Europol zakročil proti internetové baště Islámského státu

© Shutterstock

Členské státy slaví úspěch v potírání teroristické propagandy na internetu. Evropské orgány zakročily proti organizaci Islámský stát (IS) a narušily její internetové působení.

Zákrok policejných a soudních orgánů několika zemí Evropské unie dnes oznámila unijní policejní agentura Europol. Kybernetická razie podle agentury Reuters vyřadila z provozu několik serverů, které využívá IS.

Operace skončila v neděli a trvala čtyři dny. Experti během ní identifikovali přes 26 tisíc případů obsahu na podporu IS a tyto materiály předali devíti poskytovatelům internetových služeb, kteří dostali za úkol je zablokovat.

Operace se soustředila mimo jiné na účty a stránky spojené s agenturou Amak, což je propagandistický orgán IS. Cílem byla například propagandistická videa a profily na sociálních sítích podporující terorismus a extremismus.

https://twitter.com/Europol/status/1198967012837511168

„Zmizeli ze značné části internetu,“ řekl na dnešní tiskové konferenci Europolu mluvčí belgické federální prokuratury Eric Van Der Sypt. „V tuto chvíli nemohu říct, že to je na 100 procent, uvidíme, jak se z toho oklepou. Bude je stát obrovské úsilí, aby se vrátili,“ řekl k radikálům a jejich přítomnosti na internetu.

Intervenci podpořila vedle Europolu také unijní agentura Eurojust a podílelo se na ní 12 členských zemí Unie. V jejím čele stály belgické složky, zatímco ve Španělsku místní policisté zatkli člověka podezřelého z ústřední role při šíření propagandy IS. S úřady pak spolupracovaly technologické firmy Google, Twitter nebo Instagram a rovněž komunikační aplikace Telegram.

Právě služba Telegram, která umožňuje šifrovanou komunikaci, byla údajně hlavním článkem internetových aktivit teroristů. Europol ale spolupráci s Telegramem vyzdvihl a uvedl, že výsledkem bylo vytlačení „významného podílu klíčových hráčů v síti IS“ z této platformy. Na potírání teroristického obsahu na internetu spolupracuje Europol s Telegramem už přes rok a půl.

„IS není jen o bojišti. Skrze tyto mediální kanály v našich zemích radikalizovali a naverbovali velký počet zahraničních bojovníků,“ uvedl Van Der Sypt. Aktivity, proti kterým nyní úřady zakročily, podle něj mají přímou spojitost s radikalizací evropských občanů.

Země EU loni překazily 16 teroristických útoků ze strany islamistů

Státy Evropské unie loni překazily islámským teroristům 16 plánovaných útoků. Sedmkrát naopak realizaci takovýchto plánů zabránit nedokázaly, přičemž při těchto incidentech přišlo o život 13 lidí.