Zatímco v ČR se politici stále nemohou shodnout, jak zákonně řešit svazky homosexuálů, EU se chce postarat o to, aby homosexuální páry při pohybu napříč Evropou netrpěly tím, že každý stát má jiné zákony. Sledujte debatu serveru EURACTIV.cz.
Předsednictví v Radě EU se chopila nová trojice – Francie, Česko a Švédsko. Francouzské předsednictví se chce zaměřit na posílení evropské soběstačnosti, musí ale posunout v před i otázky týkající se klimatu, digitálu či obrany. V létě pak předá štafetu Česku. Na čem se Francouzi s Čechy shodují?
V květnu odstartovala Konference o budoucnosti Evropy, série diskusí o budoucí podobě Evropské unie. Centrem debaty mají být přímo občané, kterým je nejblíže regionální a místní úroveň. Co čeští lokální lídři od Konference o budoucnosti Evropy očekávají?
České kraje, města a obce mají řadu nápadů, jak posílit svůj hlas na evropské úrovni. Národní úroveň by jim v tom mohla pomoct, podle zástupců regionů je to totiž i v jejím zájmu. Sledujte záznam z debaty serveru EURACTIV.cz.
Německo přebírá předsednictví Rady EU v komplikované situaci. Musí Unii pomoct dostat se z koronavirové krize a zprostředkovat kompromis v otázce obnovy ekonomik. Evropské státy včetně Česka a Slovenska na něj navíc vzhledem k jeho síle hodně spoléhají.
Jak se uzavírání vnitřních hranic EU projevilo na českém dovozu a vývozu? Máme se bát o budoucnost schengenského prostoru? Sledujte online debatu serveru EURACTIV.cz.
Země EU v současné době jednají o budoucí podobě evropského rozpočtu pro období 2021-2027. Skupina států v čele s Českem bojuje za zachování evropských fondů v jejich dosavadním objemu, jiné země pro změnu usilují o jejich snížení.
Jaké výzvy a příležitosti vyplývají z nového složení Evropské komise a Evropského parlamentu? Odpovídají hosté debaty, kterou 23. září 2019 uspořádal Spolek pro evropskou politiku společně s nadacemi Konrad-Adenauer-Stiftung a Hanns-Seidel-Stiftung.
V posledních letech jsme svědky extrémních výkyvů počasí. Jedním z projevů jsou velmi horká léta bez pravidelných srážek – místo nich přicházejí přívalové deště, které ale vyprahlá půda není schopná absorbovat. A nastává sucho. Jak s tím může Česko bojovat?
V Evropě zemře každý rok 33 tisíc lidí na infekce odolné vůči antibiotikům. O antimikrobiální rezistenci a nadužívání antibiotik se obvykle mluví ve spojitosti s častým a mnohdy zbytečným předepisováním ze strany praktických lékařů nebo kvůli hospodářským zvířatům.
Až moc silná vojenská závislost na Spojených státech a rostoucí hrozba z Ruska. To jsou hlavní důvody, proč francouzský prezident Macron volá po vlastní evropské armádě. Podpořila ho i německá kancléřka Merkelová a s nápadem souhlasí také někteří čeští europoslanci.
Evropští lídři se dohodli, že odloží nejzazší lhůtu pro odchod Británie z Evropské unie do 31. října. Díky tomu má britská premiérka více času na to, aby získala mezi poslanci podporu pro svoji brexitovou dohodu. Přesto stále hrozí tzv. tvrdý brexit.
Čím více se svět digitalizuje, tím více vzniká potřeba ochrany osobních dat. Je proto mimořádně důležité, že EU nyní sjednocuje pravidla pro jejich ochranu na celoevropské úrovni, říká česká europoslankyně za ANO Dita Charanzová.
Aktuální je bavit se o tom, v jakém typu EU chceme být a zda se umíme najít v některém z modelů, které přicházejí v úvahu, ať je to tvrdé jádro EU, vícerychlostní unie, či model koncentrických kruhů, říká Jan Zahradil.
Evropa loni zažila víc než stovku teroristických útoků nebo pokusů o ně. Přestože se nejvíc mluví o islámském terorismu, muslimové mají na svědomí jen menšinu teroristických akcí.