Koňské maso možná mířilo i do ČR, Komise chystá kontroly

zdroj: FreeDigitals.net

Skandál s koňským masem, které bylo vydáváno za hovězí, zasáhl již několik evropských států. Otázkou se začala minulý týden zabývat Rada EU a tento týden se připojil Evropský parlament a Evropská komise. Ta dnes (19. února) navrhla vytvoření kontrolního plánu, který by měl odhalit podvodné praktiky v potravinářském průmyslu. Po přísnější regulaci potravin volají i další organizace.

Koňské maso nesprávně označené jako hovězí se našlo v hamburgerech, lasagních a boloňských špagetách především ve Spojeném království, Francii a Švédsku. Koňské maso samo o sobě není zdraví škodlivé, ale veterináři podávají koním léky, které nejsou určeny k lidské konzumaci.

Nedeklarované koňské maso se možná mohlo dostat i do České republiky. Včera to oznámila Státní veterinární správa, která informaci obdržela prostřednictvím evropského systému včasného varování. Do České republiky totiž směřovala zásilka lasagní. Veterináři nyní kontrolují totožné výrobky od stejné společnosti v několika krajích.

Minulý týden se tématem na mimořádném setkání zabývali ministři zemědělství (EurActiv 13.2.2013). Evropský parlament pak zařadil jednání o skandálu s koňským masem na pondělní jednání Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Europoslanci požadují přísnější regulaci.

„Původci podvodů musejí být důsledně potrestáni, jinak je všechna kontrola k ničemu,” komentuje aféru český europoslanec Pavel Poc (ČSSD; S&D).

Dnes se na otázku zaměřila i Evropská komise. Doporučila vytvořit koordinovaný plán kontrol na vyšetření podvodů a posílení spotřebitelské důvěry, která se v souvislosti se současnou aférou značně snížila. V průzkumu, který v pondělí publikovala britská Spotřebitelská výzkumná společnost, 65 % respondentů uvedlo, že kvůli skandálu méně důvěřuje tomu, co je uvedeno na obalech potravin.

EU bude členským státům, které se do plánu zapojí, poskytovat finanční podporu ve výši 25 %. Kontroly začnou neprodleně a budou trvat jeden měsíc s možností prodloužení o další dva měsíce. Členské státy musejí případné nálezy kontrol okamžitě oznamovat Komisi.

Plán počítá s kontrolami výrobků, jejichž obaly uvádějí, že se jedná o hovězí maso. Cílem kontrol je odhalení koňského masa. Označování výrobků jako hovězí v případě, že obsahuje i další druhy masa, je v rozporu se současnou legislativou EU.

Kontroly se také budou týkat koňského masa, které by mohlo obsahovat veterinářské prostředky, jež jsou v potravinářském průmyslu nelegální. Konkrétně se jedná o látku phenylbutazon, která má podle Federace evropských veterinářů „nepřijatelné vedlejší efekty“ na lidské zdraví. Koně, které se pomocí této látky léčily, se nesmí dostat na jatka a následně do potravinových výrobků.

Federace proto navrhuje vytvoření centralizovaného rejstříku „koňských pasů“. Tím by se podle ní předešlo duplikování těchto pasů a snížilo se riziko, že se koňské maso obsahující léčiva dostane do potravinového řetězce.