Aktuálně v EU

Global Giveaway: proč zase pomáháme našim konkurentům

Evropská unie musí v rozvojové spolupráci změnit přístup, být více sebevědomá, pragmatická a strategická, píše v komentáři pro Euractiv.cz Jiří Kozák.

Ekonomika 13-02-2024

Kdo je zaměstnanec a kdo živnostník? Paskvil z pera belgického předsednictví podkopává jednotný trh

Chtěli jsme pravidla, na jejichž základě by šlo určit, kdo je ještě podnikatel, užívající si svobody řídit nebo třeba tvořit grafiku pro různé platformy, a kdo už je zaměstnanec. Návrh belgického předsednictví ale nic neřeší, píše v komentáři Tomáš Prouza. 

16-01-2024

Jacquesu Delorsovi vděčíme za Unii, ve které žijeme

Evropa se loučí s Jacquesem Delrosem. Nejdéle sloužící a nejúspěšnější předseda Evropské komise odešel na sklonku minulého roku. Během třech volebních období posunul evropskou spolupráci do té podoby, jak ji známe dnes – s jednotným trhem a jednotnou měnou.

Rozšíření 08-11-2023

Komise podpořila přístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem. A udělala dobře

Ukrajina a Moldavsko mohou začít vyjednávat o vstupu do EU, úkoly si plní dostatečně, je přesvědčená Evropské komise. Ve dnes zveřejněné zprávě zhodnotila také pokrok dalších zájemců o vstup do Unie.

Revival evropské geopolitiky v energetice: Jak by měla EU hájit svou pozici v geopoliticky napjatém světě?

Zatímco jsme byli zahleděni sami do sebe a zdokonalování politik směřujících k energetické tranzici, neuvědomili jsme si, jak moc se svět kolem nás změnil, píše v komentáři Lenka Kovačovská.

Influenceři objevují Brusel. Kdo a za jakých podmínek na sítích zprostředkovává informace?

Na Instagramu se lze často setkat s obsahem pořízeným influencery přímo v institucích EU. Ti přibližují tamní politické dění – i samotné politiky – svým sledujícím. Je to jen otázka vlastního zájmu, nebo jde o placenou spolupráci?

30-09-2023

K trestnému činu znásilnění přistupujte důrazně a rázně, jak si zaslouží

Musíme zajistit, aby ženy a muži byli v celé Unii stejně chráněni před všemi formami násilí, píší ve svém komentáři poslankyně Evropského parlamentu a zpravodajky směrnice EU o potírání násilí vůči ženám.

Budoucnost EU 01-09-2023

Změňme spolu budoucnost Evropy

O lepší svět se musíme snažit napříč generacemi, ale nesmíme zapomenout, že důsledky dnešních rozhodnutí – jak dobrých, tak špatných – dopadnou právě na generace mladší, píší v komentáři lidovečtí europoslanci.

03-07-2023

Španělské předsednictví a klimatické ambice EU: žádná siesta v dohledu

Španělské předsednictví v Radě EU, jako poslední „plné” předsednictví před volbami do Evropského parlamentu, má na talíři naložená velká sousta, píše v komentáři Vendula Kazlauskas.

Klimatická změna 26-05-2023

Změní konference Beyond Growth směřování evropské hospodářské politiky?

Minulý týden se na půdě Evropského parlamentu odehrála konference Beyond Growth, kterou iniciovalo 20 europoslanců a europoslankyň z šesti různých evropských politických frakcí. Bude tato konference začátkem paradigmatické změny evropské hospodářské politiky? Na to se v komentáři ptá expert Tadeáš Žďárský.

Evropa se musí sjednotit proti agresivní zahraniční politice Číny

Naše vztahy s Pekingem jsou v dnešním světě nezbytné, ale postupovat v nich bez jednotné evropské strategie, která bude v praxi respektována, je nezodpovědné, píší v komentáři lidovečtí europoslanci.

Bezohledný diktátor chce vidět ve střední Evropě vystrašené ovce, nikoliv hrdiny

Bezohledný diktátor, který chce ve svých dobyvatelských fantaziích pohltit a zničit celé národy, by rád viděl Středoevropany, kteří se nechovají jako hrdinové, nýbrž jako vystrašené ovce, ochotné k jakýmkoliv ústupkům, píše Andrew Giarelli.

