Podle Borrella by EU neměla kvůli koronaviru škrtat výdaje na obranu

© European Union

Podle šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by Evropská unie neměla snižovat výdaje na společnou obranu ani přesto, že potřebuje masivně investovat do podpory hospodářství stiženého koronavirovou krizí. Současná pandemie může vést ke zhoršení bezpečnostní situace a EU by na to měla být připravena.

Borrell to uvedl po včerejší videokonferenci ministrů obrany věnované zejména dopadům covidu-19 na spolupráci evropských armád. Podle některých diplomatů přitom obranné fondy zřejmě přijdou kvůli covidu-19 v novém víceletém rozpočtu zkrátka.

Evropská komise chce v průběhu května představit návrh sedmiletého rozpočtu, jehož podstatná část by měla sloužit k hospodářskému oživení. Někteří diplomaté očekávají, že výdaje na unijní obranné projekty budou klesat. Tak tomu ostatně bylo již v únoru, kdy lídři zemí EU jednali o tehdejším „předkrizovém“ návrhu rozpočtu.

Tomáš Weiss: Geopolitická Komise? Na zahraniční politiku EU kvůli krizi nebude čas

Snahy změnit pracně budovanou zahraniční politiku EU vůči Číně nebo Rusku se nevyplácí, říká v rozhovoru pro EURACTIV.cz expert na EU Tomáš Weiss. Evropská komise je podle něj při řešení řady problémů nucena balancovat na hraně svých pravomocí.

„Doufám, že výdaje na obranu a bezpečnost neklesnou,“ řekl Borrell novinářům.

Část unijních lídrů včetně českého premiéra Andreje Babiše přitom dlouhodobě tvrdí, že země EU mají společnou obranu primárně řešit v rámci Severoatlantické aliance a financování některých unijních armádních projektů považují za zbytečné.

NATO nemá boj s pandemií v popisu práce. V řešení koronakrize hraje jen malou roli, říkají experti

Od NATO a EU se v současné krizi často očekává něco, co nemají v popisu práce. Severoatlantická aliance pomáhá s klíčovou přepravou zdravotnického materiálu, jinak však má podle odborníků poměrně malý prostor, jak se zapojit.

EU by měla spolupráci posílit

Zástupci dalších členských zemí naproti tomu vidí v pandemii podnět k tomu, aby Unie začala více spolupracovat na své bezpečnosti. Armádní kooperace se podle nich může týkat například i vývoje odolných materiálů či technologií, které mohou pomoci proti případné nové nákaze.

„Současná pandemie ukazuje potřebu solidárnosti, vnímavosti, připravenosti a odolnosti,“ uvedl nový šéf Evropské bezpečnostní agentury (EDA) Jiří Šedivý, který se dnes do ministerského jednání zapojil poprvé. EU by podle něho neměla v reakci na covid-19 krátit zdroje na armádní spolupráci, ale naopak ji posílit.

Evropská obranná agentura – cesta k lepší evropské obraně?

Český diplomat Jiří Šedivý 5. května oficiálně usedl do ředitelského křesla Evropské obranné agentury. Čím přesně se agentura zabývá?

Ministři dnes podle Borrella podpořili myšlenku, aby armády v budoucnu ještě více pomáhaly zdravotnickým a dalším institucím se zvládáním pandemií. V současnosti mimo jiné poskytují své letecké kapacity nebo budují provizorní nemocnice. Zástupci vlád se podle Borrella shodli také na tom, že EU bude i po skončení současné krize pokračovat ve společných vojenských misích.

EU má na kontě více než tři desítky misí. Jednu teď povede český generál

EU v současné době realizuje řadu civilních a vojenských misí a operací v Evropě, Africe a na Blízkém východě. Konkrétně vojenskou misi v Mali povede od 12. června půl roku český brigádní generál František Ridzák.