EU je připravena pomoct vepříkům

zdroj: WikimediaCommons.org; autor: Keith Weller.

Evropský komisař pro zemědělství Dacian Cioloş prohlásil, že EU je připravena poskytnout podporu farmám, které chovají vepře. Ceny vepřového se propadly v důsledku dioxinové krize, která zasáhla dovoz z Německa.

„Evropská komise je připravena přijmout nezbytná dostupná opatření, aby zabránila dalšímu poklesu cen,“ prohlásil při příležitosti konference Green Week, která se v těchto dnech (21. – 30. ledna) koná v Berlíně, evropský komisař Dacian Cioloş.

Ceny vepřového se propadly v důsledku dioxinového skandálu, který na začátku roku vypukl v Německu (EurActiv 5.1.2011). Testy, které byly provedeny na farmách v několika spolkových zemích, totiž prokázaly zvýšený výskyt vysoce rakovinotvorných látek v drůbežích vejcích a vepřovém mase.

V reakci na tuto skutečnost vyhlásila zákaz dovozu vepřového masa z Německa Čína, k níž se vzápětí přidalo i Rusko. Ruské hranice budou dovozcům vepřového uzavřeny od dnešního dne (24. ledna).

Neopakujme stejné chyby 

Po okamžitém jednání ze strany Evropské komise volala zejména Francie. Francouzský ministr zemědělství Bruno Le Maire se na tiskové konferenci v Berlíně nechal slyšet, že pomoc Komise by měla přijít urychleně a měla by zahrnovat i příspěvky na uskladnění vepřového masa. 

„Francie touto krizí a prudkým poklesem cen vepřového trpí,“ prohlásil Le Maire a dodal, že Evropská komise by se zavedením podpůrných opatření neměla příliš otálet. Jinak totiž zopakuje své pochybení z cenové krize na trhu s mlékem a mléčnými výrobky, která v roce 2009 vyústila v blokády měst a dálničních tahů či zastavení dodávek mléka zpracovatelům (podrobnosti např. EurActiv 23.6.2009 nebo EurActiv 5.10.2009). 

„S mlékem jsme čekali příliš dlouho, a také jsme za to zaplatili,“ řekl francouzský ministr. 

Současnou krizovou situací v odvětví se budou zabývat i ministři zemědělství členských zemí, kteří se dnes sjíždějí na jednání do Bruselu.