Vláda rozhodla: výrobci mléka dostanou letos 6 milionů eur

Zdroj: CreativeCommons.org, autor: markhillary.

Vláda včera na návrh ministra zemědělství Jakuba Šebesty schválila podmínky pro vyplacení mimořádné pomoci pro české producenty mléka. Tu připravila Evropská komise. Čeští výrobci mléka tak dostanou téměř 6 milionů eur (asi 150 milionů korun).

Dotace českým mlékařům, kterou včera vláda schválila, bude rozdělena na základě údajů o produkci mléka v posledních dvou měsících roku 2009. Peníze mají být vyplaceny do konce června 2010. Na jednu krávu podle viceprezidenta Agrární komory (AK ČR) Bohumila Belady vyjde podpora asi ve výši 450 Kč.

Celková suma 5,79 milionů eur je dle tiskového mluvčího Ministerstva zemědělství ČR Petra Vorlíčka určena těm producentům mléka, kteří i přes složitou situaci vytrvali v produkci. Od zemědělců i agrárních odborníků se ale ozývají názory, že takováto jednorázová pomoc neřeší dlouhodobý problém, nýbrž jen momentálně odsouvá krizi.

Belada k tomu na stránkách AK ČR dodává: „Je jasné, že tyto podpory nenahradí obrovské ztráty, které chovatelé utrpěli v minulém období, ale měly by být alespoň částečnou náplastí a motivací pokračovat dál. V roce 2010 by měla být celková maximální podpora 3.800 Kč na dojnou krávu a v roce 2011 již bez mimořádné dotace z Evropské komise 3.350 Kč.“

Analytik potravinové a rozvojové politiky ze společnosti Glopolis Martin Kloubek souhlasí, že podobná krátkodobá tržní opatření mohou „situaci evropských producentů mléka chvilkově zlepšit, z dlouhodobého hlediska je však problému nezbaví.“

 Prezident Agrární komory Jan Veleba k situaci pro Český rozhlas dodal, že únorová výkupní cena mléka (6,20 Kč za litr) je likvidační a upozornil, že zemědělci by si přáli prodejní cenu mléka alespoň na úrovni 7,50 Kč za litr. To by podle něj zamezilo snižování počtu krav. Mléko je přitom podle Veleby poslední živočišnou komoditou, ve které je Česká republika soběstačná.

Kloubek ve své analýze upozorňuje, že nastalá kritická situace výrobců mléka souvisí s dlouhodobou deregulací EU. Do roku 2015 by dokonce měly být zrušeny produkční kvóty. Odbyt mléka navíc zhoršuje probíhající ekonomická krize.