S blížícím se datem odchodu Británie z Unie, plánovaného na 29. března 2019, a s zatím neschválenou „rozvodovou dohodou“ se zvyšuje riziko odchodu bez dohody. Britští politici zatím spekulují nad strategií premiérky Mayové.
S blížím se odchodem Británie z Unie šéfka konzervativců i lídr opozičních labouristů zřejmě do jisté míry ustupují ze svých tvrdých pozic. V posledním týdnu si mezi sebou vyměnili dopisy o svých představách brexitu. EU stojí na straně labouristů.
Členské státy stojí za Unií v tom, že o na podzim dojednané dohodě o odchodu Spojeného království z EU se znovu nedá vyjednávat. Z Německa se však začínají ozývat i odlišné názory.
S blížícím se datem odchodu Spojeného království z EU (29. března), a s vědomím nejistoty, která panuje kolem podoby brexitu, se obě strany připravují na odchod s dohodou i bez ní. V posledních dnech v tom obě strany pokročily.
Britští poslanci včera schválili návrh na vyjednání alternativní podoby tzv. irské pojistky a návrh na odmítnutí brexitu bez dohody. Naopak neprošel návrh na odklad brexitu či konání dalšího referenda.
Pokud se odložení termín brexitu, Británie se bude muset zúčastnit květnových voleb do Evropského parlamentu, jinak jí hrozí žaloba před Soudním dvorem EU. Diplomaté EU se obávají, že Britové do Štrasburku pošlou 73 Nigelů Faragů.
Pokud dojde na tvrdý brexit budou mít Britové v Česku až do konce příštího roku stejná práva, jako by byli dále občany Evropské unie. Vyplývá to z vládního návrhu zákona, který dnes schválila zrychleně už v prvním čtení Poslanecká sněmovna.
Zbývá 67 dní do „oficiálního brexitu“. Včerejší vystoupení premiérky Mayové v britském parlamentu nepřineslo v zásadě nic nového. Britští poslanci v reakci předkládají návrhy na možnosti odkladu brexitu. Komplikací zůstává nadále budoucnost irských hranic.
Britská premiérka Theresa Mayová čelí možné rebelii mezi vlastními ministry, a to kvůli přibližující se hrozbě neřízeného brexitu, tedy odchodu Británie z EU bez dohody.
Britská premiérka a její ministři dnes zahájili sérii jednání s představiteli opozice i poslanci vlastní strany ve snaze nalézt řešení brexitového patu.
Ministr zahraničí Petříček dnes diskutoval se senátory o unijních prioritách české zahraniční politiky. Neopomenul blížící se europarlamentní volby, nízkou důvěru a podporu občanů k EU, rozšiřování EU či unijní sousedskou politiku a brexit.
Do oficiálního vystoupení Británie z Unie zbývá 74 dní. Poslance britské Dolní Sněmovny dnes po pěti dnech diskusí čeká klíčové hlasování o brexitové dohodě. Očekává se odmítnutí dohody. Co poté může nastat?
Velká očekávání přicházejí letos nejen v souvislosti s brzkými volbami do Evropského parlamentu, ale i s nejasným výsledkem brexitu. Změnit by se měla ovšem i budoucí podoba evropské integrace.
Méně než tři měsíce zbývají na schválení brexitové dohody. Britský parlament o ní bude hlasovat příští úterý 15. ledna. I druhý pokus však vypadá bledě.
Výrazné dopady na podobu rozpočtu EU na rok 2020 by měl „tvrdý brexit“, tedy odchod Británie z EU bez uzavřené smlouvy o vystoupení. Novinářům to dnes řekl eurokomisař Oettinger.
Prioritou EU je schválení současné dohody o brexitu, prodloužení vyjednávání by ale bylo možné, říká velvyslanec ČR při EU Jakub Dürr. V rozhovoru pro ČTK zároveň okomentoval začínající rumunské předsednictví a přípravy na evropské volby v Česku.
S prvním lednem 2019 začalo půlroční rumunské předsednictví Evropské unie, které naváže na to rakouské. Na východoevropskou zemi čeká řada výzev, Unii musí mimo jiné připravit na květnové volby do Evropského parlamentu.
Důležitá data, odkazy na dokumenty, popisy vyjednávání, ale také stanoviska politiků, organizací a byznysu. Právě tak vypadají factsheety z dílny redakce EURACTIV.cz. Na jaká témata jsme si posvítili v uplynulém roce?