Britský premiér Keir Starmer před dnešní návštěvou v Bruselu v prohlášení vyjádřil vůli nechat za sebou brexitové roky. V Bruselu bude jednat s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen či předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.
Představitelé britského potravinářského průmyslu si stěžují na podle nich nedostatečné kapacity testovacích laboratoří u vstupu do země. Dovozové potraviny se tak musejí na testování vozit zpět do EU. O to později se zboží dostává na prodejní pulty.
Parlamentní volby ve Spojeném království vyhráli s velkým náskokem Labouristé. Ti během kampaně deklarovali, že chtějí „obnovit“ vztahy s Evropskou unií, což se už propisuje do reality. Jak a co můžeme čekat od vzájemných britsko-unijních vztahů do budoucna?
Evropská komise chce usnadnit cestování mladých lidí ve věku od 18 do 30 let mezi EU a Spojeným královstvím. Spojené království to však odmítlo ještě před předložením jakéhokoli návrhu.
Neziskové organizace, nebo třeba i univerzity by měly do budoucna zveřejňovat jakékoliv své financování, které pochází ze zemí mimo Evropskou unii. Vyplývá to z nového a dlouho očekávaného balíčku na obranu demokracie.
Zdá se, že Evropské unii a Spojenému království se podařilo vyřešit nejpalčivější problém pobrexitových vztahů – režim na severoirských hranicích. Začíná tak nová éra vzájemných vztahů, říká v podcastu Evropa zblízka expertka z Masarykovy univerzity Monika Brusenbauch Meislová.
Evropská unie připravuje odložit zpřísnění cel na prodej elektromobilů importovaných ze Spojeného království. Roční odklad by měl zmírnit spor ohledně nových pravidel, která mají začít platit od ledna příštího roku.
Budou tomu tři roky, co Spojené království a s ním i Severní Irsko vystoupily z Evropské unie. I přesto tam ale dnes putují peníze z evropských kohezních fondů.
Diplomati a diplomatky, kteří mají na starosti vztahy mezi Velkou Británií a EU, mohou otevřít novou kapitolu spolupráce. Konečně se podařilo uzavřít téma Severoirského protokolu a do popředí debat se nyní dostávají jiná témata, zejména bezpečnost a obrana.
Britský premiér Rishi Sunak potvrdil, že Británie a Evropská unie dnes dosáhly nové dohody týkající se takzvaného severoirského protokolu. Dohoda se týká obchodních pravidel v Severním Irsku, která byla poslední dva roky zdrojem napětí.
Brusel a Londýn jsou o krok blíž shodě na nové podobě severoirského protokolu. Během setkání ministrů EU pro evropské záležitosti (GAC) o tom informoval místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič.
Na nového britského premiéra Rishiho Sunaka čeká řada úkolů. Kromě stabilizace britské ekonomiky musí také vyřešit patovou situaci v Severním Irsku, kterou způsobil odchod Británie z EU. Brusel do něj vkládá své naděje.
Nad účastí britské premiérky na summitu Evropského politického společenství dlouho visel otazník. Nakonec se však do Prahy vypravila a byla doslova na roztrhání. Jednala nejen s českým premiérem Fialou, ale i francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem.
Po rezignaci dosavadního předsedy Borise Johnsona čekají na začátku září britskou Konzervativní stranu volby nového lídra. Ten se zároveň, podle zvyklostí, stane i příštím premiérem Spojeného království. Kdo jsou kandidáti?
Evropská komise (EK) dnes zahájila další čtyři řízení proti britské vládě s cílem vynutit si dodržování části dohody o brexitu týkající se uspořádání v Severním Irsku.
Evropská komise dnes podnikla právní kroky proti Británii kvůli plánu Londýna pozměnit některá pobrexitová obchodní pravidla pro Severní Irsko. Oznámil to místopředseda komise Maroš Šefčovič.
Severoirský protokol. Kámen úrazu, který nadále kalí pobrexitové vztahy Spojeného království a Evropské unie. Poslechněte si novou epizodu podcastu Evropa zblízka o současném brexitovém dění v Británii s Jiřím Přibáněm.
Británie chce jednostranně prosadit změny v takzvaném severoirském protokolu, který je součástí dohody o vystoupení země z Evropské unie. V britském parlamentu to dnes řekla ministryně zahraničí Liz Trussová.
Vláda britského premiéra Borise Johnsona je podle nejmenovaného vládního zdroje citovaného BBC připravena přijmout zákony, které by jí umožnily zrušit části brexitové dohody s EU týkající se Severního Irska.
Britská vláda se chystá již počtvrté odložit zavedení pobrexitových kontrol na dovoz čerstvých potravin z Evropské unie, uvedl dnes deník The Guardian.
Zatímco Ukrajina čelí ruské invazi, její prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal žádost o okamžité přijetí své země do Evropské unie. Něco takového je nereálné, i když k posunu v evropské integraci by dojít mohlo, například z hlediska ukrajinské pracovní síly.
Nejasné vize, hádky mezi Londýnem a Bruselem, porušování dojednaných pravidel i střídání jednoho přechodného období za druhým. Tak by se ve zkratce daly charakterizovat britsko-unijní vztahy dva roky od brexitu.
Více než 60 procent Britů dnes vystoupení z Evropské unie hodnotí negativně nebo hůře, než očekávali. Jen 14 procent obyvatel ostrovní země má za to, že brexit je lepší, než čekali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění zpracovaného institutem Opinium.
Kvůli aférám konzervativních poslanců možná Boris Johnson vstupuje do klíčové fáze svého mimořádného premiérství, která otestuje jeho značné politické dovednosti – stejně jako jeho značné štěstí.