Evropský parlament urazil židovské rabíny

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Brian Jeffery Beggerly.

Přes 700 evropských židovských rabínů sdružených v Evropském rabínském centru (RCE) považuje načasování hlasování o povinném označování potravin v Evropském parlamentu, které mj. počítá i s uváděním informací o způsobu porážky zvířat, za urážlivé. Europoslanci totiž hlasovali v době, kdy Židé oslavují své „velikonoce“ – nejstarší svátek Pesach.

Výbor Evropského parlamentu pro životní prostředí a bezpečnost potravin (ENVI) schválil tento týden v úterý (19. dubna) ve druhém čtení návrh na jasnější označování potravinových výrobků (EurActiv 20.4.2011). Pokud legislativní návrh projde i v červenci přes štrasburské plénum, výrobci budou muset na obale svých výrobků uvádět nejen místo původu nebo nutriční hodnoty, ale v případě masa i způsob, jakým bylo zvíře poraženo a zda bylo před porážkou omráčeno.  

Opatření se týkají zejména rituální porážky židovskou metodou šechita nebo způsobem halal, který je typický v islámských kulturách. 

Židovští rabíni, kteří jsou sdružení v Evropském rabínském centru (RCE), se ale proti hlasování europoslanců postavili a opatření týkající se šechity označili za „diskriminující“. 

I přesto, že jsou přesvědčení o tom, že židovský rituální způsob porážky, při němž speciálně vyškolený řezník (šochet) podřízne zvířeti hrdlo a to následně vykrvácí, je humánnější než jiné běžnější způsoby, obávají se, že pokud se na přebale masa objeví informace o tom, že zvíře bylo při porážce při plném vědomí, bude to mít zničující dopady na „košer“ průmysl. 

Košer maso si totiž často kupují i „nežidé“. Mnohdy se také stává, že v případě, že řezník rituální porážku zkazí (a maso tak nemůže získat označení košer), putuje maso na pulty běžných obchodů. 

„Pro židovskou komunitu, která dodržuje starodávné předpisy o zacházení se zvířaty, je urážející, že někteří naše tradice portrétují jako barbarské,“ řekl rabín Arye Goldberg z vedení RCE. 

Rabínům se také nelíbí, že europoslanci načasovali hlasování o návrhu evropské legislativy na den, kdy se Židé věnují oslavám osmidenního svátku Pesach, při němž si připomínají svůj odchod z egyptského otroctví pod vedením Mojžíše před více než 3,5 tisíci lety. 

„Je nepochopitelné, že členové Evropského parlamentu, kteří zastupují židovské komunity po celé Evropě, nemohli pro takové hlasování, které vážně ovlivní evropské Židy, vybrat jiný den,“ povzdechl si Goldberg. 

„Jak se ale můžeme dozvědět z příběhu Pesachu, Židé vždy překonají nepřízeň, a stejně tak my překonáme toto. Až přijde na oficiální hlasování, RCE udělá vše pro to, aby zvítězila,“ dodal rabín.