Tabáková směrnice mobilizuje zastánce elektronických cigaret

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Forcedfuel50

Návrh tabákové směrnice vzbuzuje kontroverze kvůli plánovanému zákazu cigaret s příchutí nebo zavedení obrázkových varování. Velké vášně však vzbuzuje také mezi příznivci elektronických cigaret, které by měly být podle nové legislativy zařazeny mezi léčivé přípravky. Podléhaly by tak účinnější regulaci než v současné době, kdy v každé evropské zemi platí jiná pravidla.

Dlouho očekávané hlasování Evropského parlamentu o revizi evropské tabákové směrnice se blíží, europoslanci by o ní měli rozhodovat na plenárním zasedání 8. října. Vzhledem k tomu, o jak kontroverzní téma jde, sílí v posledních měsících lobbistické tlaky ze strany odpůrců i zastánců regulace (EurActiv 31.7.2013).

Velkou pozornost vzbudila tabáková směrnice mezi výrobci a příznivci elektronických cigaret. Ti nesouhlasí s návrhem, aby byly elektronické cigarety uváděny na trh na základě existujících pravidel pro léčivé přípravky. Návrh Komise stanoví, že za léčivé přípravky budou považovány výrobky s obsahem nikotinu vyšším než 2 mg nebo koncentrací nikotinu vyšší než 4 mg/ml. To v červenci schválil i parlamentní výbor pro veřejné zdraví. Členské státy pak navrhují tato čísla snížit na polovinu (EurActiv 11.7.2013).

Kontroverzní téma

Ačkoliv by spotřebitelé měli mít možnost koupit si elektronické cigarety i na jiných místech než pouze v lékárnách, podle jejich zastánců by nové opatření ztěžovalo cestu e-cigaret na trh. Elektronické cigarety přitom považují za významnou pomůcku těm, kdo se rozhodli přestat kouřit. Proti návrhu směrnice proto dlouhodobě výrazně protestují.

Podle Komise by ale měla být díky navrženým pravidlům zajištěna bezpečnost a účinnost elektronických cigaret. V jednotlivých členských zemích totiž zatím platí pro tyto výrobky různá pravidla, a regulace tak prý není příliš účinná. Na konci srpna byla přitom ve Francii zveřejněna studie Národního spotřebitelského institutu, podle které mohou některé e-cigarety obsahovat značné množství karcinogenních a dalších škodlivých látek. I Světová zdravotnická organizace a řada odborníků doporučuje jejich kontrolu vylepšit.

„Elektronické cigarety jsou kontroverzní téma. Jejich nebezpečí pro zdraví je nepochybně zanedbatelné v porovnání s klasickými cigaretami, ale nemáme jasné studie. Pravděpodobně mohou pomoci přestat kouřit, ale mohou také prohloubit závislost nebo budit falešný dojem, že kouření je bezpečné,“ řekla EurActivu v nedávném rozhovoru předsedkyně Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku Eva Králíková.

Svět se zbláznil

Původně bylo plenární hlasování o směrnici naplánováno na 10. září (EurActiv 9.9.2013). Příznivci e-cigaret proto na začátku měsíce zveřejnili stanovisko, ve kterém návrh směrnice kritizují. Regulace prý „odsoudí sedm milionů evropských uživatelů elektronických cigaret k předčasné smrti“.

„Pokud europoslanci legislativu schválí, více lidí bude opět kouřit a všichni se budeme muset vrátit zpět do noční můry, o které jsme si mysleli, že už skončila,“ tvrdí organizátoři iniciativy „Save E-cigs“.

Hlasování o návrhu směrnice bylo nakonec odloženo na říjen. To přivítala například právě zastánkyně elektronických cigaret, britská europoslankyně Marina Yannakoudakisová (ECR). „Potřebujeme spravedlivá pravidla pro e-cigarety,“ napsala po odkladu hlasování na svém twitterovém profilu.

Živým tématem je totiž regulace elektronických cigaret zejména ve Velké Británii. Aktivisté podporující e-cigarety před několika dny zveřejnili doporučení pro britskou vládu, která by podle nich měla dobře zvážit, jaké dopady může mít nová evropská regulace na příslušný sektor.  

Jak již bylo naznačeno, proti navržené regulaci e-cigaret se postavili především britští europoslanci konzervativní frakce ECR.  Předseda skupiny Martin Callanan ji na konci srpna označil na nesmyslnou. „Svět se zbláznil, jestliže má být tabák regulován méně než výrobek, který má přinést konec užívání tabáku,“ citovala ho britská média.