Unie nemá prostředky, jak v některých členských zemích zabránit zneužívání evropských fondů zkorumpovanými politiky. Měla by zavést mechanismus, který korupčníky odstaví, píše europoslanec Benedek Jávor.
Umělá inteligence už není jen ve filmech, ale bude i v evropské legislativě. Komise zveřejnila balík návrhů, které mají EU připravit na změny, jež umělá inteligence přináší do řady sektorů od dopravy po zdravotnictví.
V referendu o brexitu volili obyvatelé Gibraltaru takřka jednohlasně setrvání v EU. Přesto se malé britské zámořské území od Unie odtrhne. Nejisté budoucnosti se obávají jak britští obyvatelé Gibraltaru, tak Španělé, kteří na „Skálu“ dojíždějí za prací.
O změně v rozdělování evropských peněz se stále jedná, diplomaté nicméně předpokládají, že výsledkem bude přesměrování finančních prostředků z Polska, ČR a Pobaltí do jihoevropských států, například Itálie, Španělska, Řecka.
Německo a Francie se shodují na tom, že EU musí prohloubit společnou zahraniční politiku nebo reformovat azylový systém. Rozdílný pohled mají hlavně na reformu hospodářské a měnové unie.
Zabezpečit občanské průkazy a omezit jejich padělání, usnadnit přístup národních úřadů k elektronickým informacím či zpřísnit kontrolu zbraní. Takové jsou návrhy Komise na posílení bezpečnosti v EU.
Komise dnes doporučila zahájit přístupová jednání s Makedonií a Albánií. V obou případech ale rozhodnutí o vstupu může narazit u členských států. Turecko se naopak podle Unie vzdaluje jejím hodnotám. Nadále ale zůstává strategickým partnerem.
Posílit suverenitu EU v obraně a ekonomice, bojovat proti populistům, zachovat demokracii a konzultovat s občany. Takové přání dnes vyjádřil francouzský prezident Macron ve svém vystoupení na plénu ve Štrasburku.
Evropské volby se konají až za rok, průzkumy ale naznačují, že příštím předsedou Evropské komise by se mohl stát Michel Barnier, který je nyní vyjednavačem EU pro brexit.
Předsedové vlád Česka a Slovenska chtějí bojovat za národní zájmy, a to i prostřednictvím spolupráce v rámci V4 nebo tzv. slavkovského formátu. Zároveň si uvědomují, že Unii hrozí fragmentace.
Všechny členské země si uvědomují, že Unie musí změnit způsob, jakým se určuje stát zodpovědný za vyřízení žádosti o azyl a případné přijetí uprchlíků. Hledání kompromisu ale není jednoduché.
Členské země budou mít v rozdělování zemědělských dotací volnější ruku, aby mohly investovat evropské peníze tam, kde je to nejvíce potřeba. Jaké další změny se chystají? Odpovídá eurokomisař pro zemědělství Phil Hogan.
Biopaliva by se v budoucnu měla vyrábět ze zemědělského odpadu - třeba ze slámy. Otázkou zůstává, co to udělá s půdou a zda na to má Evropa technologie.
Unijní země zatím z jednání o brexitu dostávají to, co chtěly. Podle diplomatů se ale stále objevují nové nečekané dopady a komplikace. „Rozhodně to není následováníhodná cesta,“ cituje jednoho z nich ČTK.
Dopravci čekají na nová evropská pravidla, která by měla řidičům zajistit důstojnější platy a pracovní podmínky. Otázkou zůstává, jak novou legislativou neublížit férovým dopravcům a jak jim neubrat na konkurenceschopnosti.
Po šesti letech urputného boje je další český produkt na evropském seznamu potravinářských specialit. Kvůli přechodnému období však ještě dalších pět let může být pražská šunka vyráběna bez označení a v horší kvalitě.
Evropská unie chce mít s Velkou Británií i po brexitu co nejužší vztah. Britové prý ale nemohou počítat s tím, že si po odchodu zachovají všechny výhody unijního členství nebo že si budou vybírat, co z dosavadních pravidel se jim hodí. Text dohody unijní sedmadvacítky předpovídá komplikace ve vzájemném obchodu.
Komise dnes otevřela registrace pro příjem žádostí o financování bezplatného bezdrátového internetu na veřejných místech. První vlna je připravena pouze pro tisíc šťastlivců. Na koho se nedostane, bude mít šanci ještě v průběhu dvou let.
Jednání mezi EU a Velkou Británií pokročila vpřed a na stole leží nový návrh dohody. Rozhovory o brexitu však rozhodně nekončí, stále je nutné vyřešit otázku irských hranic či roli unijního soudu.
EU a Spojené království by se už brzy mohly dohodnout na podmínkách přechodného období, které nastane po brexitu. Stále však ještě není dojednána samotná „rozvodová smlouva“.