EU má nový cíl. Do roku 2030 chce zvýšit podíl obnovitelných zdrojů energie na 32 %. Evropský parlament chtěl alespoň 35 %. Čeští ekologové výsledek vítají, ČR se ale podle některých mohla zapojit do konečné dohody víc. České ekonomice to přesto může přinést 1,5 % HDP ročně.
Podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny v Evropské unii by měl v roce 2030 činit 32 procent. Podle agentury Reuters se na tom dnes shodli vyjednavači EU. To je sice vyšší cíl než 27 procent navrhovaných členskými státy a Evropskou komisí, ovšem některé vlády a Evropský parlament prosazovaly alespoň 35 procent.
Podle britské nevládní organizace Sandbag se v roce 2017 podílely větrné, solární a biomasové zdroje na výrobě elektřiny v EU 20,9 procenta.
„Tato dohoda je těžce vydobytým vítězstvím ve snaze o uvolnění skutečného potenciálu Evropy v přechodu k čisté energii,“ napsal komisař pro opatření v oblasti klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete na twitteru.
Deal! New 32% renewables target for 2030. Renewables are good for Europe, and today, Europe is good at renewables. This deal is a hard-won victory in our efforts to unlock the true potential of Europe's clean energy transition. Thank you all! #REDII #ParisAgreement #CleanEnergyEU pic.twitter.com/oluzsJ1alm
— Miguel Arias Cañete (@MAC_europa) June 14, 2018
Sice vyšší cíl, ale mohl být ještě ambicióznější
Podle původního návrhu Evropské komise měl podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu v roce 2030 činit 27 procent, což je kompromis členských států. Některé z nich se zdráhají podporovat příliš vysoké cíle, protože jejich energetika je stále značně závislá na uhlí a plynu.
Ředitel ekologické skupiny Climate Action Network Europe Wendel Trio dohodnutých považuje 32 procent za počáteční bod zápasu o ambicióznější cíle, uvedla agentura Reuters.
Nové cíle jsou podle českých ekologů úspěchem
Dnešní shoda vyjednavačů je podle tuzemských ekologických organizací úspěchem ambicióznějších států. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Ekologové připomínají, že výsledek je kompromisem mezi původním návrhem Evropské komise, která navrhovala podíl 27 procent, a návrhem Evropského parlamentu, který chtěl podíl OZE ve výši 35 procent.
Česko bude mít zřejmě do tří let nový energetický zákon. Přečtěte si více >>>>
„Výsledný cíl na úrovni 32 procent lze označit za úspěch, a to i přesto, že neprošel ambicióznější návrh Evropského parlamentu. Technologický vývoj a s ním spojené změny v energetice totiž ukazují, že nezadržitelný rozvoj obnovitelných zdrojů v Evropě může nakonec politické cíle ještě překonat,“ uvedl dnes energetický expert Hnutí Duha Karel Polanecký.
Nad nově domluveným evropským cílem pro OZE jsou podle něj dnes pouze Švédsko, Finsko a Lotyšsko.
„Česká republika má potenciál rozvoje především v biomase pěstované na zemědělské půdě, větrných elektrárnách a fotovoltaice. Když se podaří snížit spotřebu, bude stačit k naplnění cíle menší produkce obnovitelných zdrojů,“ dodal.
EU se dohodla na novém cíli ➡️ 32 % ⬅️ pro #OZE po roce 2020. Pro ČR to znamená nutnost navýšení podílu OZE. Pro naplnění Pařížské dohody je však cíl příliš nízký. Problematická je i podpora neudržitelných biopaliv. #REDII #CleanEnergyEU https://t.co/SHAtHgtVgt
— CDE (@CDE_CzechRep) June 14, 2018
Jan Freidinger z Greenpeace ČR zkritizoval postoj tuzemských zástupců při dohodě.
„Česko při jednáních bohužel sehrálo tradičně negativní roli. Přes programové prohlášení vlády a předvolební sliby většiny politických stran o podpoře malých OZE instalací, prosazovalo Česko nejnižší 27procentní podíl OZE do roku 2030. Suchu, umírání lesů a změnám klimatu navzdory,“ dodal.
Zcela rozdílný pohled má naopak viceprezident Svazu průmyslu a obchodu a generální ředitel energetické společnosti ČEZ Daniel Beneš. Na svém twitteru dnes uvedl, že přijatý návrh znamená, že výrobu elektřiny z OZE ve výši asi 20 terawatthodin, se kterou tuzemská Aktualizovaná státní energetická koncepce (ASEK) počítá až v roce 2040, by Česko mělo mít už o deset let dříve.
„Dopad na české hospodářství (v takovém případě bude) asi 1000 miliard korun do roku 2030, tedy asi 1,5 procenta HDP ročně,“ dodal.
Trialog EU institucí k energetickým úsporám vrcholí. Do konce června bude hotovo na úrovni 32% (možná 33%). Dopad na české hospodářství cca 1000 mld. Kč do 2030 tedy cca 1,5 % HDP ročně. Dva roky na to upozorňuji.
— Daniel Beneš (@daniel_benes) June 14, 2018
Hospodářská komora nepovažuje za reálné naplnění národního cíle, který by překračoval 20 procent podílu OZE na hrubé konečné spotřebě. Komora považuje za důležité, že dohodnutý cíl je závazný na úrovni celé EU a že nedošlo k závaznému rozdělení na národní cíle pro jednotlivé členské státy.
Česká energetika je stále značně závislá na uhlí a plynu. Navíc celkový podíl obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě ČR již třetím rokem stagnuje. Stát by v prvé řadě při stanovení národního cíle měl zodpovědně posoudit reálné ekonomické možnosti ČR. Přihlásit se k příliš ambiciózním cílům je nezodpovědné.
„Možnosti, které pro výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů v ČR máme, jsou dost omezené geograficky a z části i technicky. To s sebou nese obrovskou finanční náročnost naplnění ambiciózních cílů,“ uvedl mluvčí komory Miroslav Diro.