Politika 15-02-2023

Orbán rozšířil svůj repertoár kritiky vůči EU. Nepřátelská rétorika se již promítá do veřejného mínění

Orbán neustále zdůrazňuje, že sankce EU vůči Rusku jsou katastrofální a že představují „atomovou bombu“ pro maďarskou ekonomiku. Pouští se tak na tenký a neprobádaný led, píše v komentáři Oszkár Roginer-Hofmeister.

Special reportKomerční obsah
Digitální agenda 01-12-2022

Airbnb chce, aby nová pravidla EU byla výhrou pro všechny

EU právě přijala návrhy nových pravidel, která mají řešit některé z největších otázek spojených s rozvojem Airbnb a krátkodobých pronájmů v Evropě. Jak má vypadat účinný rámec EU pro regulaci tohoto odvětví? Přinášíme komentář spoluzakladatele společnosti Airbnb.

Trend monitorování civilistů sílí nejen v Číně, ale i v západních demokratických státech

V kontextu Evropské unie samozřejmě neexistuje žádný systém sociálního kreditu, během pandemie ale většina států západního bloku porušila demokratické standardy a své občany monitorovala, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Alexei Anisin.

Digitální agenda 31-10-2022

Pro zachování soukromí na internetu je nezbytné, aby europoslanci odmítli návrh Evropské komise

Vést soukromou konverzaci patří mezi základní lidská práva. Stejně jako u ostatních lidských práv bychom o něj při přechodu do online prostoru neměli přijít. Nový návrh Evropské komise by mohl naše právo na soukromí znemožnit.

20-10-2022

Výzkumné infrastruktury jsou pilířem evropské konkurenceschopnosti

Výzkumné infrastruktury jsou pro většinu občanů EU zřejmě neznámým pojmem, pro fungování našeho světa ale mají velmi praktický a konkrétní význam. Bez přispění výzkumných infrastruktur by například nemohly být vyvinuty některé vakcíny proti covidu-19, píše Ondřej Hradil.

Klimatická změna 23-06-2022

Cesta Evropy k obnově přírody může začít

Příroda nám dává čistý vzduch a pitnou vodu, obnovuje nás. Nyní je čas jí to oplatit. Obnova přírody je moudrou investicí a měla by se stát právně závaznou, píší v komentáři evropští komisaři Timmermans a Sinkevičius. 

Evropa potřebuje pragmatický přístup k jaderné energetice

Z jedné peletky oxidu uraničitého o hmotnosti 5 gramů lze vyrobit stejné množství energie jako z tuny uhlí nebo asi 480 metrů krychlových zemního plynu, píše v komentáři pro síť EURACTIV Alena Mastantuono.

Budoucnost EU 16-05-2022

Česko jako tahoun kreativních průmyslů v Evropě

Kulturní a kreativní průmysly mohou být hnacím motorem obnovy celé Evropy, píše v komentáři pro EURACTIV.cz Martina Dlabajová. Důležitou roli v tom podle ní sehrají národní plány obnovy. 

Unie si stopku ruského plynu dovolit může. Přezbrojit celou Evropu bude dražší

Plán Evropské komise na snížení energetické závislosti EU na Rusku je důležitým krokem správným směrem, ale není dostatečně ambiciózní. Unie by měla zvážit také zákaz dovozu, píše generální ředitelka EIT Climate-KIC Kirsten Dunlopová.

Green Deal je mrtev, ať žije Green Deal

Ruská invaze na Ukrajinu již vyvolala změny v evropské energetické politice. To je třeba zohlednit v revidované Zelené dohodě, píše Alena Mastantuono.

Jak nahradit ruský plyn?

Probíhající válka na Ukrajině nás staví před otázku, jakým způsobem se budou vyvíjet dodávky ruského zemního plynu do Evropy. Skutečností je, že jeho nákupem pomáháme financovat zločinecký režim Vladimira Putina.

Rozšíření 02-03-2022

Věčná cesta Ukrajiny do Evropy

V pondělí Ukrajina podala přihlášku do Evropské unie. O členství už ale usiluje skoro dvacet let. Proč to trvalo tak dlouho? A jak se tedy vztahy mezi Ukrajinou a Unií vyvíjely doposud?

Kalendář