Kvůli horkům možná zdraží potraviny a krmiva

Vedra posledních týdnů ženou ceny obilovin vzhůru, což může mít podle expertů výrazný vliv na ceny mouky nebo krmiv pro zvířata. Jiní analytici však pochybují o tom, zda jsou současné vysoké ceny obilovin udržitelné, a to zejména s ohledem na velké světové zásoby a fakt, že celkové dodávky jsou stále uspokojivé.

Ceny obilovin za poslední tři týdny vzrostly o 25 % poté, co horka v západní a východní Evropě zasáhla pole těsně před sklizní. Minulý pátek se ceny pšenice na klíčové burze v Paříži pohybovaly okolo 178 eur za tunu.

„Ještě před čtyřmi týdny byly vyhlídky na sklizeň velmi pozitivní a mlýny očekávaly novou pšenici za cenu kolem 110 až 114 eur za tunu,“ tvrdí Manfred Weizbauer, výkonný šéf VDM, asociace německých mlynářů. „Takový růst ceny surovin znamená, že se nebude možné vyhnout zdražování mouky,“ dodal. Podle Weizbauera ovšem záleží na přístupu jednotlivých společností.

Analytici však neočekávají okamžitý růst cen chleba, protože ve většině evropských zemí 90 % nákladů na jeho upečení tvoří energie a mzdy.

Horka potrápila zemědělce i jinak. Jelikož kvůli vedrům tráva vyschla ještě dříve, než stihla vyrůst, čelí vyšším nákladům na krmiva pro zvířata. „Masivně stouply náklady na krmení,“ tvrdí Heyley Campbell-Gibbons z britské Národní unie farmářů.

Evropská pole vypadají jako africká

Ta upozornila, že horka a sucho spálily trávu určenou k výrobě siláže, která slouží pro chov dojných krav. V červnu se její objem zmenšil o 20 až 30 % a při dalším sečení v druhé polovině července o 50 %. „Kvůli teplu mnoho polí vypadá spíš jako africké a ne evropské louky,“ stěžoval si pro Reuters jeden z obchodníků s obilovinami.

Horka navíc způsobila, že se hospodářská zvířata musela zdržovat převážně uvnitř. Výrazně se tak zvýšila spotřeba slámy. Campbell-Gibbons tvrdí, že ceny slámy v Británii stouply z loňských 60 liber na současných 100 liber za tunu.

Francouzská vláda dokonce v reakci na úmorná vedra umožnila zemědělcům, aby využili porost na polích, která leží ladem (tzv. úhorní), k výkrmu svých zvířat.

Zůstanou ceny obilovin vysoké?

Někteří pozorovatelé však pochybují, že se vysoké ceny obilovin udrží. „Fakt, že vysoké ceny budou mít viditelný dopad na poptávku se přehlíží,“ uvedla ve své zprávě německá Commerzbank. Kromě toho podle banky došlo k ochromení vývozu pšenice z EU. „Očekáváme, že ceny klesnou, jakmile se vyhlídky ohledně očekávané úrody stabilizují,“ předpokládá Commerzbank.

Claus Keller, analytik společnosti F. O. Licht upozornil, že to sice vypadá na menší úrodu obilovin než loni, ovšem obrovské globální zásoby jistí to, že se není třeba obávat výpadků dodávek.

Jen USA mají v sýpkách 27,5 milionu tun pšenice, více než se například v Německu urodilo za celý minulý rok. „V současnosti je na severní polokouli dostatek pšenice, především díky rekordním zásobám v USA ale i jinde, které se vytvořily za poslední dva roky,“ vysvětlil Keller.

(EurActiv s Reuters.)