Parlament zmírnil sporný návrh reformy vinařství

zdroj: CreativeCommons.org

Zemědělský výbor Evropského parlamentu včera schválil zprávu k návrhu reformy vinařství, s níž v minulosti přišla Komise. Poslanci navrhují kompromis ve většině sporných témat jako byl návrh na zrušení některých vinic, či otázky označování původu a opatřování lahví etiketami.

Kompromis, jehož včera dosáhl Zemědělský výbor Evropského parlamentu, zřejmě získá také většinu hlasů na plenárním zasedání, které se koná ve dnech 11.-12. prosince. Po absolvování maratónu hlasování o 895 dodatcích se výbor vyslovil pro kompromisní návrh. Pro se vyjádřilo 31 poslanců, proti pouze sedm.

Nejspornějším tématem je nepochybně návrh komisařky pro zemědělství Mariann Fischer Boel snížit množství vinic o 10%. Záměrem Komise je snížit nadbytečnou produkci vína a omezit plýtvání prostředků z rozpočtu EU. Omezování vinic má být podle původního návrhu dobrovolné a vinařům, kteří nejsou schopni obstát v mezinárodní konkurenci by měla být vyplacena kompenzace. Poslanci se včera vyslovili pro omezení období po které by neúspěšní vinaři mohli dostávat dotace z pěti let na tři roky.

Výbor dále hlasoval proti plánu Komise, podle nějž by autorizaci nových postupů pro výrobu vína neudělovaly členské státy, ale Evropská komise. Poslanci rovněž nesouhlasili s návrhem na zákaz doslazování vín, což představuje běžnou praxi v případě méně kvalitních vín. Doslazování je přitom v některých členských zemích postaveno mimo zákon již dnes.

Poslanci se vyslovili pro zachování podpory pro „krizovou destilaci“. K té dochází v případě nadprodukce, kdy vinaři získávají dotace na zpracování přebytečného vína na průmyslový alkohol. Evropská komise přitom původně chtěla toto opatření zrušit. Zrušení dotací by podle vinaře motivovalo k výrobě kvalitnějších vín. Poslanci dále chtějí, aby z „environmentálních důvodů“ bylo povinné destilovat vedlejší produkty (zejména vinnou drť) na průmyslový alkohol.

Výbor hlasoval také pro zpřísnění pravidel na označování lahví etiketami. Podle nich by vína, která jsou nositeli „chráněného označení původu“ (PDO) nebo „chráněného zeměpisného označení“ (PGI) musela být vypěstována, zpracována, kultivována a plněna v regionu k němuž se ochranná označení vztahují.

Stínová zpravodajka k vinařské reformě, řecká poslankyně Katerina Batzeli (PSE), byla po skončení hlasování s výsledkem spokojená: „Návrh, který dnes Parlament schválil směřuje přímo ke zvýšení kvality a konkurenceschopnosti evropských vín“, uvedla.