Čeští školáci se mohou těšit na vitamíny za 100 milionů korun

Zdroj: FreeDigitalPhotos.com

České školy mohou v příštím školním roce (2012-2013) počítat s přibližně čtyřmi miliony eur (asi 100 milionů korun), které v rámci unijního programu Ovoce do škol poputují do lavic školáků. Tento týden o tom informovala Evropská komise.

Ovoce ze  školních lavic žáků prvního stupně českých základních škol nezmizí, ale naopak se na nich bude objevovat ještě minimálně po celý školní rok 2012 až 2013. Evropská komise totiž informovala o tom, že do České republiky v rámci programu „Ovoce do škol“, který úspěšně funguje již několikátým rokem, poputuje zhruba 100 milionů korun. Celkový rozpočet programu je 90 milionů eur (2,2 miliardy korun), a nejvíce z něj získá Itálie (20,5 milionu eur).

Na začátku roku ale situace tak jednoznačně nevypadala. Proti dotování ovoce se totiž postavil rezort ministra financí Miroslava Kalouska, kterému se nelíbilo, že Česko se na programu musí také částečně podílet, tj. financovat vitamíny zhruba z jedné třetiny. „Podle ministerstva financí rozsah programu nemůže v žádném případě splnit své cíle, kterými jsou správné stravovací návyky a boj proti dětské obezitě,“ vysvětloval tehdy rezort (více EurActiv 13.1.2012).

Proti takovému postoji se ohradila například Agrární komora ČR, která považuje program za mimořádně přínosný zejména kvůli úspěšnosti čerpání podpory a vysoké účasti škol a dětí.  

Česká republika se totiž programu, jež loni dosáhl až na 85,1 % dětí z cílové skupiny, účastní již několikátým rokem.

Zastánci programu argumentují, že pravidelný přísun ovoce a zeleniny přiměje děti, aby si začaly na zdravé stravování zvykat již od útlého věku. Je to také zároveň prevence proti obezitě a dalším chorobám, které se s nezdravými návyky stravování spojují. Podle praktických lékařů stoupl počet obézních dětí v České republice za posledních 15 let dokonce dvaapůlkrát.

O pokračování podpory nakonec ke konci ledna rozhodla vláda a přihlášku Evropské komisi odeslala (EurActiv 26.1.2012).