Pro Českou republiku nebude změna fiskálních pravidel představovat žádný problém, spíše naopak, píše v komentáři pro EURACTIV.cz náměstek ministra financí Marek Mora.
Na Instagramu se lze často setkat s obsahem pořízeným influencery přímo v institucích EU. Ti přibližují tamní politické dění – i samotné politiky – svým sledujícím. Je to jen otázka vlastního zájmu, nebo jde o placenou spolupráci?
Jak upozorňují odborníci, přechod k obnovitelným zdrojům nemá jen environmentální, ale také ekonomické přínosy. Konkrétně solární energie je podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) nejlevnějším zdrojem elektřiny na světě.
V Evropské unii se poslední dobou stále častěji skloňují výrazy jako kritické nerostné suroviny, konkurenceschopnost či strategická autonomie. Do České republiky tato diskuze teprve přichází, díky rozsáhlým zásobám lithia se ale možná brzy ocitne v centru dění.
Bezohledný diktátor, který chce ve svých dobyvatelských fantaziích pohltit a zničit celé národy, by rád viděl Středoevropany, kteří se nechovají jako hrdinové, nýbrž jako vystrašené ovce, ochotné k jakýmkoliv ústupkům, píše Andrew Giarelli.
Budoucnost aut s výfukem hýbe Evropou. Český ministr dopravy Martin Kupka proto vyrazil do Štrasburku, kde jednal o prosazování „realistických“ pravidel. Zčásti má pravdu. V boji za syntentická paliva, je ovšem realismus jednoznačně na straně návrhu, který je dávno na stole.
Aktuálně se v Česku zhruba polovina obalů ze žlutých kontejnerů materiálově recykluje, třetina se využije k výrobě energie a jedna šestina jinak nevyužitelného se skládkuje, připomíná v komentáři obalová společnost EKO-KOM.
První fázi uprchlické vlny z Ukrajiny se podařilo zvládnout, teď je nutné připravit se na řešení dalších a větších sociálních, rodinných i kulturních témat, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Jiří Kohout. Velkou pomocí by podle něj byly intervenční fondy EU.
Když se zahraničněpolitických profesionálů zeptáte na nejbližší spojence jejich zemí v EU, zjistíte, že často vnímají jako silnější vztahy s partnery mimo V4. Podle Čechů je tak bližším spojencem Německo a Rakousko než Maďarsko, píše v komentáři Pavlína Janebová.
Unijní i české zemědělství se nachází na důležité křižovatce. O tom, do jaké míry se vydá směrem udržitelnosti v oblasti životního prostředí a změny klimatu, rozhodnou národní strategické plány společné zemědělské politiky i říjnové volby.
Hnutí ANO 2011 má nyní v Poslanecké sněmovně 78 reprezentantů. Předsedou strany je Andrej Babiš, který je zároveň předsedou vlády. V Evropském parlamentu se ANO řadí k frakci Renew Europe (Obnova Evropy), kde má pět zástupců. Co chce ANO prosazovat na evropské úrovni?
Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) má nyní v Poslanecké sněmovně 15 reprezentantů. Předsedou strany je Vojtěch Filip. V Evropském parlamentu se KSČM řadí k frakci GUE/NGL. Jaké priority chtějí prosazovat v případě vstupu do vlády či sněmovny?
Česká pirátská strana a hnutí Starostové a nezávislí (STAN) kandidují do parlamentních voleb 2021 společně v koalici. Co chtějí společně dokázat na evropské úrovni? Server EURACTIV.cz přináší analýzu jejich volebního programu.
Koalice SPOLU zahrnuje strany ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Z předchozích voleb do Poslanecké sněmovny, kdy tyto partaje kandidovaly samostatně, mají celkem 40 poslaneckých křesel (23, 10 a 7). Co chtějí prosazovat po letošních volbách? Server EURACTIV.cz připravil analýzu volebního programu.
Přísaha je nové občanské hnutí, za kterým stojí Robert Šlachta, bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. V Poslanecké sněmovně zastoupeno není a není ani členem žádné evropské politické frakce či strany.
Česká strana sociálně demokratická (ČSSD) má nyní v Poslanecké sněmovně 14 zástupců. Předsedou je Jan Hamáček. Jak se strana staví ke klíčovým evropským otázkám? Server EURACTIV.cz přináší analýzu volebního programu.
Svoboda a přímá demokracie (SPD) má nyní v Poslanecké sněmovně 19 reprezentantů. Předsedou strany je Tomio Okamura. V Evropském parlamentu se SPD řadí k frakci Identity a demokracie (ID). Jak se strana staví ke klíčovým evropským otázkám? Server EURACTIV.cz přináší analýzu.
Je potřeba, aby stát přestal rozvoj obnovitelných zdrojů jen snášet, ale vytvořil si potřebnou kapacitu svého aparátu, která podmínky pro energetickou transformaci bude aktivně vytvářet, zlepšovat a propagovat. A to minimálně tak usilovně, jako v případě plánu na stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, píše v komentáři Štěpán Chalupa.
Žádný jiný stát EU nepodceňuje Konferenci o budoucnosti Evropy tak mocně jako Česká republika. Jenže právě tato konference ukončí tradiční českou unijní politiku, která vždy zahajuje mocnou ofenzívou apatie, aby nakonec přešla do pozdního protestu, píše v komentáři David Klimeš.
Polská vláda nepostupovala při prodlužování těžby v dole Turów v souladu se zákony, provoz dolu měl skončit v dubnu 2020. Uběhl rok, a my jsme svědky pokračující těžby a kampaně, ve které se energetická skupina PGE dovolává „solidarity“ a varuje před „predátorskou tranzicí“, píše europoslanec Mikuláš Peksa.
Státní podpora exportu je jednou z výdajových položek státního rozpočtu. O tom, jaké projekty české exportní agentury podporují či jak efektivně peníze vynakládají, se toho český daňový poplatník příliš nedozví. Podporují udržitelný rozvoj, nebo spíše přispívají k ničení planety?
Klíčem k překonání českého „momentu Salisbury“ bude spolupráce s našimi spojenci v rámci EU a NATO, kteří nám mohou krizi pomoci překonat a nastavit nový režim ve vztazích s Ruskem a zajistit ochranu našich zájmů, píše v komentáři Pavel Havlíček.