U nákladních aut chceme v roce 2030 o 30 procent nižší emise, shodly se členské státy EU

© Pixabay

Země EU chtějí, aby se emise oxidu uhličitého u nákladních automobilů a autobusů k roku 2030 snížily o 30 procent proti hodnotám roku 2019. Na okraj jednání ministrů životního prostředí Unie to dnes oznámilo rakouské předsednictví.

Už do roku 2025 by mělo být dosaženo snížení o 15 procent, oba cíle mají být závazné, potvrdil novinářům slovenský státní tajemník z ministerstva životního prostředí Norbert Kurilla. Slovensko jako „automobilová velmoc“ plány na snižování emisí podle něj vnímá „velmi citlivě“. Je podle něj důležité najít kompromis, který umožní firmám skutečně si čistší automobily pořídit.

„My chtěli mnohem nižší cíle,“ připustil náměstek českého ministra životního prostředí Vladislav Smrž. Protože ale jiné státy unie měly „daleko větší ambice“, byl kompromisní rakouský návrh pro českou stranu nakonec s určitými úpravami přijatelný. „Nešlo o úpravy, které mají hnout s těmi čísly, ale úpravy uvnitř věci, třeba snížení pokut,“ vysvětlil.

Dnešní shoda členských zemí umožní v prvních měsících příštího roku začít o konečné podobě návrhu, se kterým Evropská komise přišla letos v květnu, vyjednávat s Evropským parlamentem. Ten prosazuje přísnější snižování o 35 procent. Je to poprvé, co Unie pro tento typ vozidel emisní limity stanovuje.

Zda cíl k roku 2030 skutečně zůstane na nyní odsouhlasené úrovni, by podle států mělo být ještě jednou přehodnoceno na základě prověrky aktuální situace provedené v roce 2022. Celkový cíl bude rozložen mezi jednotlivé výrobce těžké silniční techniky na základě složení jejich flotily a její charakteristiky.

Emise u osobních automobilů by se měly snížit o 37,5 procenta

Evropská unie dosáhla kompromisu v otázce, jak výrazně snížit emise oxidu uhličitého u aut. Do roku 2030 tak škodlivé emise v případně osobních automobilů bude nutné snížit o 37,5 procenta, v případně užitkových vozů o 31 procent.