České předsednictví EU 2022

29-06-2022

Zahájení českého předsednictví bude bez významných členů Komise i prezidenta

Česko zahájí 1. července své předsednictví Rady EU v Litomyšli. Na páteční zasedání s českou vládou dorazí i zástupci Evropské komise, ale bez téměř čtvrtiny svých členů - komisařů. Na zahájení nedorazí ani žádný zástupce z Pražského hradu. 
Doprava 29-06-2022

Zákaz spalovacích motorů? Ministři zemí EU se shodli, že emise u nových aut musí klesnout na nulu

Jak je to se zákazem spalovacích motorů po roce 2035? Bude možné si nadále kupovat auta na benzín či naftu? Server EURACTIV.cz přináší vysvětlení. 
28-06-2022

České předsednictví se zaměří na integraci uprchlíků či zmírňování rostoucích cen v EU

Ministerstvo práce se při předsednictví EU zaměří na zvládání uprchlické vlny v Evropě, opatření pro domácnosti a firmy kvůli rostoucím cenám energií či stanovení podmínek práce přes platformy. Věnovat se chce i rovnému odměňování žen.
27-06-2022

Každá ruka dobrá. Českému předsednictví vypomůžou i europoslanci

I když čeští europoslanci oficiálně nemají během českého předsednictví žádnou roli, i jim jako Čechům záleží na tom, aby se povedlo. Nabízejí proto pomoc. Z opozice ale zaznívají hlasy, že vláda zbytečně hledí na stranickou příslušnost.
Politika 24-06-2022

Inovace, nebo stagnace. Evropský farmaceutický průmysl stojí na křižovatce

Evropa čelí řadě krizových výzev, kterým se musí naučit odolávat. Mezi velké úkoly patří i zajištění soběstačnosti v oblasti léčiv. Nyní proto vymýšlí, jak pomoct tomu, aby se léky vyvíjely „doma“ a aby jich byl pro všechny dostatek.
Rozšíření 23-06-2022

Ukrajině a Moldavsku se pootevírají evropské dveře, zásluhu na tom má i Česko

Lídři zemí EU dnes pravděpodobně odsouhlasí kandidátský status pro Ukrajinu a Moldavsko. Neměli by u toho ale zapomenout na západní Balkán, který klepe na evropské dveře už mnoho let.
22-06-2022

ČR bude muset jít s kůží na trh a říct, jak to myslí s právním státem, říká k nadcházejícímu předsednictví Jourová

Nadcházející předsednictví Rady Evropské unie je pro Česko velkou šancí dostat se na další léta do centra unijního dění a nestát jako dosud mimo něj. V rozhovoru s ČTK to řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová.
21-06-2022

Mezi témata českého předsednictví patří i budoucnost platforem typu Airbnb

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) se během českého předsednictví v Radě EU chce zaměřit na politiku soudržnosti, regionální rozvoj, cestovní ruch a elektronizaci veřejných zakázek.
21-06-2022

České předsednictví v EU chce izolovat Rusko na mezinárodních fórech a zlepšit vymáhání sankcí

Mezi zahraničněpolitické priority nadcházejícího českého předsednictví v Radě Evropské unie patří Ukrajina, ukončení závislosti na energiích z Ruska, budování obranných kapacit či obchodní dohody. Dalšími tématy jsou podpora občanské společnosti a svobodných médií nebo transatlantické vztahy.

Lipavský: EU prohrává debatu o tom, kdo může za nedostatek potravin v Africe. Musíme to změnit

Afrika a Asie čelí nedostatku potravin. Může za to ruská invaze na Ukrajinu, Rusko ale dotčeným státům tvrdí, že za nedostatkem stojí sankce EU. Podle ministra zahraničí Lipavského musí EU svou komunikaci zlepšit. Redakci EURACTIV.cz to sdělil při návštěvě Lucemburku.
20-06-2022

Fit for 55: České předsednictví musí najít kompromis mezi ambiciózními europoslanci a opatrnými státy

České předsednictví v Radě EU se zaměří na balíček Fit for 55, adaptaci na změny klimatu, biologickou rozmanitost, oběhové hospodářství a světelné znečištění. Česko chce také pozvednout téma obnovy životního prostředí na Ukrajině.
Politika 17-06-2022

EU se chystá zdanit zahřívaný tabák nebo nikotinové sáčky, Češi odstartují vyjednávání

Všichni důležití hráči v Evropě se shodují na tom, že kvůli velkým změnám na trhu s tabákovými výrobky se musí změnit zastaralé daně. Silně zní především hlasy volající po tom, aby nové daně odrážely škodlivost.
16-06-2022

