Kromě práce na legislativě mají europoslanci také své diplomatické úkoly. Mezi Čechy byl největší zájem o delegace se Spojenými státy nebo s Koreou. Pirátka Markéta Gregorová se dostala do vedení dvou delegací, včetně té s Čínou.
Evropa čelí ekonomickým hrozbám, a zároveň musí reagovat na geopolitická rizika a klimatické změny. Podle expertů se právě tyto výzvy promítají ve struktuře nové Evropské komise a odpovídá jim i překryv portfolií jednotlivých eurokomisařů.
Slyšení s kandidáty na eurokomisaře v jednotlivých parlamentních výborech by se měla konat až v první polovině listopadu, konkrétně od 4. do 12. Pokud vše půjde hladce, nová Komise by pak mohla začít fungovat 1. prosince.
Země Evropské unie musí urychleně posílit svou obranu, protože Rusko by mohlo být připraveno na vojenskou konfrontaci za šest až osm let. Agentuře Reuters to dnes řekl nominovaný unijní komisař pro obranu, Litevec Andrius Kubilius. Jaké ale přesně budou jeho možnosti a pravomoci, je zatím poměrně nejasné.
Český kandidát do nové Evropské komise a dosavadní ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) nakonec dostane od Ursuly von der Leyen na starosti portfolio nazvané Mezinárodní partnerství. Vláda to považuje za „splnění úkolu“, opozice za selhání. Co říkají experti?
Přestože …
Léto skončilo a Evropská unie je opět v chodu. V nové epizodě podcastu Evropa zblízka proto redakce EURACTIV.cz rozebírá, co přinese podzim. Co budou řešit na druhém plenárním zasedání europoslanci? A co čekat od nové Evropské komise?
V závěrečném díle letní minisérie Evropa po volbách se redakce ptala Čechů a Češek na budoucnost EU. Jaké priority budou v příštích letech dominovat? Změní se něco na fungování EU? A bude se do budoucna blok více integrovat nebo spíše dezintegrovat?
Do těch úplně nejvyšších postů v Evropské unii, takzvaných „top jobs“, se tentokrát nedostal žádný zástupce Visegrádské čtyřky. O něco lépe to ale vypadá s pozicemi v Evropském parlamentu.
První kolo povolebních vyjednávání uvnitř Evropského parlamentu je u konce. Poslanci se rozdělili do výborů a zvolili si jejich vedení, v čele toho zemědělského (AGRI) usedne Češka z ODS Veronika Vrecionová. Některé klíčové hospodářské výbory povedou nové tváře.
Lidé žijí v obavách a nejistotě, rostou jim životní náklady a jsou pod tlakem, přiznala dnes v projevu ve Štrasburku dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen, která se uchází o znovuzvolení do funkce.
Patrioti pro Evropu neuspěli ve volbě místopředsedů Evropského parlamentu (EP). Mezi jejich kandidáty byla i česká europoslankyně Klára Dostálová (ANO), která ale nezískala dost hlasů. V EP se tak projevila izolace krajní pravice, na níž se dohodly strany středové proevropské většiny.
Herbert Kickl (FPÖ), Viktor Orbán (Fidesz) a Andrej Babiš (ANO) představili v neděli 30. června na setkání ve Vídni novou politickou koalici s názvem „Patrioti pro Evropu“. Jádro tvoří populistické strany z Rakouska, Maďarska a Česka, které teď budou usilovat o vytvoření nové politické frakce.
Podcast Evropa zblízka přináší další rozhovor s nováčkem v Evropském parlamentu. Tentokrát byl hostem Jan Farský ze STAN. Jak hodnotí výsledek voleb? Do jakého výboru chce zamířit? A kde vidí Evropu za dalších pět let?
Pokud se Česko nechce stát pátým kolem u vozu Evropské unie, musí si umět definovat své zájmy, vytvářet „tekutá“ spojenectví a vážit si lidí se zkušenostmi. Zatím se to daří jen částečně.
Pokud by měl osud Ursuly von der Leyen jako předsedkyně nové Evropské komise záviset jen na zemích Visegrádské čtyřky, musela by se o svůj druhý mandát opravdu hodně obávat.
Členské státy EU dnes formálně schválily vyjednávací rámce pro věcné zahájení přístupových rozhovorů s Ukrajinou a Moldavskem. Informovalo o tom na sociální síti X české zastoupení při EU. Rozhodnutí přijali na svém dnešním jednání v Lucemburku unijní ministři financí. Mezivládní konference …
Český premiér Petr Fiala (ODS) se dnes účastní v Bruselu neformální večeře lídrů členských zemí EU. Sedmadvacítka zhodnotí výsledky evropských voleb a zároveň poprvé povede širší debatu o obsazení vedoucích pozic v klíčových institucích Evropské unie.
Většina českých politických stran nechce posilovat pravomoci institucí EU. Je tu však jedna výjimka. Řada lídrů kandidátek pro evropské volby chce posílit kompetence Evropského parlamentu a umožnit mu navrhovat unijní legislativu.
Otázka budoucnosti EU se v kampani scvrkla do debaty o osudu Green Dealu. V programech se však strany věnují i tomu, jak by se mělo v EU hlasovat, zda by měla projít velkou reformou nebo se rozšířit o další členy.
Premiér Petr Fiala chce usilovat pro Česko o post eurokomisaře, který nemá ve své oblasti jen koordinační roli. O portfoliu už na různých místech vyjednává, klíčová část jednání spadá ale až na dobu po eurovolbách, řekl dnes premiér.
Přinášíme další rozhovor ze série rozhovorů s jedničkami eurovolebních kandidátek. Tentokrát s lídrem SPD a Trikolory Petrem Machem. Stane se jako europoslanec sám "bruselskou elitou", proti které se hnutí vymezují? A čeho chce jako evropský poslanec dosáhnout?
Evropský trh zaostává za globální konkurencí a všichni důležití hráči se shodnou na tom, že potřebuje zásadní změny. Zájmy různých sektorů byznysu nebo některých států ale celý proces brzdí a brzdit budou.
Evropa chce být konkurenceschopná, není ale jasné, kde na to vezme peníze. Zároveň musí balancovat mezi několika světovými konflikty nejedou. Právě o tom byl summit Evropské rady v Bruselu.