Přísady v tabákových výrobcích: komisař Borg vidí možný kompromis

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: kai4107

Evropské země, které pěstují tabák, se obávají negativních dopadů připravované tabákové regulace. Producenti tabáku typu burley by prý mohli zaznamenat výrazné ztráty kvůli zákazu přísad do tabákových výrobků. Podle evropského komisaře pro zdraví je ale některé otázky třeba vyjasnit. Tyto obavy jsou podle něj totiž zbytečné.

Navrhovaná revize tabákové směrnice vzbudila v některých členských státech obavy kvůli dopadům, jaké by mohla mít regulace na jejich hospodářství.

Návrh nových pravidel představila Evropská komise v prosinci. Jde o revizi směrnice z roku 2001, která harmonizuje předpisy členských států, jež se týkají výroby a prodeje tabákových výrobků a souvisejících produktů (EurActiv 19.12.2012).

Mezi hlavní opatření patří zákaz cigaret s ovocnou, čokoládovou nebo mentolovou příchutí. Komise chce také zavést kombinované zdravotní varování na krabičkách cigaret a balení tabáku, které by vedle textu obsahovalo varovné obrázky. Směrnice má dále mimo jiné upravovat i pravidla pro zavádění nových kategorií tabákových produktů (EurActiv 26.2.2012).

S některými body směrnice nesouhlasí zejména ty členské státy, které jsou významnými producenty tabákových výrobků a země, které tabák pěstují – mezi ty patří Bulharsko, Portugalsko nebo Rumunsko.  

Nahrazování pracovních míst v pěstitelských zemích není v odpovědnosti jeho útvaru, uvedl v rozhovoru pro bruselskou redakci EurActivu evropský komisař pro zdraví a spotřebitelskou politiku Tonio Borg.

„Není to přímo má odpovědnost,“ řekl. „Když se na to podíváte z druhé strany: náklady na zdravotní péči a ekonomické ztráty související s užíváním tabáku jsou obrovské,“ dodal.  

Podle komisaře ale prostor pro jistý kompromis existuje. Týká se právě otázky přísad, jejichž používání by mělo být podle nových pravidel omezeno. 

Kritiku jsem čekal

Zákaz přidávání cukru a příchutí k tabáku typu burley může pro některé evropské země znamenat poměrně velké ekonomické ztráty, řekl EurActivu v létě 2011 Hermanus Versteijlen, ředitel hospodářství zemědělských trhů na generálním ředitelství Komise pro zemědělství a rozvoj venkova.

„Hlavní konkurent tohoto typu – virginský tabák – totiž v procesu sušení neztrácí na rozdíl od tabáku burley cukr, a proto nepotřebuje tolik přísad,“ vysvětlil.  

Borg v rozhovoru uvedl, že některé otázky související s navrhovanou legislativou musí být vyjasněny, aby byly rozptýleny určité obavy.

„Zakázány budou mimo jiné charakteristické příchutě tabákových výrobků, ale nebudou zakázány všechny přísady a příchutě,“ zdůraznil. Není prý tedy na místě obava, že určitý typ tabáku bude zakázán, protože potřebné přísady nebude možné používat.

Definice určí experti jmenovaní jednotlivými členskými státy, dodal. Tak prý bude možné dosáhnout kompromisu.

Kritiku na adresu nové směrnice prý komisař očekával. „Musí tu být nějaká forma odporu. S nadsázkou jsem europoslancům ve výboru pro životní prostředí říkal, že nás kritizují ti, kdo se domnívají, že jsme zašli příliš daleko, i ti, kdo si myslí, že bychom měli jít ještě dál,“ řekl. Dokazuje to podle něj, že návrh je rozumný a vyvážený.

Projednávání tabákové směrnice patří podle komisařových slov mezi jeho hlavní priority. Irsko, které v současné době předsedá Radě EU, dalo také najevo, že chce politického kompromisu nad směrnicí dosáhnout ještě do konce svého předsednictví, což znamená do konce června.