Odloží europoslanci hlasování o revizi tabákové směrnice?

tabáková plantáž; zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: Piyachok Thawornmat.

Hlasování o návrhu nové evropské tabákové směrnice, k němuž by na plenárním zasedání v Evropském parlamentu mělo dojít na začátku září, bude možná odloženo. Snaží se o to někteří němečtí europoslanci. Důvodem je prý nedostatek času na prostudování směrnice a také blížící se volby ve Spolkové republice Německo.

Jedním z prvních bodů na agendě evropských poslanců, kteří se po letní pauze vracejí do svých poslaneckých lavic, má být i hlasování o revizi evropské tabákové směrnice. To je naplánováno na plenární zasedání a mělo by k němu dojít 10. září.  

V médiích se ale v poslední době objevují zprávy o tom, že se tak možná nestane. Někteří němečtí europoslanci, mezi něž patří například Herbert Reul, prý usilují o to, aby plénum o nové směrnici hlasovalo později. Důvodem je prý nedostatek času na prostudování směrnice, s nímž se po skončení letních prázdnin pro europoslance počítá. 

Dalším důvodem jsou pak podle zpravodajského serveru EuropeanVoice i blížící se volby ve Spolkové republice Německo, které mají proběhnout 22. září. Řada europoslanců se prý aktivně zapojuje do předvolební kampaně, a je proto možné, že bude na hlasování v Evropském parlamentu chybět. 

Návrhem na odložení hlasování se proto budou zítra (3. září) zabývat lídři europoslaneckých frakcí. K jakému rozhodnutí ale ve finále dospějí, zatím není jisté. Například Joseph Daul, šéf lidovecké frakce (EPP), není podle svých spolupracovníků ještě pevně rozhodnut, zatímco německý europoslanec Karl-Heinz Florenz, stínový zpravodaj navrhované tabákové legislativy v EPP, bude prý prosazovat, aby se hlasování uskutečnilo v původním termínu. 

Pokud by k odložení hlasování o návrhu směrnice skutečně došlo, je pravděpodobné, že by se na agendu dostalo na jednom ze dvou plenárních zasedání v říjnu. 

Tabáková lobby 

Jak také uvádí EuropeanVoice, některé neziskové organizace se obávají, že snaha o odložení hlasování je součástí zdržovací taktiky lobbistů tabákového průmyslu. Ti prý usilují o to, aby se k revizi tabákové směrnice vyjadřoval až nově složený Evropský parlament (evropské volby proběhnou na jaře příštího roku). 

„Ve chvíli, kdy byl návrh nové směrnice v prosinci loňského roku konečně představen, Evropský parlament a Rada EU se obávaly, že se jim do evropských voleb nepodaří legislativu uzavřít,“ uvedla Florence Bertletti Kemp, ředitelka Smoke Free Partnership. „Obě instituce nakonec cestu našly, avšak jakmile se jim podařilo nalézt kompromis, opět čelí novému pokusu o odložení,“ dodala. 

O revizi tabákové směrnice hlasoval již v polovině června europoslanecký výbor pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). 

Europoslanci, kteří v tomto výboru zasedají, například souhlasili s tím, aby se zvětšila zdravotní varování na obalech tabákových výrobků. Varovné texty doplněné o obrázky by měly podle návrhu zabírat 75 % plochy na předních i zadních stranách krabiček cigaret a obalech tabáku k ručnímu balení (více EurActiv 11.7.2013).  

Informaci o nové tabákové směrnici najdete také v LinksDossier pod tímto odkazem.