Evropská investiční banka Česku půjčila 8 miliard korun na vodní stavby

© Pixabay

Ministerstvo zemědělství získalo od Evropské investiční banky (EIB) úvěr ve výši osm miliard korun na zkvalitnění hospodaření s vodou. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Dušan Ondrejička z tiskového odboru EIB.

Peníze ministerstvo použije na financování vodních staveb například k zadržování srážkové vody nebo na protipovodňová opatření.

Projekt má zajistit ochranu proti záplavám pro 47 tisíc obyvatel a až 24 tisíc lidí získá lepší přístup k pitné vodě. Vedle toho bude zajištěno odvádění a čištění odpadních vod pro dalších 39 tisíc obyvatel a budou navýšeny kapacity pro zadržování srážkových vod o dva miliony metrů krychlových, uvedl Dušan Ondrejička k projektu, na který banka půjčila Česku peníze.

Vláda bude jednat o osmimiliardové půjčce u Evropské investiční banky na vodní stavby

Ministerstvo zemědělství by chtělo úvěry u Evropské investiční banky, které by mohly dosáhnout až osmi miliard korun. Možnost půjčky projedná v pondělí kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO), což je nutná podmínka pro její schválení.

Zadržování vody, budování rybníků i kanalizace

Podle Ondřejička je to šestý úvěr, který ministerstvo získalo od EIB od roku 1999, celkový objem tak dosáhl 1,3 miliardy eur (zhruba 34,6 miliardy korun). Peníze jsou určeny na ochranu klimatu.

Vláda s možností půjčit si od EIB souhlasila na konci března. Podle tehdejšího vyjádření ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD) bude půjčka použita ke spolufinancování výdajů státního rozpočtu na realizaci programů vodního hospodářství v letech 2020 až 2025.

V jednotlivých dotačních programech plánuje ministerstvo podporovat opravy a výstavbu rybníků, aby se v krajině zadržovalo větší množství vody, nebo zvyšovat podíl domácností napojených na kanalizaci s čistírnou odpadních vod.

Nedostatek vody se týká všech. Na severu Čech ukazují, jak může pomoci EU

Nedostatek kvalitní pitné vody se v posledních letech stává problémem prakticky ve všech regionech České republiky. Nejinak je tomu v Libereckém kraji, konkrétně pak v oblasti Frýdlantského výběžku.