České předsednictví EU 2022

Podcast: Chceme pomoci Ukrajině mapovat válečné škody na životním prostředí, říká Hubáčková
Klimatická politika bude jednou z klíčových agend v době českého předsednictví, které odstartuje už tento týden. Čemu se tuzemsko nevyhne a jaká témata chce naopak aktivně zvedat? Poslechněte si podcast s ministryní pro životní prostředí Annou Hubáčkovou.
Podcast: Změnu způsobu hlasování v zahraniční politice EU neočekávám, říká Lipavský
České předsednictví Rady EU se nezadržitelně blíží. Poslechněte si epizodu podcastu Evropa zblízka s ministrem zahraničí Janem Lipavským (Piráti) o roli ministerstva zahraničí v předsednictví, českých prioritách nebo o budoucnosti V4.
Podcast: Chceme více vědkyň, chystáme osvětovou kampaň a nový zákon, říká ministryně Langšádlová
Jaká je budoucnost české vědy a výzkumu? Jak tuzemské vědce hodlá podpořit nová vláda? A co v této oblasti chystá nadcházející české předsednictví Rady EU? V podcastu odpovídá ministryně pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09).
Šéf pacientské aliance: S rakovinou je EU na dobré cestě, další by měly být vzácné nemoci
Pacienti se spinální svalovou atrofií nebo cystickou fibrózou se mají v Česku lépe než v některých jiných evropských zemích, je zde totiž dostupná supermoderní léčba, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Yann Le Cam z pacientské aliance.
Podcast: V4 Orbána přežije, nesmíme ale ignorovat, co se v Maďarsku děje, říká Pekarová Adamová
Vydrží V4 rozdílné postoje k Rusku? Shodne se široká vládní koalice na zahraniční politice a budoucnosti evropské integrace? A jakou roli bude mít v nadcházejícím českém předsednictví Poslanecká sněmovna ČR? Odpovídá její šéfka a předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
Evropská lidová strana ztratila „drive“. Chci to změnit, říká Zdechovský
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) chce příští týden zabojovat o post v předsednictvu Evropské lidové strany. Frakce podle něj ztratila „drive“ a je na čase obměnit její vedení. Sám by se chtěl starat o komunikaci a čerpat ze zkušeností z českých parlamentních voleb, říká pro EURACTIV.cz.
Podcast: Evropané mají jasno o budoucnosti EU. Vyslyší Brusel jejich návrhy?
V EU po roce skončila Konference o budoucnosti Evropy, ze které vzešly vize občanů pro sedmadvacítku příštích let. Jaké jsou? Mají šanci na to, aby je Brusel zohlednil? A co se teď s výstupy konference vlastně bude dít?
Podcast: Na předsednictví se těším, říká Nekula. Horkým tématem bude paradoxně rybolov
Nová zemědělská politika odstartuje v roce 2023. Jak ji promění dopady války na Ukrajině? A jak se propíše do českého předsednictví v Radě EU v druhé polovině roku? V podcastu serveru EURACTIV.cz odpovídá ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).
Zahradil: Nastává průlom v obchodních vztazích mezi EU a Indií. Evropa se nesmí stavět do role učitele
Pokud chceme s někým obchodovat a uzavírat dohody, musíme respektovat místní specifika. Evropa se nemůže stavět do pozice patrona či učitele a nařizovat ostatním zemím, co mají či nemají dělat, říká Jan Zahradil v rozhovoru pro EURACTIV.cz.
Podcast: Vlajkovou lodí předsednictví můžou být čipy, je to příležitost pro české firmy, říká ministr Bek
V červenci usedne ČR do čela Rady EU a ujme se tak půlročního předsednictví sedmadvacítky. Jaké si zvolila priority? A jak si vláda hodlá poradit s nízkým rozpočtem předsednictví? V podcastu Evropa zblízka odpovídá ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek.
Charanzová: Musíme se odstřihnout od ruského plynu. Doufám, že záběry z Ukrajiny o tom premiéry přesvědčí
„Ukrajina v tuto chvíli bojuje i za naši bezpečnost, a proto ji musíme všemi prostředky pomoci,“ říká místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (za ANO, Renew). Podle ní by měla EU rozšířit sankce vůči Rusku včetně odstřižení se od dodávek plynu.
Šedivý: Peněz na obranu není nikdy dost. Evropská spolupráce má slušně našlápnuto
EU rozjíždí obrannou spolupráci. Na období 2021 až 2027 vyčlenila osm a půl miliardy eur Evropském obranném fondu a podporuje desítky projektů, které by měly přispět k tomu, aby se EU stala globálním bezpečnostní aktérem, říká šéf Evropské obranné agentury (EDA) Jiří Šedivý.
Francouzské předsednictví s volbou prezidenta rozhodně neskončí, říká velvyslanec v Praze Dutertre
Prvního ledna 2022 se Francie ujala předsednického žezla Rady Evropské unie. V následujících šesti měsících čeká Evropskou unii vskutku ambiciózní program, který se bude řídit mottem „suverénní Evropa – obnova, síla a sounáležitost“. K prioritám a klíčovým okamžikům francouzského předsednictví se pro server EURACTIV.cz vyjádřil Alexis Dutertre.
Válka v Bosně může začít kdykoliv, varuje expertka. Bude to výzva i pro české předsednictví
Některé spory na západním Balkáně jsou velmi těžce řešitelné a EU s nimi v současnosti nic nezmůže. Peníze by přesto měla posílat dál, čelí totiž konkurenci mimo jiné ze Saúdské Arábie, která mění pojetí islámu na Balkáně, říká Věra Stojarová.
Podcast: Předsednictví EU není o prosazení našich názorů, musíme hledat kompromisy, říká Krutilová
ČR se připravuje na předsednictví Rady EU. Jak velké zemětřesení v přípravách s sebou může přinést nová vláda? A spoléhá ČR příliš na nezkušené stážisty? Poslechněte si podcast s Alicí Krutilovou z Odboru pro předsednictví ČR v Radě EU.
Potřebujeme ministra pro evropské záležitosti a zřejmě ho budeme i mít, říká Sršeň
Český stát řeší řadu věcí, které by měl přenechat nižším úrovním. Chceme dát regionům větší roli, říká jeden z kandidátů koalice Pirátů a STAN do vlády Radim Sršeň. Pokud mě Vít Rakušan bude potřebovat, jsem připraven, dodává.
Češi jsou skromní, proto je jich v institucích EU málo, říká český šéf ve Výboru regionů
Gró předsednictví je najít kompromis nad otevřenými tématy. Pro Česko to bude super příležitost, protože za našeho předsednictví se možná budou finalizovat některé důležité zelené balíčky, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz Petr Blížkovský z Výboru regionů.