Do pléna Parlamentu míří přísný návrh na regulaci tabákových výrobků

zdroj: FreeDigitalPhotos.net; autor: gubgib

Zdravotní výbor Evropského parlamentu včera (10. července) schválil zprávu k návrhu tabákové směrnice. V září bude o regulaci tabáku hlasovat plénum a poté začnou jednání se členskými státy. Europoslanci ve výboru se postavili za přísnou regulaci navrženou Komisí, v dalším vyjednávání však ještě může dojít ke změnám.

Evropská unie je o krok blíž nové podobě tabákové regulace. V Evropském parlamentu včera europoslanci výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI) podpořili návrh Evropské komise na revizi tabákové směrnice.

Výbor tak například souhlasil s tím, aby se zvětšila zdravotní varování na obalech tabákových výrobků. Varovné texty doplněné o obrázky by měly podle návrhu zabírat 75 % plochy na předních i zadních stranách krabiček cigaret a obalech tabáku k ručnímu balení.

Parlamentní zpravodajka Linda McAvanová (S&D, Velká Británie) sice ve své zprávě navrhla, aby byl efekt zdravotních varování doplněn zavedením jednotného balení (EurActiv 11.4.2013), výbor však tento nápad nepodpořil. Členské státy by tak měly mít pouze možnost zavést toto opatření dobrovolně, jak ostatně navrhla i Komise. V Evropě se prozatím pro jednotné balení rozhodlo pouze Irsko, které už začalo s přípravami na novou tabákovou legislativu.

Zákaz příchutím a slimkám

Jak velká zdravotní varování na balení tabákových výrobků nakonec budou, však zatím není jasné. Zprávu ENVI bude v září schvalovat parlamentní plénum a poté začnou vyjednávání se členskými státy. Směrnice by pak mohla být schválena do konce roku, doufá Komise.

„Při hlasování v plénu budou víc ve hře politické vlivy, stejně jako při vyjednávání konečného kompromisu později s Radou,“ komentoval situaci český europoslanec Pavel Poc (S&D).

Europoslanci v ostatních výborech se přitom v červnu většinou stavěli za návrh, aby byla zdravotní varování pouze na 50 % obalu. Členské státy se pak shodly na tom, že by to podle nich mělo být 65 % (EurActiv 24.6.2013). Podle zasvěcených pozorovatelů lze očekávat, že výsledné číslo bude kompromisem mezi těmito návrhy.

Co by naopak na obalech v budoucnu být nemělo, to jsou údaje o obsahu, nikotinu a oxidu uhelnatého.  Podle Komise i zákonodárců se tyto informace ukázaly jako zavádějící, protože mohou vést spotřebitele k domněnce, že některé cigarety jsou méně škodlivé než ostatní. Zároveň by neměla balení tabákových výrobků žádným způsobem vzbuzovat dojem, že daný produkt může být méně škodlivý, nebo že má jeho užívání pozitivní vliv na zdraví nebo životní styl. Obaly by navíc neměly připomínat potraviny nebo kosmetické výrobky.

Výbor se také postavil za zákaz přísad, které vytváří charakteristické příchutě tabákových výrobků, jako třeba mentolovou nebo ovocnou příchuť. Stejně tak souhlasil i se zákazem slim cigaret. V tom se liší od postoje členských států, které sice schválily zákaz příchutí, slimky ale chtějí na evropském trhu ponechat.

Elektronické cigarety

K velmi kontroverzním bodům směrnice patří i regulace týkající se elektronických cigaret, pro které zatím v jednotlivých členských zemích platí rozdílná pravidla. Podle návrhu Komise i výsledku včerejšího hlasování by měly v budoucnu podléhat legislativě v oblasti léčivých přípravků, aby byla zajištěna jejich bezpečnost a účinnost. Na druhé straně by mělo být zajištěno, že lidé si je budou moci koupit i jinde než v lékárnách.

Nová regulace se nelíbí příznivcům elektronických cigaret, kteří je považují za nástroj, jenž lidem pomáhá zbavovat se závislosti na tabáku. Před včerejším hlasováním proto u budovy Parlamentu v Bruselu uspořádali demonstraci.

Europoslanci přesto nová opatření schválili, i když v poněkud mírnější formě, než jakou navrhují členské země. Návrh Komise i výboru stanoví, že za léčivé přípravky budou považovány výrobky s koncentrací nikotinu vyšším než 4 mg/ml. Ministři navrhli toto číslo snížit na 2 mg/ml.

Věčný spor

Návrh legislativy byl ve výboru schválen padesáti hlasy. Třináct europoslanců bylo proti a osm se zdrželo hlasování.

„Výsledek hlasování ve výboru podle mého názoru vyplývá především z toho, že navržená opatření jsou dobře podložena výsledky studií a odborných expertíz,“ řekl k včerejšímu hlasování Pavel Poc, který je zastáncem tabákové regulace.

Jiný názor mají čeští zástupci ve skupině ECR, tedy europoslanci za ODS. „Od začátku projednávání směrnice jsme ze strany Komise požadovali předložení studií a odborných podkladů, které by ospravedlnily tak masivní zásah do řady dosud uznávaných práv a svobod, například do oblasti ochrany duševního vlastnictví. Nestalo se. Neexistuje totiž žádný důkaz, že tato regulace kouření skutečně omezí,“ tvrdí europoslanec Milan Cabrnoch, podle jehož názoru nemá tabákové výrobky regulovat EU, ale jednotlivé členské státy (EurActiv 8.7.2013).