Zákaz cestování do EU pro občany západobalkánských zemí kvůli pandemii byl symbolickou „fackou“, která ukázala skutečný přístup Unie k regionu, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz odborník na politiku rozšiřování EU Michal Vít.
Města by měla přijmout svůj díl odpovědnosti v nynější klimatické krizi. Jak mohou města přispívat k ochraně klimatu? EURACTIV.cz se ptal Magdaleny Davis.
Pracovní verze plánů obnovy po pandemii, které země EU zasílají Komisi k posouzení, mají nedostatky, jež by státům komplikovaly plné čerpání peněz z mimořádného krizového fondu. Upozornil na to dnes komisař Dombrovskis.
Komise musí zveřejnit smlouvy s výrobci vakcín proti covidu-19 a snažit se předejít hrozícím prodlevám v jejich distribuci. Státy EU by naproti tomu neměly jednat na vlastní pěst, ale spíše usilovat o co nejrychlejší zavedení společného očkovacího pasu.
Ukončení používání syntetických pesticidů, obnova biodiverzity a podpora menších farem. Tři cíle, které si stanovila evropská občanská iniciativa s názvem „Zachraňme včely i farmáře“.
Se začátkem nového roku vystřídali Portugalci v čele Rady EU Němce. Země kancléřky Merkelové si připsala několik zásadních úspěchů, a na Portugalsku teď bude, aby dosažené kompromisy přetavilo v konkrétní změny.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes uvedl, že jeho země je odhodlaná napravit vztahy s Evropskou unií. Erdogan to řekl na obědě s velvyslanci členských zemí EU, uvedla agentura AP.
Evropská komise by tento týden mohla uzavřít první fázi jednání o nákupu vakcíny proti covidu-19 od francouzské společnosti Valneva. Exekutiva EU také usiluje o dokončení kontraktu s americkým výrobcem Novavax, aby mohla dále rozšířit nabídku očkovacích látek pro členské státy.
Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) obdržela žádost o podmínečnou registraci vakcíny proti covidu-19 vyvinutou ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity.
Současná společná zemědělská politika EU má řadu nedostatků, které brání farmářům přispívat k rozvoji krajiny nebo ochraně půdy. Patrné je to zejména v Česku. Změnit to mají nová pravidla. Jak? Na to se EURACTIV.cz ptal odborníka Lehejčka.
Evropská unie a Spojené království překonaly sporné body jednání o vzájemných budoucích vztazích a 24. prosince uzavřely dohodu. Co dohoda obsahuje, jaké bude mít dopady na Británii a Unii a co bude ještě následovat?
Dohoda o obchodu a spolupráci mezi EU a Spojeným královstvím čítající 1246 stran a dalších 800 stran příloh byla dojednána v rekordním čase a během několik dní také potvrzena všemi 27 zbývajícími členskými státy EU a britským parlamentem.
Britští a unijní vyjednavači nadělili celé Evropě vánoční dárek, na který se všichni po celý rok těší. Po téměř 10 měsících nesnadných vyjednávání, několikrát zkomplikovaných koronavirovou pandemií, je komplexní dohoda zajištující suverenitu Británie na stole.
Kromě koronavirové krize se letos výhoda členství v EU ukázala ještě v jiném světle, a to konkrétně v případu neoprávněného rozšíření těžby v hnědouhelném dole Turów na česko-německo-polském pohraničí. Případem se na podnět českých občanů začaly zabývat instituce EU. Jak...
Má-li být rok 2020 označen za rok koronavirový, na unijní úrovni musí mít bezesporu ještě přívlastek brexitový. Spojené království po 47 letech de facto vystoupilo z EU k 31. lednu 2020. Po zbytek roku se však nadále řídilo unijními pravidly.
Komplexní dohoda mezi EU a Británií zahrnující obchodní otázky, otázky bezpečnosti či policejní a justiční spolupráci může být dosažena během několika hodin, příští týden nebo až v dalším roce.
Německá firma BioNTech dnes uvedla, že do konce letošního roku dodá Evropské unii 12,5 milionu dávek koronavirové vakcíny, kterou vyvinula spolu s americkou farmaceutickou společností Pfizer.
Koronavirus opět hatí jednání o budoucí dohodě mezi EU a Spojeným královstvím. Kvůli šíření mutace viru a zavřeným hranicím zemí EU volají někteří britští politici o prodloužení přechodného období. Johnson ani EU to nepřipouští.
Evropská unie a Spojené království propásli další hraniční termín pro dojednání podmínek nového partnerství, které má započíst za 10 dní. Další deadline je nyní stanoven před začátkem vánočních svátků. Hlavní překážkou je nyní rybolov.
Co bude hýbat Evropou v roce 2021? Přinášíme výběr redakce klíčových témat: vakcína proti covid-19, vztahy EU a Británie, unijní zahraniční politika, ale i klimatické a digitální regulace.
Na vyjednání dohody EU s Británií zbývají poslední hodiny, její osud je však stále nejistý. Obě strany se nadále liší zejména v oblasti rovných pravidel hospodářské soutěže a rybolovných práv. Do konce přechodného období zbývá 14 dní.
Evropská komise včera v nezávazném stanovisku dospěla k závěru, že Polsko prodloužením těžby na dole Turów porušilo několik unijních pravidel. Česko se tak nyní může obrátit na Soudní dvůr EU. Varšava by zároveň měla uznat svou chybu.
Úvahy o rozdělení na východ a západ pouze odvádějí pozornost od toho, co je skutečným problémem EU – tedy že to, jak vlády některých členských zemí pojímají demokracii a právní stát, není v pořádku, píše Pavlína Janebová z AMO.
Do tzv. rejstříku transparentnosti, kde se registrují lobbisté, se po mnoha letech vzdorování zapojí i Rada EU. „Občané potřebují vědět, kdo nám šeptá do uší,“ říká eurokomisařka Věra Jourová.