliči 24. a 25. května rozhodnou o tom, kdo usedne v novém Evropském parlamentu. Na výběr mají ze čtyřiceti politických uskupení, mezi kterými jsou stálice české politické scény, ale i nové ambiciózní projekty. Co nabízejí svým voličům?
Českou republiku reprezentuje v Evropském parlamentu 21 poslanců. O co se během svého mandátu zasloužili? Na jaké důležité legislativě pracovali? Následující přehledy obsahují souhrn jejich dosavadní práce.
Budoucnost Česka a Polska je úzce spjatá s budoucností celé EU. Pro obě země je proto důležité podílet se na rozhodování o tom, kam by se EU měla ubírat, ve kterých oblastech by mohla dělat více a kde naopak své úsilí musí zmírnit.