Který výbor je v Evropském parlamentu nejsilnější? Který nejvíc posílil? A v jakých výborech budou pracovat čeští europoslanci? Vše podstatné o novém rozložení výborů v europarlamentu najdete v infografice.
Vítězem českých voleb do Evropského parlamentu se stalo hnutí ANO, které obsadí nejvíce křesel – celkem 7. To je o mandát víc než ve volebním období 2019-2024.
Zelená dohoda pro Evropu, neboli Green Deal, zastřešuje od roku 2019 unijní snahy dosáhnout do roku 2050 klimatické neutrality. Sedmadvacítka mezitím přijala řadu legislativních opatření, jak dekarbonizace docílit. Co si ale o Zelené dohodě a dekarbonizaci Evropy myslí občané?
Konec roku představuje čas pro reflexi uplynulých měsíců. V roce 2023 se celá planeta potýkala s důsledky globálního oteplování, mimo jiné s ničivými požáry.
Mladí lidé nemají velký zájem o práci v zemědělství a ti současní stárnou, ukazují data. Tyto trendy pak působí problémy při obměně pracovních sil. Jaká jsou konkrétní čísla v Česku a v Evropě? Podívejte se na infografiku.
To, že si Čech se Slovákem rozumí neznamená, že mu ruská nebo jiná propaganda naservíruje stejný dezinformační narativ. Jaké faktory hrají roli? A jak se liší české a slovenské dezinformační prostředí? Odpoví infografika.
Jen chvíli poté, co čeští politici v roce 2021 oznámili, že za výbuchem v muničních skladech ve Vrběticích stojí ruští zpravodajci, začaly internet a sociální sítě plnit dezinformace. Jaké narativy nejvíce rezonovaly? Odpoví infografika.
EU se zavázala, že do roku 2030 sníží emise o 55 % oproti hodnotám z roku 1990. Do roku 2050 se pak chce stát uhlíkově neutrálním blokem. Jak se na emisích v EU podílí sektor dopravy? A jaké cíle EU pro ozeleňování dopravního sektoru má?
Jedním z největších znečišťovatelů je sektor dopravy, pozornost evropských měst se tak upírá zejména k ozelenění veřejné dopravy. Jaké mají k dispozici alternativy? Jaká města jsou v udržitelnosti na špici? A jaké cíle má Česko? Podívejte se na infografiku.
České uhelné kraje, které z EU dostanou na přechod k zelené ekonomice asi 42 miliard korun, hodlají využít značnou část balíku na velké, tzv. strategické projekty. Jaké to jsou?
Evropská unie dělí regionální části NUTS 2 (jeden a více krajů) do třech ekonomických kategorií, podle kterých určuje míru spolufinancování projektů podpořených z unijních dotací. Jak si stojí české regiony?
EU a její statistický úřad Eurostat chtějí mít perfektní přehled o tom, v jakém stavu jsou i ty nejzapadlejší obce a regiony ve členských zemích. Využívají proto speciální klasifikaci, která slouží i k rozhodování o tom, kam poslat finanční prostředky.
Více než polovina Čechů si myslí, že by EU měla mít více pravomocí při řešení krizí. Prioritou by přitom v nynější pandemii mělo pro Brusel být rychlé zajištění bezpečných vakcín. Vyplývá to z výsledků nového průzkumu Eurobarometr.
Den Evropy se letos nesl ve znamení zahájení Konference o budoucnosti Evropy ve Štrasburku. Spouští se tím debaty občanů o tom, jak by měla v budoucnu EU vypadat a co by měla řešit. Nápady hýří i Češi, na digitální platformě se zajímají například o migraci či jadernou energii.
Next Generation EU, pokrizový fond, fond na oživení ekonomik, fond obnovy. To vše jsou označení finančního balíčku, se kterým EU přišla v reakci na koronavirovou krizi. Z čeho se skládá?
Česká republika v programovacím období 2021-2027 získá 550 miliard korun z kohezní politiky, tedy z tzv. strukturálních fondů EU. Vláda už má jasno v tom, jak s nimi naložit. Jak obálku rozdělila a do čeho chce dotace investovat?
Obnovitelné zdroje energie (OZE) se zeleným směřováním Evropy nabývají na významu i počtu. Jak moc se mají OZE podílet na spotřebě energie do roku 2030 v Evropské unii a v Česku? A jak je na tom s jejich podílem Česko ve srovnání se státy EU nyní?
Průzkum společnosti Kantar pro Evropský výbor regionů se zaměřil na důvěru Evropanů v regionální a národní autority a v Evropskou unii. Průzkumu veřejného mínění se v září 2020 účastnilo 26 381 lidí, z toho 1 021 Čechů.
Evropský rozpočet bude mít v následujícím období od roku 2021 do roku 2027 rekordní objem. Disponovat bude částkou 1,8 bilionu eur. Část peněz bude směřovat na tzv. kohezní politiku, tedy přímo do evropských regionů, včetně těch českých.
Česká republika byla prvním evropským státem, který zavedl povinné nošení roušek na veřejnosti. Má také svou oficiální trasovací aplikaci. Řada zemí v Evropě se rozhodla pro stejná opatření. Přinášíme grafický přehled.
Evropa dnes slaví 70 let od zveřejnění tzv. Schumanovy deklarace. Jak Den Evropy, kdy byly položeny základy dnešní Evropské unie, připomínají čeští poslanci Evropského parlamentu?