Ruská agrese zvyšuje očekávání od českého předsednictví, řekl Fiala po jednání s představiteli EP

Výzvy vyplývající z ruské agrese na Ukrajině zvyšují očekávání vkládaná do českého předsednictví v Radě EU, řekl po dnešním jednání s vedením Evropského parlamentu v Praze premiér Petr Fiala (ODS).
13-06-2022

Stále chybí lety do Bruselu. Vláda přesvědčuje belgické aerolinky o letním posílení spojů

Stát jedná s belgickými aerolinkami Brussels Airlines o možném letním posílení letů mezi Prahou a Bruselem. Důvodem je možná hrozba nedostatečných kapacit letů na trase během českého předsednictví v Radě EU.

Ruská invaze dopadá i na bezpečnost v Asii a Indo-Pacifiku, říká Lipavský

Ruská invaze na Ukrajinu ovlivňuje bezpečnostní situaci nejen v Evropě, ale i v Asii či Indo-Pacifiku. Ruský prezident Vladimir Putin se snaží nabourat mezinárodní řád. Novinářům to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) během Pražského dialogu k Indo-Pacifiku.
Aktuálně v EU 09-06-2022

Ukrajina má naději na „podmíněný status“ kandidátské země EU

Ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (STAN) cítí poměrně širokou podporu Ukrajiny ve snaze získat status kandidáta členství v Evropské unii.
Digitální agenda 08-06-2022

Nová evropská pravidla internetu jsou na dosah ruky. Česko může být spokojené

Bezpečnější nakupování online, větší kontrola uživatelů nad obsahem, jasná pravidla pro digitální giganty. Takovou podobu internetu by měl zajistit dlouho očekávaný Akt o digitálních službách, který bude už brzy kompletně hotový.
08-06-2022

Zaměřeno na ženy: EU chce narovnat platy a více žen ve vedení firem, legislativu dotáhne ČR

Dotažení evropské legislativy zaměřené na ženy bude mít na stole nadcházející české předsednictví. Ačkoliv od klíčových aktérů zaznívají slova podpory pro platovou transparentnost nebo větší zastoupení žen ve vyšších pozicích, dosažení dohody mezi členskými státy a europoslanci není jednoduché.
Doprava 06-06-2022

Češi budou v čele EU řešit i dobíjecí infrastrukturu. Autoprůmysl vyhlíží novou emisní normu

Řada evropských norem projednávaných během českého předsednictví se dotkne i budoucnosti českého automobilového průmyslu. Výrobci bedlivě sledují především klimatickou legislativu spojenou s balíkem Fit for 55 nebo přípravu nové emisní normy Euro 7.

Český květen v EU: Konec ropného patu, zemědělské spory a předsednictví na obzoru

Přinášíme vám další stručný přehled toho nejzajímavějšího, co se v uplynulém měsíci z českého pohledu v Evropské unii odehrálo.

ČR bude v EU vysvětlovat, že kandidátský status pro Ukrajinu je nutný, slibuje místopředseda Senátu

ČR bude jako předsednická země EU podporovat přijetí Ukrajiny za kandidátskou zemi. Bude vysvětlovat ostatním státům EU, proč je tento krok důležitý. Místopředsedkyni ukrajinského parlamentu Olenu Kondratjukovou o tom dnes ujistil místopředseda Senátu Jiří Růžička.
Politika 25-05-2022

30 milionů důvodů. Vzácné nemoci si žádají celoevropský přístup

Strašák jménem vzácná onemocnění má tisíce tváří, proto je tak těžké ho porazit. Jen v Evropě postihuje přes 30 milionů lidí, mezi zeměmi navíc často panují propastné rozdíly v dostupnosti péče. České předsednictví má zájem situaci zlepšit.
24-05-2022

Právní stát teď není priorita, říká Fiala. České předsednictví se ale sporům s Polskem a Maďarskem nevyhne

Jednou z hlavních piorit českého předsednictví má být odolnost demokratických institucí. Podle premiéra Petra Fialy však kvůli válce na Ukrajině není vhodná doba na řešení právního státu. Co tedy od českého angažmá v Radě EU v tomto ohledu čekat?

Bek zaskočil v čele schůzky ministrů, ve sporu Bruselu a Budapešti vidí posun

Optimisticky vidí český ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek vývoj řízení, které vede EU s Maďarskem kvůli obavám z porušování evropských hodnot. Český ministr dnes zaskočil za francouzského kolegu a jednání vedl.